Wiadomości prasowe

DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA: DZIESIĄTKI CHRZEŚCIJAN ZABITYCH W ATAKACH

Fala przemocy wstrząsa północno-wschodnią częścią kraju

(Open Doors Polska) - W ciągu ostatniego tygodnia w prowincji Kiwu Północne zginęło co najmniej 69 chrześcijan. „Państwo Islamskie” (IS) oficjalnie przyznało się do odpowiedzialności za najbardziej krwawy z trzech ataków. Wiele osób zginęło, wiele odniosło rany, doszło także do licznych porwań. Ci, którzy przeżyli, potrzebują naszej modlitwy.

Pastor Gabriel: „Pomóżcie nam, bracia i siostry, swoimi modlitwami!”
Pastor Gabriel: „Pomóżcie nam, bracia i siostry, swoimi modlitwami!”

Setki tysięcy chrześcijan zmuszonych do ucieczki przed brutalnymi atakami

Obawa przed śmiertelnymi atakami we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga sprawiła, że tylko w ciągu ostatniego miesiąca tysiące ludzi zostało przesiedlonych. Według ONZ w lutym 300 tys. osób uciekło ze swoich domów.

Wszystkie ostatnie ataki miały miejsce w prowincji Kiwu Północne. Szczególnie aktywna tam grupa rebeliantów „Sojusz Siły Demokratycznych” (ADF) realizuje program islamski i solidaryzuje się z IS. Ich ataki skupiają się na miejscowościach zamieszkałych przez chrześcijan i wspólnotach chrześcijańskich.

W czwartek wieczorem, 8 marca, bojownicy ADF zaatakowali wioskę Mukondi w regionie Beni w prowincji Kiwu Północne. Lokalni partnerzy Open Doors informują, że w ataku zginęło przynajmniej 40 chrześcijan. Wśród ofiar jest 8 mężczyzn, 17 kobiet i 15 dzieci. Lokalne władze wskazały, że co najmniej 30 ofiar zostało zabitych maczetami.

Dzień wcześniej, 7 marca, rebelianci ADF zabili siedmiu chrześcijan, którzy pracowali na swoich polach w wiosce Muvulya w Kiwu Północnym.

W ostatnim ataku 11 marca 22 chrześcijan zostało zabitych w Kirindera, miejscowości, która również znajduje się w dystrykcie Beni. Według lokalnych urzędników rebelianci najpierw zaatakowali przychodnię w Kirinderze, gdzie zabili kilkoro pacjentów i podpalili szpital. Ich kolejnymi ofiarami byli mieszkańcy hotelu, który następnie został spalony. Kilka pojazdów i apteka również stanęły w płomieniach po tym, jak zostały splądrowane przez terrorystów.

„Kościół jest w niebezpieczeństwie, módlmy się!”

Pastor Gabriel* z atakowanego regionu tak skomentował obecną sytuację: „Wiadomości z Kirindery są prawdziwe, chrześcijanie cierpią. [...] Przenieśli się na tereny, które uważane są za bezpieczne. Ale gdziekolwiek chrześcijanie pójdą, cierpienie trwa. Kościół jest w niebezpieczeństwie, módlmy się!”.
„Państwo Islamskie” przyznało się do odpowiedzialności za jeden z ataków, podając, że jego bojownicy zabili ponad 35 chrześcijan i zniszczyli ich mienie. W oświadczeniu, wydanym w ubiegły piątek na kanale informacyjnym Amaaq, podano, że chrześcijanie zostali zabici z broni palnej i nożami, a ich mienie zniszczone we wsi Mukondi w prowincji Kiwu Północne, jak podaje agencja informacyjna AP.

W styczniu 17 osób zginęło w wyniku wybuchu bomby podczas nabożeństwa w kościele w pobliżu granicy z Ugandą.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Kongo!

  • Módl się o zakończenie przemocy.
  • Módl się o ochronę i uzdrowienie dla osób rannych w atakach oraz o uwolnienie osób uprowadzonych.
  • Módl się o przesiedleńców, zwłaszcza o chrześcijan, którzy żyją w ciągłym strachu przed atakami.
  • Módl się o Boże działanie wśród terrorystów, aby wielu z nich zostało dotkniętych Bożą mocą i odwróciło się od życia pełnego przemocy i nienawiści.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.