Świadectwa wiary

AFGANISTAN: „WCIĄŻ TU JESTEŚMY!”

Ciche oznaki nadziei pośród strachu i niepewności

(Open Doors Polska) – „Gdybyście się o nas nie modlili, już dawno by nas nie było. Ale my wciąż tu jesteśmy. I pozostaniemy – aby być solą i światłem dla tego regionu”. Po wycofaniu wojsk międzynarodowych nielicznej grupie chrześcijan w Afganistanie grozi wielkie niebezpieczeństwo. Jednak Kościół Jezusa w tym kraju nadal żyje, czego dowodem są takie wydarzenia jak to poniżej na zdjęciu.
 

Afganistan noworodek

Kabul 15 sierpnia 2021 r.: chrześcijańska rodzina powitała nowego członka rodziny (zdjęcie symboliczne)

 

Bóg daje nowe życie

Podczas gdy 15 sierpnia na oczach zszokowanej światowej opinii publicznej talibowie przejmowali kontrolę nad Afganistanem, w ukryciu miało miejsce zdarzenie napawające nadzieją: Gdzieś w Kabulu, w mieście ogarniętym chaosem, w chrześcijańskiej rodzinie tej nocy na świat przyszła dziewczynka. W tym samym czasie ktoś stracił życie, ktoś inny  szukał miejsca schronienia. Wszyscy zadawali sobie pytania o przyszłość kobiet i wyznawców innych religii w nowej rzeczywistości.

Dla tej dziewczynki i jej rodziny 15 sierpnia 2021 r. zawsze będzie czymś więcej niż tylko „dniem powrotu talibów”. Osoba kontaktowa w tym regionie skomentowała narodziny dziecka, mówiąc: „To było tak, jakby Bóg powiedział nam: 'Moje dzieci, ja wszystko mam pod kontrolą'”. Ale oprócz radości i wdzięczności za nowe życie dane przez Boga, pojawia się wiele pytań: „Jak potoczy się jej życie? Czy od najmłodszych lat aż do śmierci będzie zakrywać swoją twarz? Czy pomimo niebezpieczeństw pójdzie za Jezusem?”

Strach i niepewność: wezwanie do modlitwy

Sytuacja w kraju różni się pod względem zagrożenia w poszczególnych regionach kraju. Doszło już do porwań dziewcząt i przypadków przymusowych małżeństw; wiele kobiet nie wróciło do swoich miejsc pracy w obawie przed karą.

Uprowadzani są również chłopcy, ponieważ talibowie potrzebują dzieci. Niedobory żywności również wydają się tylko kwestią czasu, zwłaszcza w obliczu zbliżającej się zimy. Zagrożenia te dotyczą wszystkich mieszkańców kraju. Chrześcijanie stoją w obliczu innych jeszcze niebezpieczeństw. Pytania, które ich nurtują, to na przykład:
„Jak dużo wiedzą talibowie? Jak dużo wiedzą moi sąsiedzi? Czy nas zdradzą?”

Open Doors nie może wypowiadać się na temat tego, ilu chrześcijanom udało się wyjechać z Afganistanu. Są tacy, którym się to udało. Inni będę się starali zrobić wszystko, co w ich mocy, aby opuścić kraj. Są jednak też chrześcijanie, którzy z pełną świadomością grożącego im niebezpieczeństwa chcą pozostać na miejscu, aby służyć Jezusowi w ukryciu.

W najbliższych tygodniach zapadną kluczowe dla przyszłości Afganistanu i Kościoła Jezusowego w tym kraju decyzje. Niezwykle ważne jest, abyśmy nie zostawiali teraz naszych braci i sióstr bez modlitwy.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Afganistanie!

  • Podziękuj Bogu za nowonarodzoną dziewczynkę i za Jego miłość do narodu afgańskiego – to ona jest nadzieją dla tego kraju.
  • Módl się za wszystkie dzieci, aby doświadczyły bezpieczeństwa w Jezusie pośród panującego chaosu i niepewności.
  • Módl się za chrześcijan, aby znaleźli pocieszenie i zaufanie w Jezusie; módl się o ochronę przed talibami, przed głodem i chorobami, przed zwątpieniem.
  • Módl się, aby Kościół Jezusa miał wystarczająco dużo siły i środków, aby pokazać ludziom Bożą miłość pośród panujących trudności.
  • Módl się o talibów, aby poznali Jedynego Boga i pozwolili ludziom na życie w wolności.

 

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

SIP

Światowy Indeks Prześladowań

Lista pięćdziesięciu krajów, w których chrześcijanie prześladowani są najbardziej.