Wiadomości

AFGANISTAN: ZBIEGLI CHRZEŚCIJANIE WCIĄŻ W ŚMIERTELNYM NIEBEZPIECZEŃSTWIE

Nawet za granicą chrześcijanom grożą prześladowania ze strony władz i lokalnej społeczności

(Open Doors Polska) – „Wiemy, co knujesz, i jeśli nie przyjdziesz na modlitwę, twoje ciało i cała twoja rodzina trafi tam, gdzie ci zabici chrześcijanie” – mówili mężczyźni. Słowa te uderzyły Jamala* jak młot. Wiedział, że jako afgański uchodźca nie ma w tym kraju żadnych praw, a jego wiara w Jezusa jest dla wielu muzułmanów wystarczającym powodem, by go zabić.

Obozy dla uchodźców w północnym Afganistanie: Wielu Afgańczyków ucieka również w swoim kraju (zdjęcie symboliczne)
Obozy dla uchodźców w północnym Afganistanie: Wielu Afgańczyków ucieka również w swoim kraju (zdjęcie symboliczne)

„Tu zabiliśmy dwóch chrześcijan – czy ty też chcesz tam trafić?”

Ponad rok po upadku Kabulu tysiące zbiegłych Afgańczyków jest zdanych na samych siebie w sąsiadujących z Afganistanem krajach. Wśród nich są chrześcijanie tacy jak Jamal, dla których zbliżająca się zima jest tylko jednym z wielu wyzwań. Kiedy spotkał się z nim przedstawiciel Open Doors, Jamal od kilku dni nie był w stanie jeść z powodu strachu. Jego doświadczenia dają nam wgląd w sytuację wielu uchodźców.

W zeszłym miesiącu Jamal poszedł do swojej siostry, która mieszka w innej części obozu dla uchodźców, aby zanieść jej koc, ale w drodze został zatrzymany przez grupę mężczyzn. Odciągnęli go na bok w alejkę i zaczęli mu grozić: „Dwa lata temu zabiliśmy tu dwóch chrześcijan. Możemy pokazać ci dokładne miejsce, gdzie zostawiliśmy ich ciała, aby zgniły. Czy ty też chcesz tam trafić?”.

Jamal powiedział lokalnym pracownikom Open Doors, że mężczyźni są funkcjonariuszami miejscowych służb porządkowych. Sami również są uchodźcami, ale pracują dla rządu kraju, który ich przyjął. „Informują władze o osobach, które są w jakikolwiek sposób podejrzane” – wyjaśnił rozmówca. „Wszyscy tutaj znają historię dwóch chrześcijan, którzy zostali zabici w tym miejscu, a Jamal i inni chrześcijanie wiedzą, że nie są to czcze groźby”.

Rodziny pozostawione bez mężczyzn

Dekady konfliktu, niestabilność polityczna, problemy gospodarcze i przejęcie władzy przez talibów w zeszłym roku zmusiły co najmniej 2,6 miliona Afgańczyków do ucieczki za granicę. Około 2,2 miliona zbiegłych Afgańczyków jest zarejestrowanych w Iranie i Pakistanie.
Oprócz zagrożeń w obozach dla uchodźców Afgańczycy obawiają się, że zatrzymania przez policję i odesłania do swojego kraju. Partnerzy Open Doors dowiedzieli się, że coraz więcej mężczyzn jest deportowanych z kraju, pozostawiając rodziny bez mężów i ojców. „Deportowani uchodźcy nie mieli nawet możliwości zaskarżenia działań władz w sądzie”. Strach sprawił, że rodziny uchodźców boją się wychodzić z domu, co zmniejsza ich szanse na znalezienie pracy, by zarobić pieniądze na wyżywienie rodziny.

Jeden z uchodźców poinformował, że dwóch jego sąsiadów zostało aresztowanych poprzedniego dnia i wysłanych z powrotem do Afganistanu. „Nikt nie wie, z jakiego powodu zostali tak szybko deportowani” – powiedział rozmówca. „Pracowali w sklepach, kawiarniach i restauracjach w małych miastach. Prawie wszystkie te miejsca pracy zostały już zamknięte” – powiedział. Powrót do Afganistanu to duże ryzyko, zwłaszcza dla chrześcijan. Większość z nich odeszła od islamu, co według talibów podlega karze śmierci.

Prosimy, módl się za afgańskich chrześcijan w kraju i za granicą:

  • Módl się o ochronę przed wrogami.
  • Módl się o zapewnienie wszystkim uchodźcom tego, czego potrzebują w ich obecnej sytuacji (jedzenia, leków, ogrzewanych mieszkań).
  • Módl się, aby chrześcijanie zostali wzmocnieni w wierze i poznali Boga jako Dobrego Pasterza.
  • Módl się, aby nadzieja Ewangelii rozprzestrzeniała się wśród afgańskich uchodźców.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.