Wiadomości prasowe
Azja Środkowa

AZJA ŚRODKOWA: WŁADZE PRZECIWNE RELIGIJNEJ EDUKACJI DZIECI

Uczestnicy i kadra obozu letniego zostali zatrzymani i przesłuchani na posterunku policji

(Open Doors, Polska) – W wielu krajach Azji Środkowej praca duszpasterska wśród dzieci i młodzieży jest niepożądana lub nawet nielegalna. Lokalne kościoły nie godzą się z takim podejściem i organizują dla dzieci i młodzieży zajęcia sportowe i rekreacyjne; na przykład obozy wakacyjne. Na Jednym z nich pojawili się niedawno funkcjonariusze lokalnych służb bezpieczeństwa. Dzieci zostały przesłuchane na posterunku policji, a kierownik obozu został aresztowany i musiał zapłacić wysoką grzywnę.
 

Dzieci w Azji Środkowej idą do szkoły

W rękach służb

Wizyta służb bezpieczeństwa na obozie była prawdopodobnie wynikiem skargi na „nielegalną ewangelizację wśród dzieci i młodzieży”. Obóz został zamknięty na kilka dni przed jego planowym zakończeniem. Kilkoro uczestników zostało zabranych na lokalny posterunek policji i przesłuchanych. Dzieci były przesłuchiwane bez obecności rodziców lub opiekunów, chociaż taka praktyka jest niezgodna z prawem.

Kierownik obozu Karim* został zatrzymany, a jego telefon komórkowy został skonfiskowany do kontroli. Karim był przesłuchiwany od rana do nocy przez ponad dziesięć dni. Miało go to zmęczyć i zachwiać jego wiarą. Funkcjonariusze służb bezpieczeństwa grozili mu surowymi karami za „ewangelizowanie” dzieci: „Jeśli wsadzamy muzułmańskich duchownych do więzienia na wiele lat – myślisz, że ciebie wypuścimy bez żadnych konsekwencji?”.

Pomimo  brutalnego traktowania Karim nie przestał ufać Jezusowi. Jego wiara pomogło mu przetrwać czas aresztu i przesłuchań. Udało mu się także uniknąć grożącego mu wyroku więzienia. W zamian musiał jednak zapłacić wysoką grzywnę.

Choroba i troska o rodzinę

Po zwolnieniu Karim czuł się fizycznie chory i przygnębiony. Martwił się o swoją żonę Nazirę* i sześcioro dzieci. Cała sytuacja związana z aresztowaniem była dla rodziny ogromnym stresem. Najstarszy syn Karima planował w niedługim czasie wziąć ślub, teraz na tym radosnym wydarzeniu położył się cień. Napięcie i stres miały również negatywny wpływ na zdrowie Naziry: została zabrana do szpitala z powodu ostrego bólu w okolicy serca, a teraz czeka ją długotrwałe leczenie.

*Imię zmienione

Prosimy, módl się za Karima, jego rodzinę i prześladowanych chrześcijan w Azji Środkowej!

  • Podziękuj za obóz i dobrze spędzony przez dzieci czas, dopóki obóz nie został zamknięty przez władze.
  • Módl się za Karima i jego rodzinę o pocieszenie, odpoczynek i powrót do zdrowia po traumatycznych przeżyciach.
  • Módl się, aby dzieci i młodzież nie doznały traumy po przesłuchaniach i miały dobre wspomnienia ze wspólnych wakacji.
  • Módlmy się, aby Jezus funkcjonariusze, którzy zamknęli obóz i prowadzili przesłuchania, mieli okazję poznać Jezusa Chrystusa i oddać mu swoje życie.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Secret Kids 2023

Secret Kids to materiały informacyjne i modlitewne na temat prześladowanego kościoła przygotowane z myślą o najmłodszych. Kolorowanki, Gra Wyszukiwajka i specjalnie oprzygotowana książeczka pozwolą lepiej poznać problemy dzieci prześladowanego Kościoła.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.