Wysłaliśmy Radość dla Prześladowanych Dzieci

Kartki, które niosą zachętę dla dzieci z Azji Środkowej

Wysłaliśmy Radość

Wyobraź sobie, jak to jest być chrześcijańskim dzieckiem w kraju, gdzie wierzący w Jezusa są prześladowani.

Dzieci z twojej klasy zaczepiają cię i nazywają „zdrajcą”. Rodzice ostrzegają cię, by nikomu nie mówić o swojej wierze i trzymać ją w tajemnicy.

Twoi rodzice i ich przyjaciele opowiadają ci o Jezusie, ale ty nie masz swojej Biblii. Może ktoś z dorosłych jakąś ma, ale jest napisana trudnym językiem i nie ma w niej obrazków. Może twój brat lub siostra też jest chrześcijaninem, może masz przyjaciela lub przyjaciółkę w tajnym kościele, do którego należą twoi rodzice, ale nie ma ani lekcji religii, ani szkółki niedzielnej, ani spotkań w salkach przy kościele, gdzie moglibyście być w gronie rówieśników.

​ Dziewczynka uczęszczająca do kościoła domowego w Azji CentralnejDziewczynka uczęszczająca do kościoła domowego w Azji Centralnej [Kliknij i przeciągnij, by przenieść.] ​
​ Dziewczynka uczęszczająca do kościoła domowego w Azji Centralnej

Z takimi właśnie sytuacjami spotykają się chrześcijańskie dzieci z Azji Środkowej. Ta część kontynentu jest w większości zamieszkana przez muzułmanów a islam jest traktowany jako element tożsamości tych, którzy tu mieszkają. Chrześcijanie nawróceni z islamu są traktowani jak zdrajcy a kościoły, do których należą to w oczach mieszkańców tych rejonów obce sekty, których celem jest zachwianie obecnym systemem politycznym.

Aby dodać zachęty dzieciom z tego rejonu Azji, organizacja Open Doors zorganizowała kampanię, w której poprosiliśmy dzieci z całego świata o przygotowanie kolorowych kartek, by pokazać, że myślą o nich i modlą się za nich. Akcja ta zakończyła się ogromnym sukcesem! Setki rysunków zostało przekazanych przez Open Doors do dzieci z Azji Środkowej.

Przedstawiciele Open Doors odbyli niedawno podróż do kilku tajnych kościołów w Azji Środkowej i przekazali im rysunki dla dzieci. Jan, jeden z naszych przedstawicieli, powiedział po powrocie: „Dzieci były bardzo szczęśliwe, gdy otrzymały tak piękne rysunki!”

Dziewczynka z kościoła domowego Azja Centralna

Jan opowiedział o niektórych wyzwaniach, przed którymi stoją obecnie chrześcijańskie dzieci w Azji Środkowej: „Bycie członkiem byłej rodziny muzułmańskiej i zostanie osobą wierzącą jest dla tych dzieci niezwykle trudne, szczególnie w szkole. Inne dzieci mówią wtedy: Ej, już do nas nie należysz! I te dzieci są odrzucane. A oni są młodzi, wrażliwi, chcą należeć do grupy”. Czasami są też bici. Dzieci wracają do domów w podartych ubraniach, ponieważ są teraz wierzące w Jezusa a nie członkami muzułmańskiej społeczności.

 

„Również gdy ich rodzicie są prześladowani, dzieci wyczuwają to napięcie i stres w domu. Pamiętam, jak kiedyś mała dziewczynka otrzymała Biblię dla dzieci od jednego z pracowników Open Doors i pierwsze, co zrobiła, to powiedziała do rodziców: Szybko, schowajmy ją! Przecież to tajemnica! Ona zdawała sobie sprawę, że to jest zakazana książka. Dziewczynka była bardzo małą. Wyczuwają tę atmosferę prześladowań.

 

Bite i wyśmiewane w szkole i w atmosferze prześladowań w domu – łatwo zrozumieć, dlaczego te dzieci potrzebują naszej zachęty. Pracownicy Open Doors, którzy dostarczyli te kartki cieszyli się, że mogą pokazać tym dzieciom, że nie są same, że inne dzieci z całego świata myślą o nich i modlą się za nie.

Alex, przedstawicielka Open Doors, która również rozdawała kartki powiedziała: „Widziałam radość i podekscytowanie na ich twarzach. W pierwszym domowym kościele, który odwiedziliśmy było troje-czworo małych dzieci. Ucieszyły się bardzo na widok tych kartek. Od razu je zabrały, by się im lepiej przyjrzeć. Dzięki tym kartkom dzieciaki mogły doświadczyć trochę szczęścia i radości.”

 

„Te dzieci przypominają mi mojego syna i córkę. Są pełne radości, nadziei i marzeń na przyszłość. To sprawia, że czuję prawdziwą więź z prześladowanym kościołem. Zamiast patrzeć na prześladowanych jak ludzi z zupełnie innego świata, odległych, przypominam sobie, że jesteśmy jednym”.

Jednym z dzieci, które dostały kartki jest Diana. Uśmiech na jej twarzy pokazuje, jak wiele dla niej znaczy ta wiadomość od chrześcijańskich dzieci.

A to siostra Diany, Dialara. Ona również ucieszyła się na wieść, że są dzieci na całym świecie, które myślą o niej i modlą się za nią.
 

Alex wspomina: „Cudowne było, gdy Diana i Dialara same zaczęły pisać kartki i dały nam je, byśmy przekazali dzieciom, które do nich napisały! Oczywiście były w stanie wypisać tylko kilka kartek z podziękowaniami, jednak udało nam się je przekazać dzieciom, które poświęciły swój czas, by napisać do dziewczynek.
„Patrzenie na to, jak duży wpływ miały kartki na te dziewczynki i na to, jak chętnie zabrały się do pisania podziękowań było wyjątkowym doświadczeniem. To był piękny momen doświadczenia Kościoła jako jednej wielkiej rodziny.”

Rysunki, które przygotowały Diana i Dialara wysłaliśmy do tych dzieci, które jako pierwsze włączyły się w rysowanie kartek dla dzieci z Azji Środkowej.

Kolejnym dzieckiem z Azji Środkowej, które otrzymało kartki, była 9-letnia Elizara. Nagrała tę wiadomość, by osobiście podziękować wszystkim dzieciom, które do niej napisały i za nią się modlą.

Wasze modlitwy i wsparcie pozwalają lokalnym partnerom Open Doors pomagać chrześcijańskim dzieciom w Azji Środkowej poprzez przekazywanie im Biblii dla dzieci, organizację obozów letnich oraz cotygodniowych spotkań dla starszych dzieci i młodzieży. Jan wyjaśnia, dlaczego obozy letnie są szczególnie ważne dla tych dzieci: „Mogą tam spotkać się z rówieśnikami i przekonać się, że nie są jedynymi chrześcijanami w tym wieku. Mają możliwość spotkać się i budować relacje”.

Dziękujemy Ci za to, że pomaganie im jest możliwe. Prosimy, nie ustawaj w modlitwie za chrześcijańskie dzieci z Azji Środkowej.

 

Wasze modlitwy i wsparcie pozwalają lokalnym partnerom Open Doors pomagać chrześcijańskim dzieciom w Azji Środkowej poprzez przekazywanie im Biblii dla dzieci, organizację obozów letnich oraz cotygodniowych spotkań dla starszych dzieci i młodzieży. Jan wyjaśnia, dlaczego obozy letnie są szczególnie ważne dla tych dzieci: „Mogą tam spotkać się z rówieśnikami i przekonać się, że nie są jedynymi chrześcijanami w tym wieku. Mają możliwość spotkać się i budować relacje”.

Dziękujemy Ci za to, że pomaganie im jest możliwe. Prosimy, nie ustawaj w modlitwie za chrześcijańskie dzieci z Azji Środkowej.

Módl się:

  • za Dianę, Dialarę i Elizę i pozostałe dzieci, aby kartki, które dostały przypominały im nieustannie, że są częścią wielkiej rodziny chrześcijańskiej i że są kochane przez Boga;
  • za chrześcijańskie dzieci z Azji Środkowej o ochronę dla nich przed prześladowaniem w szkole i przed strachem; by były światłem w swoich szkołach i w swojej okolicy;
  •  aby Bóg nadal działał przez lokalnych partnerów Open Doors, którzy niosą pomoc i zachętę chrześcijańskim dzieciom w tym rejonie; by Biblie dla dzieci, obozy letnie i grupy młodzieżowe były pomocą dla tych dzieci we wzrastaniu w wierze.

 

Aktualne akcje pisania