Wiadomości prasowe

Demokratyczna Republika Konga: bojówki islamskie nasilają ataki

Wśród ofiar śmiertelnych jest wielu chrześcijan.

(Open Doors Polska) - Tylko w tym miesiącu 84 osoby zginęły w atakach przeprowadzonych przez Sojusz Sił Demokratycznych (ADF) w prowincji Północnego Kivu w północno-wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. 47 zabitych to chrześcijanie. Duża część niedawnych ataków miała miejsce po tym, jak wojska rządowe podjęły ofensywne działania przeciwko rebeliantom. Ta nowa fala przemocy budzi szczególny niepokój wśród większościowej grupy chrześcijan, gdyż ADF jest ugrupowaniem muzułmańskich opozycjonistów z wyraźnym programem islamskim.

2019-11-29_Open_Doors_753x370_Demokratyczna_Republika_Konga_DetailPage

Zdjęcie archiwalne: Kościół zniszczony po ataku ADF

Ugrupowanie dąży do utworzenia kalifatu

W ostatnich latach bojownicy wielokrotnie zwracali na siebie uwagę licznymi krwawymi atakami. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych grup opozycyjnych działających w północno-wschodniej części DRK, które przede wszystkim realizują cele gospodarcze lub etniczne, ADF ma program islamski. Pierwotnie założona w celu wprowadzenia prawa szariatu w Ugandzie, grupa chce teraz ustanowić kalifat w DRK i usunąć niemuzułmanów z regionu.

Zniechęcenie i osłabienie społeczności w regionie

Powtarzające się ataki i utrzymujące się zagrożenie ze strony islamistów jest przyczyną wielkiej niepewności w życiu społecznym, ale także duchowego osłabienia ludności chrześcijańskiej w regionie. Wiele kościołów zostało spalonych lub zamkniętych, ponieważ ich członkowie uciekli lub zostali zabici. „W mojej okolicy było 25 kościołów [....], teraz tylko 8 jest otwartych" - donosi pastor z Oicha. „Wiara ludzi maleje, ponieważ bezustanna i bezsensowna przemoc zasiała strach w ich sercach" - powiedział inny pastor. „Widzimy coraz więcej chrześcijan tracących nadzieję i zastanawiających się, czy ta sytuacja kiedykolwiek się zmieni”.

Rozwój sytuacji w północno-wschodniej części Demokratycznej Republice Konga wpisuje się w ekspansjonistyczny program sił islamskich w Afryce Subsaharyjskiej, któremu od kilku lat przygląda się Open Doors, i pokazuje, że chrześcijanie cierpią prześladowania również w krajach spoza Światowego Indeksu Prześladowań.

Prosimy o modlitwę za chrześcijan w Demokratycznej Republice Konga:

  • Módl się o pocieszenie i uzdrowienie duchowe dla ocalałych z ataków i krewnych ofiar.
  • Módl się, by cywile nie padali ofiarą działań rządu przeciwko rebeliantom.
  • Módl się za bojowników ADF, aby poznali Jezusa i przyjęli Go jako swojego Zbawiciela.