Wiadomości

SRI LANKA: SĄD NAJWYŻSZY PRZYZNAJE ODSZKODOWANIE CHRZEŚCIJANOM

Prawie cztery lata po śmiertelnych atakach wielkanocnych rodziny ofiar wierzą, że winni zaniedbań zostaną ukarani

(Open Doors Polska) – w Wielkanoc 2019 roku w wyniku zamachów bombowych na trzy kościoły i trzy hotele na Sri Lance zginęło ponad 250 osób. Rodziny ofiar do dziś przeżywają żałobę po swoich bliskich. Decyzja Sądu Najwyższego na korzyść poszkodowanych pozwala im mieć nadzieję, że doznana niesprawiedliwość zostanie odpowiednio potraktowana przez władze.

Mąż Chrishanti, Ramesh, zatrzymał napastnika przy wejściu do Zion Church, tracąc przy tym życie
Mąż Chrishanti, Ramesh, zatrzymał napastnika przy wejściu do Zion Church, tracąc przy tym życie

Wysokie grzywny dla byłego prezydenta i urzędników

12 stycznia 2023 roku Sąd Najwyższy Sri Lanki orzekł, że były prezydent Maithripala Sirisena i czterech wysokich rangą urzędników muszą zapłacić łącznie 310 milionów rupii lankijskich (równowartość około 773 tysięcy euro) ze swojego majątku osobistego jako odszkodowanie dla rodzin ofiar zamachu wielkanocnego. W 85-stronicowym raporcie Sądu Najwyższego czytamy, że ówczesny prezydent i urzędnicy nie zrobili nic, aby zapobiec atakom, przed którymi  w miesiącach i tygodniach poprzedzających 21 kwietnia 2019 roku (Niedziela Wielkanocna) wielokrotnie ostrzegały agencje wywiadowcze kraju. 

Od czasu ataków Stowarzyszenie Prawników na Sri Lance i rodziny ofiar złożyły łącznie 12 apelacji. W ciągu ostatnich trzech lat kilka osób aresztowanych w związku z atakami zostało zwolnionych za kaucją lub uniewinnionych. Sprawozdanie końcowe komisji śledczej powołanej przez prezydenta nie zostało udostępnione opinii publicznej, a władze nie podjęły żadnych konkretnych działań przeciwko osobom wskazanym w sprawozdaniu jako odpowiedzialne za ataki. Takie potraktowanie sprawy stanowiło duże obciążenie dla ocalałych i krewnych ofiar, aż do ogłoszenia orzeczenia Sądu Najwyższego, który wydaje się otwierać nowy rozdział dla wszystkich poszkodowanych.

Można było zapobiec śmierci setek niewinnych ludzi

Kardynał Malcolm Ranjith, rozmawiając z reporterami lokalnej agencji informacyjnej, powiedział: „Ten wyrok daje nam nadzieję na to, że sprawa nie zostanie zamknięta. Sprawiedliwość dla ofiar przyjdzie dopiero wtedy, gdy cała prawda wyjdzie na jaw. Ta decyzja jest tylko kamieniem milowym na tej drodze”

Lokalny partner Open Doors z radością zareagował na to wydarzenie: „Teraz wszyscy obywatele rozumieją, że ci ludzie mieli wszelkie informacje i moc, aby zapobiec śmierci setek niewinnych ludzi, ale postanowili nic z tym nie robić. O ile ten wyrok dotyczy osób, które zaniedbały swoje obowiązki, o tyle pomija on faktycznych sprawców, którzy spiskowali, by dokonać zamachu. Ludzie wciąż mają tak wiele pytań: kto zaplanował atak? Dlaczego chrześcijanie byli celem ataku? Dopóki nie uzyskamy odpowiedzi, chrześcijanie nie będą czuli się bezpiecznie, a sprawiedliwość nie zostanie wymierzona”.

Sri Lanka nie znajduje się obecnie wśród 50 krajów Światowego Indeksu Prześladowań 2023, ale jest jednym z „krajów obserwowanych”, zajmując 62. miejsce w ogólnym zestawieniu.

Prosimy, módl się za rodziny ofiar i za chrześcijan w Sri Lance!

  • Módl się, aby Boży Duch nadal pocieszał osoby poszkodowane w atakach i rodziny ofiar i uwalniał ich od wszelkich niepokojących myśli – teraz gdy sprawa ponownie trafia na pierwsze strony gazet.
  • Módl się, aby chrześcijanie byli odważni w wierze, i za przykładem Jezusa potrafili przebaczyć tym, którzy wyrządzili im tak wielką krzywdę. 
  • Módl się o mądrość dla sędziów i władz, aby kompleksowe śledztwo, w tym wyjaśnienie tła zbrodni, zakończyło się sukcesem.
  • Módl się, aby zasądzone odszkodowania trafiły w ręce tych, dla których są przeznaczone, pomimo panującej korupcji.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Bezpłatne materiały

Bezpłatny, miesięczny magazyn zawierający poruszające świadectwa i aktualne informacje z prześladowanego Kościoła wraz z Kalendarzem Modlitw.