Wiadomości

Algieria: Nowa kampania przeciwko chrześcijanom

Władze uciskają chrześcijan i utrudniają życie kościołów

(Open Doors Polska) –  Chrześcijanie i kościoły w Algierii są od kilku tygodni jeszcze bardziej uciskani. Chrześcijańska organizacja Middle East Concern (MEC) obawia się, że może być to "skoordynowana kampania wzmocnionego działania przeciwko kościołom przez agencje rządowe".

Zdjęcie: Katedra w Algierze
Zdjęcie: Katedra w Algierze

"Nieudana próba ewangelizacji" i brakujące pozwolenia

19 grudnia aresztowano troje chrześcijan z miasta Chlef, 200 km na północny zachód od Algieru - stolicy kraju. Według doniesień MEC pochodzą z miasta Tizi Ouzou i umówili się na spotkanie z osobą kontaktową w publicznej kawiarni. "Podeszła do nich policja, znalazła przy nich chrześcijańską literaturę i zabrała ich na komisariat.Tam nastąpiło długie i intensywne przesłuchanie", donosi MEC.

Lokalna gazeta opisuje "udaremnioną próbę ewangelizacji" i oskarża chrześcijan o zachęcanie młodych muzułmanów przy pomocy bodźców finansowych i propozycji podróży do zmiany religii, pod pozorem działalności charytatywnej. Chociaż wierzący wkrótce szybko wyszli na wolność, zostali oskarżeni o "prozelityzm" (zachęcanie innych do nawrócenia się na swoja wiarę).

W tym samym tygodniu dwa kościoły w prowincji Bejaia (północno-wschodnie Kabylei) odwiedziła oficjalna komisja państwowa, złożona z przedstawicieli Ministerstwa Spraw Religijnych, straży pożarnej, policji i tajnych służb. "Kościoły zostały poinformowane, że sprawdzana jest jedynie zgodność z zasadami bezpieczeństwa", opowiada MEC. "Te dwa budynki służą jako miejsce spotkań ośmiu wspólnot. Wyniki kontroli nie są jeszcze znane".

Na południu Algierii, w mieście Ouargla, istniejący od dziesięciu lat kościół otrzymał po inspekcji budynku 14 grudnia zarządzenie od gubernatora prowincji o zaprzestaniu działalności religijnej. "Liderom wspólnoty powiedziano, że nie posiadają niezbędnych pozwoleń, by wykorzystywać budynki do zgromadzeń. Ponadto budynek nie spełnia odpowiednich wymogów bezpieczeństwa. Doradzono im złożenie koniecznych wniosków w Ministerstwie Spraw Religijnych oraz przypomniano, że dalsze działania religijne mogą rozpocząć najwcześniej trzy miesiące po otrzymaniu zezwolenia", czytamy w dalszej części raportu MEC.

Już w listopadzie zamknięto jeden kościół i księgarnię chrześcijańską w pobliżu Oranu.
W Światowym Indeksie Prześladowań Algieria zajmuje 36 miejsce wśród krajów o największym prześladowaniu chrześcijan.

Źródła: Middle East Concern, Open Doors

Módlmy się za chrześcijan z Algierii:

  • Módlmy się o odwagę i wewnętrzny pokój dla wszystkich chrześcijan, które są pośrednio lub bezpośrednio poszkodowane postanowieniami władz.
  • Módlmy się o mądrość dla liderów, jak powinni reagować na nowe regulacje władz i jak kontynuować służbę Kościoła.
  • Módlmy się o wszystkich aktywnie działających chrześcijan, którzy są kontrolowani przez władze, aby nie dali się zastraszyć, lecz nadal z radością kontynuowali służbę.
  • Módlmy się za wszystkich byłych muzułmanów, którzy teraz jako chrześcijanie doświadczają trudności ze strony rodziny i otoczenia.