Wiadomości

Sri Lanka: Śmiertelne ataki w trakcie nabożeństw wielkanocnych

Chrześcijanie z regionu proszą o modlitwę

(Open Doors Polska) Na południowoazjatyckiej wyspie Sri Lanki trzy kościoły i trzy hotele zostały zaatakowane podczas nabożeństw wielkanocnych w poranek wielkanocny. Najnowsza liczba ofiar śmiertelnych wynosi prawie 300, a co najmniej 500 jest rannych.

Zdjęcie: Wnętrze kościoła św. Sebastiana w Negombo po eksplozji (źródło: nieznane)
Zdjęcie: Wnętrze kościoła św. Sebastiana w Negombo po eksplozji (źródło: nieznane)

Cel ataków

Zamachu dokonano na kościół św. Antoniego w Kochcikade/ Kolombo, kościół św. Sebastiana w Negombo, kościół Syjon w Batticaloa, a także na hotel Kingsbury, hotel Cinnamon Grand i Shangri-La w Kolombo. Wszystkie pięciogwiazdkowe hotele oferowały specjalne śniadania wielkanocne, natomiast wszystkie kościoły świętowały w tym czasie zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jedna eksplozja miała miejsce w dzielnicy mieszkalnej Dematagoda i jedna w hotelu niedaleko Dehiwala Zoo.

Według jednego z naszych pracowników z regionu, materiały wybuchowe zostały znalezione jeszcze w innych kościołach i hotelach, a dochodzenie jest w toku. W sieciach społecznościowych rozpowszechniane są obrazy ukazujące powagę eksplozji. "To bardzo burzliwy czas dla chrześcijan w tym kraju", mówi. "Jeszcze nie wiemy, kto to zrobił i dlaczego. Kościół Syjon jest jednym z największych kościołów w Batticaloa. Proszę o modlitwę za ofiary zamachów i ich rodziny. Módlcie się również, aby Bóg mógł pocieszyć rodziny, które poniosły takie łamiące serce straty.

Nasz zespół jest na miejscu i spotyka się z przywódcami Kościoła i wierzącymi, aby ich zachęcić i ocenić sytuację w celu określenia największych potrzeb pomocowych na ten czas.

Chrześcijanie w Sri Lance

Około dwóch milionów z 21 milionów mieszkańców wyspy to chrześcijanie, traktowani jak obywatele drugiej kategorii. Od wszystkich Singhalczyków oczekuje się, że będą wyznawcami buddyzmu. Chrześcijanie z tradycyjnych kościołów doświadczają nieco większej akceptacji niż członkowie wolnych kościołów. Ci, którzy odwracają się od buddyzmu lub hinduizmu i naśladują Jezusa Chrystusa, muszą spodziewać się ataków ze strony rodziny i środowiska społecznego, ponieważ zmiana wiary jest uważana za zdradę. Sri Lanka zajmuje obecnie 46. miejsce w rankingu prześladowań na świecie prowadzonego przez Open Doors wśród 50 krajów, w których życie w wierze jest najtrudniejsze i najbardziej niebezpieczne dla chrześcijan.
Open Doors służyły Kościołowi na Sri Lance od dziesięcioleci, ale ataki religijne o takiej skali są dla nas w tym kraju bezprecedensowe. W przeszłości ataki na kościoły chrześcijańskie i wiernych ograniczały się do pewnych obszarów kraju, zazwyczaj na poziomie wsi, bez bomb i nastawienia na masowe zniszczenie. Niestety w niedzielny poranek wszystko się zmieniło.

Kto za to odpowiada?

Żadna grupa nie przyznała się jeszcze do ataków, ale funkcjonariusze policji zgłosili aresztowania 24 osób podejrzanych o udział w atakach. Według doniesień, zamachy zostały przeprowadzone przez siedmiu zamachowców-samobójców, wszyscy byli mieszkańcami Sri Lanki. Rząd Sri Lanki zwrócił się do mediów o niepublikowanie nazwisk podejrzanych, ponieważ ujawnienie nazwisk mogłoby dać innym grupom ekstremistycznym możliwość dalszego wykorzystywania sytuacji.
Ostatnie raporty wskazują, że rząd obwinia mało znaną grupę dżihadystów o nazwie National Thoweed Jamath za dane zamachy bombowe.

Ataki wielkanocne

Terroryści wykorzystywali już w przeszłości Wielkanoc do przeprowadzania śmiertelnych ataków. Dwa z najbardziej brutalnych zabójstw miały miejsce w Niedzielę Palmową 2017 r. w Egipcie (45 zabitych) i Wielkanoc 2017 r. w Lahore w Pakistanie (75 zabitych).

W wielu krajach, w których życie w wierze kosztuje tak wiele, chrześcijanie narażeni są na większe ryzyko napaści w święta chrześcijańskie, takie jak Boże Narodzenie i Wielkanoc. W krajach takich jak Nigeria, Irak, Egipt i Pakistan, oddawanie czci w te szczególne dni często wiąże się z potencjalnym niebezpieczeństwem.

Okaż jedność z prześladowaną rodziną na Sri Lance. Podziel się swoimi modlitwami

Nasi chrześcijańscy bracia i siostry na Sri Lance muszą wiedzieć, że nie są sami, a Ciało Chrystusa na całym świecie stoi za nimi poprzez modlitwę i słowa zachęty. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby podnieść ich w modlitwie i wzmocnić w obliczu wielkich prześladowań. Oto dwa sposoby, na które możesz zachęcić swoją chrześcijańską rodzinę na Sri Lance poprzez modlitwę.

1. Zamieść dziś swoją modlitwę na naszej Ścianie Modlitwy za Sri Lankę (mile widziane pisanie w j. angielskim): Kliknij tutaj

2. Zamieść modlitwę lub zachęcającą wiadomość na swoim koncie na Facebooku, Twitterze lub Instagramie używając hashtagu: #PrayforSriLanka