Świadectwa wiary

SRI LANKA: UPOKORZONY NA OCZACH CAŁEJ SZKOŁY

Nastolatek poniżany i dyskryminowany przez nauczycieli i kolegów

(Open Doors, Polska) –  16-letni Malith* ze Sri Lanki otwarcie mówi o swojej wierze w Jezusa Chrystusa. Z tego powodu spotyka się z ostracyzmem ze strony kolegów z klasy i dyskryminacją ze strony nauczycieli. Malith nie ulega presji otoczenia, bo wie, że Jezus jest po jego stronie. 

Zdjęcie symboliczne: Z powodu wiary w Jezusa Malith jest nieakceptowany przez kolegów

Publiczne wyznanie wiary

Już jako mały chłopiec Malith fascynował się nowinkami technicznymi. Kiedy miał 11 lat, wygrał szkolny konkurs na przedstawienie własnego wynalazku: z pomocą ojca zaprojektował zasilaną energią słoneczną rękawicę, która świeciła w ciemności. Malith chciałby co roku prezentować nowe wynalazki w szkolnym konkursie i w ten sposób dzielić się swoją ciekawością i pomysłowością z kolegami z klasy. Sprawy potoczyły się jednak inaczej, ponieważ jedenastolatek podjął odważną decyzję, która mocno wpłynęła na jego dalsze szkolne życie – i która doprowadziła do wykluczenia go ze wszystkich kolejnych konkursów: Kiedy nauczyciel poprosił go o wzięcie udziału w buddyjskich obrzędach religijnych, Malith odpowiedział uprzejmie, ale stanowczo: „Jestem chrześcijaninem i nie mogę wziąć udziału w tej uroczystości”.

Wykluczenie i dyskryminacja

Wtedy zaczęły się problemy Malitha. Koledzy z klasy i nauczyciele zaczęli okazywać mu niechęć, poniżać go i źle traktować. „Czasami nauczyciele bez powodu stawiają mi gorsze oceny, niż wskazywałyby na to moje wyniki” – mówi. Nauczyciele wyznaczają mu kary, czasami także kary fizyczne, bez konkretnego powodu. Chociaż Malith nie jest jedynym chrześcijaninem w swojej szkole, jest jedynym, który otwarcie przyznał się do wiary w Jezusa. Inni chrześcijanie w klasie ukrywają się w obawie przed szykanami. Chrześcijańscy koledzy wolą trzymać się od niego z daleka i nie okazują mu żadnego wsparcia. „Kiedy się spotykamy, nawet na mnie nie patrzą” – mówi. „Boją się, że jeśli będą mieli ze mną kontakt, nauczyciele będą ich traktować tak samo jak i mnie”.

Poniżony na forum szkoły

Malith ma teraz 16 lat, ale jego sytuacja nie uległa poprawie. Niedawno, za zgodą wychowawcy, został jeden dzień w domu, ponieważ szkoła obchodziła buddyjskie święto. Następnego dnia dyrektor poniżył go przed całą szkołą. Malith musiał wystąpić przed wszystkimi innymi uczniami i nauczycielami i został upomniany. Dyrektor nakazał mu, by w przyszłości uczestniczył we wszystkich buddyjskich uroczystościach. I tym razem Malith zebrał całą swoją odwagę i odpowiedział: „Mam prawo żyć zgodnie z własnymi przekonaniami”.

Zakaz udziału w szkolnych konkursach, obniżane oceny, nieuzasadnione kary i odrzucenie przez kolegów z klasy – temu wszystkiemu musi stawić czoła nastolatek. Malith powiedział nam, że w chwilach wielkiego smutku, których jest wiele w jego szkolnym życiu, w ciszy modli się do Jezusa.

*Imię zmienione

Prosimy, módl się za Malitha i jego kolegów ze Sri Lanki:

  • Podziękuj za odwagę i wytrwałość Malitha. Módl się, aby Pan Bóg pomógł mu stawić czoła prześladowaniom w jego codziennym życiu.
  • Módl się, aby Jezus okazał mu swoją bliskość i błogosławił mu, szczególnie w trudnych sytuacjach.
  • Módl się, aby chrześcijańscy koledzy  Malitha znaleźli odwagę, by przyznać się do wiary w Jezusa Chrystusa przed buddyjskimi nauczycielami i kolegami.
  • Módl się, aby dzięki świadectwu Malitha jego buddyjscy koledzy z klasy i nauczyciele poznali Jezusa Chrystusa.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.