Wiadomości prasowe

PAKISTAN: Dwóch chrześcijan oskarżonych o bluźnierstwo zostało zwolnionych z więzienia. Trzeci zatrzymany zmarł

Chrześcijanie w Pakistanie są narażeni na śmiertelne niebezpieczeństwo

(Open Doors, Polska) – Chrześcijanie w Pakistanie są narażeni na śmiertelne niebezpieczeństwo z powodu fałszywych oskarżeń o bluźnierstwo. Przepisy dotyczące tego przestępstwa są często wykorzystywane do rozstrzygania osobistych porachunków, sporów o ziemię i ogólnej dyskryminacji. Dlatego bardzo cieszy fakt, że dwóch chrześcijan zostało niedawno oficjalnie uniewinnionych z zarzutów bluźnierstwa. Trzeci z zatrzymanych mężczyzn niestety zmarł. 

PAKISTAN: Dwóch chrześcijan oskarżonych o bluźnierstwo zostało zwolnionych z więzienia. Trzeci zatrzymany zmarł
Ulica w Lahaur

5 lipca sąd w Lahaur nakazał zwolnienie Dennisa Alberta aresztowanego w kwietniu 2024 roku pod zarzutem bluźnierstwa. Mężczyzna został oskarżony o „obrazę uczuć religijnych” i „zbezczeszczenie Koranu” po tym, jak rzekomo nadepnął na jego strony, wysiadając z rikszy. Muzułmański sędzia orzekł jednak, że oskarżenie nie przedstawiło wystarczających dowodów winy Alberta, ponieważ „brakowało dowodów, zeznania świadków były niewiarygodne, a dowody cyfrowe nie zostały zweryfikowane” –donosi pakistańska gazeta „Dawn”. Biorąc pod uwagę powagę zarzutów, sędzia podkreślił potrzebę przestrzegania „prawnego standardu dowodowego”. W swoim uzasadnieniu przytoczył sprawę Asii Bibi jako jeden z przykładów.

Fałszywe oskarżenie

Pod koniec czerwca 51-letni Nadeem Masih, któremu również postawiono zarzuty bluźnierstwa, został zwolniony z aresztu w Lahaur. Niewidomy chrześcijanin został oskarżony w sierpniu 2025 roku o znieważenie proroka Mahometa. Zarabiał na życie, obsługując wagę publiczną w parku, gdzie przechodnie mogli za niewielką opłatą się zważyć. Doszło tam do sprzeczki z innymi pracownikami. Prawnik Masiha konsekwentnie utrzymywał, że zarzuty wobec jego klienta zostały sfabrykowane i podsycane osobistą urazą.
Rzecznik Open Doors oświadczył: „Cieszymy się, że sędziowie wydali orzeczenie na korzyść oskarżonego. Zarzuty bluźnierstwa w Pakistanie są niezwykle poważne i niosą ze sobą ogromne zagrożenie dla życia oskarżonego i jego rodziny. Apelujemy o przeprowadzenie dochodzenia przez doświadczonych urzędników oraz o dokładne zbadanie wszystkich dowodów przed postawieniem zarzutów. Z zadowoleniem przyjęlibyśmy również wszelkie działania prawne mające na celu pociągnięcie do odpowiedzialności osób wysuwających fałszywe oskarżenia o bluźnierstwo”.

Śmierć z powodu braku opieki medycznej

Trzeci chrześcijanin, również fałszywie oskarżony o bluźnierstwo, zmarł w więzieniu na początku tego miesiąca. Amir Peter został oskarżony o bluźnierstwo po tym, jak lokalni kupcy złożyli na niego skargę na policji w lipcu 2025 roku. Mężczyzna chorował na cukrzycę, nie otrzymał jednak niezbędnej opieki medycznej w areszcie i zmarł z powodu powikłań.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Dni Open Doors 2026

Dni Open Doors 2026 w EXPO Łódź to spotkanie z Kościołem prześladowanym. Poruszające historie, pełne bólu i nadziei, które uświadamiają jak wielką wartością jest wolność wyznania w dzisiejszym świecie. Zapraszamy już 13 i 14 IX 2026 r.

Zostań Wolontariuszem na Dniach Open Doors

Czy chciałbyś pomóc nam w Dniach Otwartych Drzwi, aby wielu mogło dowiedzieć się o sytuacji prześladowanych chrześcijan i modlić się? Zarejestruj się teraz jako wolontariusz.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.