Wiadomości

AZJA CENTRALNA: AFGAŃSCY UCHODŹCY ZAGROŻENI DEPORTACJAMI

Widmo głodu i trudna sytuacja afgańskich uciekinierów

(Open Doors Polska) – Od kilku dni władze krajów Azji Centralnej intensyfikują działania wobec afgańskich uchodźców, którzy są zatrzymywani i deportowani z powrotem do Afganistanu. Z powodu przejęcia władzy przez talibów rok temu wielu afgańskich chrześcijan zdecydowało się na opuszczenie kraju i ucieczką do krajów Azji Centralnej. Nie widzieli perspektyw dla siebie i swoich rodzin w ojczyźnie rządzonej przez talibów. Oni ciągle potrzebują naszej modlitwy.

AZJA CENTRALNA: AFGAŃSCY UCHODŹCY ZAGROŻENI DEPORTACJAMI
Afgańscy uchodźcy podczas ucieczki do krajów Azji Centralnej (zdjęcie symboliczne)

Życie na poziomie minimum socjalnego 

Warunki życia afgańskich uchodźców w krajach Azji Centralnej są zazwyczaj bardzo trudne. Brak pracy i możliwości kształcenia, drogie mieszkania, brak wsparcia ze strony państwa i strach o to, co wydarzy się w przyszłości. Jeden z naszych pracowników relacjonuje swoją wizytę w tym regionie: „Żyją w ciągłej niepewności. Muszą płacić za czynsz, leki i jedzenie, ale nie mogą dostać stałej pracy. Podejmują się więc wszelkiego rodzaju prac niewymagających kwalifikacji – pchanie wózków sklepowych, sprzedaż warzyw – tylko po to, żeby zdobyć jakiekolwiek pieniądze i przetrwać kolejny dzień”.

Chrześcijanie znajdują się w jeszcze gorszej sytuacji, gdyż grozi im dyskryminacja i prześladowania w życiu społecznym, jak i w rodzinach. Powrót do Afganistanu byłby jednak jeszcze bardziej niebezpieczny, gdyż tam grozi im śmierć.

Aresztowania i deportacje

Obecna seria aresztowań i deportacji afgańskich uchodźców do Kabulu wywołała wielki niepokój wśród pozostałej społeczności Afgańczyków. Kilku z nich potwierdziło to w prywatnych rozmowach. Jeden z uchodźców poinformował, że dwóch jego sąsiadów zostało aresztowanych dzień wcześniej i wysłanych do Afganistanu. Powód, dla którego zostali zatrzymani, nie jest znany. Wielu uchodźców w tym małym mieście pracowało w sklepach, kawiarniach i restauracjach. 30 sierpnia prawie wszystkie te miejsca były zamknięte. Niektórzy uchodźcy mówią, że ich życie w Azji Centralnej już wcześniej nie było łatwe, a niebezpieczeństwo deportacji jest dla nich kolejnym problemem.

Wielu uchodźców przestało wychodzić z domu, aby uniknąć ewentualnej deportacji. Oznacza to, że nie mają już możliwości zarobienia pieniędzy, których desperacko potrzebują. Już teraz dowiadujemy się o rodzinach, które cierpią głód. Osoby, które zostały deportowane do tej pory, nie miały nawet możliwości zakwestionowania tych działań w sądzie. Uchodźcy boją się otwarcie mówić o problemie deportacji, aby nie zwracać na siebie uwagi władz.

Prosimy, módl się za afgańskich uchodźców w Azji Centralnej:

  • Módl się o ochronę chrześcijan przed prześladowaniami.
  • Módl się, aby Jezus ocalił uchodźców przed głodem i deportacją.
  • Módl się, aby mimo niebezpieczeństw nadzieja Ewangelii docierała do tych, którzy jeszcze jej nie poznali.
  • Módl się o Boże powodzenie dla działań na rzecz uchodźców podejmowanych przez Open Doors i inne organizacje pomocowe.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

przekazywana Biblia

Dzięki Twojemu wsparciu Open Doors może pomagać prześladowanym chrześcijanom, realizując konkretne projekty. Tutaj można znaleźć informacje o darowiznach i sposobie ich wykorzystania.