Wiadomości prasowe

Bangladesz: Matka i córka zabite w zamachu bombowym

Rozpacz po nocnym ataku

(Open Doors Polska) - Nocny napad na dom chrześcijańskiej rodziny w Bangladeszu w dniu 31 maja pochłonął dwa życia. Matka i jej 5-letnia córeczka zmarły od oparzeń po wybuchu ładunku zapalającego. Rodzina i społeczność wierzących pogrążona jest w głębokim smutku.

2020-06-26_Open_Doors_753x420_Bangladesz_DetailPage.jpg

Zdjęcie symboliczne: członkowie kościoła domowego w Dhace

Smutek i żałoba

W nocy z 30 na 31 maja nieznany sprawca wrzucił ładunek zapalający przez otwarte okno domu, w którym spały 30-letnia Shilpi i 5-letnia Supria. Mąż Shilpi, Ridoy Halder, pracował wówczas na nocnej zmianie w lokalnej fabryce odzieży. Bomba wybuchła a ogień szybko rozprzestrzenił się po całym mieszkaniu. Shilpi zdołała sama uciec z sypialni, jej córkę z płomieni wyratowali sąsiedzi.
Shilpi i Supria zostały zabrane do szpitala. Lekarze ocenili, że ciężkie oparzenia objęły 75% powierzchni ciała Shilpi i 46% powierzchni ciała Supri. Shilpi zmarła w wyniku odniesionych obrażeń 4 czerwca, mała Supria zmarła 16 czerwca. „Ridoy jest zrozpaczony i sfrustrowany. Całkowicie pogrążył się w żałobie i odmawia rozmowy z kimkolwiek", mówi Stephen Liton Halder, lokalny partner Open Doors i wujek Ridoya.

Jego zdaniem zamach ma bez wątpienia podłoże religijne. Chociaż nigdy wcześniej rodzina nie otrzymywała pogróżek. „Oni byli jedynymi chrześcijanami w okolicy. Mieszkali tam, bo to blisko miejsca pracy Ridoya. Ich sąsiedzi wiedzieli, że są chrześcijanami. W tej okolicy jest wiele madrasów (islamskich szkół religijnych) i wiele osób o ekstremistycznych poglądach" - mówi.
Policja znalazła szczątki urządzenia wybuchowego na miejscu zbrodni. Ponieważ nie było naocznych świadków zamachu, nikt nie został aresztowany. Ridoy wrócił do swojej rodzinnej wioski. „Nie jestem pewien, kiedy będzie mógł wrócić do pracy. Boi się, że policja będzie go nękać i wezwie go na posterunek policji w celu dalszego przesłuchania. Proszę, módlcie się za niego, on jest w żałobie - mówi Stephen.

Pasmo kataklizmów

Rok 2020 jest dla Bangladeszu pełen zmagań z różnymi kataklizmami. Wielu chrześcijan wspieranych przez Open Doors mieszka na terenach, które szczególnie mocno ucierpiały od niszczycielskiego cyklonu „Amphan”, rozległych powodzi i masowych osunięć ziemi oraz pandemii koronawirusa. Chrześcijanie często są pomijani przy rozdzielaniu rządowej pomocy dla poszkodowanych.

W rankingu Światowego Indeksu Prześladowań 2020 Bangladesz znajduje się na 38. miejscu wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę.

Prosimy, módl się za Ridoya i chrześcijan w Bangladeszu:

  • Módl się o Boże pocieszenie i pokój dla Ridoya.
  • Módl się, aby Jezus wzmocnił go w wierze, dodał mu sił i prowadził go przez dalsze życie.
  • Módl się za chrześcijan, którzy ucierpieli w wyniku działania sił natury - aby doświadczyli Bożego zaopatrzenia i aby ich zaufanie do Niego nie zostało zachwiane.
  • Módl się za prześladowców chrześcijan, aby otworzyli się na miłość Pana Jezusa Chrystusa.