Wiadomości

Arabia Saudyjska: Święta Bożego Narodzenia

Jak chrześcijanie w podziemiu świętują urodziny Zbawiciela

(Open Doors Polska) – Obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia w silnie islamskiej Arabii Saudyjskiej jest oficjalnie niemożliwe. Jednak, jak zauważyli pracownicy Open Doors, żyjący w tym kraju chrześcijanie znajdują sposoby na uczczenie tego ważnego dla nich i wielu chrześcijan na całym świecie święta. Oto relacja z bardzo wyjątkowego nabożeństwa świątecznego w grudniu 2017 gdzieś w Arabii Saudyjskiej.

Świąteczny nastrój za zamkniętymi drzwiami

Noc w mieście. Ulice są puste. Opustoszałym chodnikiem idzie tylko dwóch hindusów. Zatrzymują się przy niepozornych drzwiach i pukają. Niedługo drzwi otwierają się, a mężczyźni szybko wchodzą do środka. W środku zdejmują buty i przechodzą do sali przeznaczonej na zgromadzenie, udekorowanej świątecznymi gwiazdkami i girlandami. W rogu stoi nawet małe świąteczne drzewko. W pomieszczeniu zgromadziło się już kilku wierzących, w ciągu następnej godziny dołączy do nich ponad 100 kolejnych. Większość z nich pracuje za niewielkie pieniądze w saudyjskich firmach lub gospodarstwach domowych; sa robotnikami budowlanymi, kamieniarzami, elektrykami czy sprzątaczami. Ale to co ich łączy, to wiara w Jezusa Chrystusa, którego narodziny obchodzą tego wieczora i chcą szerzyć wszędzie nowinę o swoim Zbawicielu.

Zdjęcie: Dekoracje świąteczne na tajnym spotkaniu chrześcijan w Arabii Saudyjskiej
Zdjęcie: Dekoracje świąteczne na tajnym spotkaniu chrześcijan w Arabii Saudyjskiej

"Boże Narodzenie może być w każdej chwili"

Gdy rozpoczyna się uroczystość, można poczuć się trochę jak w Indiach: instrumenty, muzyka, uwielbienie w różnych indyjskich językach, mieszanka różnych grup. Wszyscy na swój sposób uwielbiają Boga, który posłał na świat swojego Syna. O tym kaznodzieja głosi także kazanie, ale podczas niego zadaje zgromadzonym pytanie: "Czy ograniczamy Boże Narodzeni tylko do czterech tygodni w roku? Czy chodzi tu tylko o choinkę i uroczystość?" I zaraz kontynuuje: "Chodzi tu o Narodzenie Jezusa, o Marię, która została obdarowana dzieciątkiem, o pasterzy, którzy przyszli, by oddać mu cześć. O tych rzeczach chcemy opowiadać. Świętujemy teraz dzień Bożego Narodzenia, ale te święta mogą być w każdej chwili, jeśli jesteśmy gotowi być posłusznymi Bożym poleceniom, a mianowicie: "Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego".

Tym zaproszeniem do głoszenia Bożej miłości pastor zakończył swoje kazanie. Krótko po tym zostało pokrojone świąteczne ciasto. Dzieci zaczęły wtedy śpiewać tradycyjną angielską kolędę, przebrane za różne postacie historii bożonarodzeniowej.

Prosimy, módlcie się za chrześcijan z Arabii Saudyjskiej oraz inne prześladowane kraje:

  • Dziękujmy Bogu, że posłał na świat swojego Syna Jezusa Chrystusa.
  • Dziękujmy Panu za wszystkie nabożeństwa świąteczne, jakie prześladowani chrześcijanie mogli zorganizować mimo wielu trudności.
  • Módlmy się o Bożą ochronę dla wszystkich zgromadzeń - w niektórych krajach dochodzi obecnie do wzmożonej liczby ataków na chrześcijan.