Wiadomości

DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA: KOLEJNE ATAKI POCHŁANIAJĄ WIELE OFIAR

Wydarzenia w Afganistanie dają impuls islamskim ekstremistom na całym świecie

(Open Doors Polska) - We wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga (DRK) nasilają się śmiertelne ataki islamskiej grupy rebeliantów ADF na ludność cywilną. Od maja tego roku zginęło prawie 750 osób, z czego większość to chrześcijanie. Open Doors z niepokojem obserwuje rozwój sytuacji i wzywa do modlitwy.

Kongijscy chrześcijanie
Kongijscy chrześcijanie modlą się w obozie dla uchodźców

Podobieństwa między grupami ekstremistycznymi w innych częściach

Na początku września podejrzani o przynależność do Sojuszu Sił Demokratycznych (ADF) zamordowali co najmniej 30 osób we wschodniej prowincji Ituri. 29 sierpnia zaatakowano wioskę na terytorium Beni w prowincji Północne Kivu, gdzie zabito co najmniej 19 osób. W innym ataku, który miał miejsce na początku tego miesiąca, zginęło 16 osób.

Ludność DRK to w 95% chrześcijanie, a więc większość ofiar to chrześcijanie. To, że nie jest to przypadek, wyjaśnia Illia Djadi, starszy analityk Open Doors ds. wolności religii i przekonań w Afryce Subsaharyjskiej: „Osady, w których przeważają chrześcijanie, są atakowane przez islamską grupę ekstremistyczną z wyraźnym islamskim programem ekspansji. To przypomina działania podobnych ugrupowań w innych częściach Afryki Subsaharyjskiej. Pomyślmy na przykład o grupach takich jak Boko Haram w północno-wschodniej Nigerii.

Ideologia, cel ustanowienia „kalifatu” w regionie i sposób działania są takie same i widzimy, jak zadają straszne cierpienie niewinnym ludziom”. Chrześcijanie stoją na przeszkodzie tym wysiłkom i są pogardzani przez islamistów jako „niewierni”.

Brak ochrony ze strony władz

ADF od dziesięcioleci przeprowadza ataki, zabijając i uprowadzając chrześcijan oraz szkoląc dżihadystów i wysyłając ich do innych krajów w Afryce. Ludność cywilna jest bezradna w obliczu przemocy, a rebelianci prawdopodobnie poczuli się zachęceni powrotem talibów w Afganistanie. Według niedawnej analizy grupy badawczej World Watch Open Doors „przejęcie władzy przez talibów po 20 latach walki z siłami rządowymi USA i Afganistanu może wywołać jedynie zadowolony uśmiech u dżihadystów na całym świecie”.

Chrześcijanie nie mogą niestety spodziewać się pomocy ze strony tych, którzy sprawują władzę w DRK. W ramach starań o zapewnienie większego bezpieczeństwa rząd wprowadził w maju stan wyjątkowy, ale bez większych efektów. Tylko w lipcu w serii ataków w rejonie Beni zginęło co najmniej 90 cywilów. Dlatego Open Doors wzywa do modlitwy za chrześcijan i ludność cywilną.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2021 Demokratyczna Republika Konga zajmuje 40 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę.

Prosimy, módl się za ludność Demokratycznej Republiki Konga!

  • Módl się o zatrzymanie przemocy wobec chrześcijan i cywilów.
  • Módl się za pogrążonych w żałobie, za rodziny ofiar i rannych, aby Bóg przez swojego
  • Ducha zapewnił im wszelkie konieczne uzdrowienie i pocieszenie.
  • Módlcie się za tych, którzy są źródłem przemocy, aby Bóg przekonał ich o ich winie i aby znaleźli pokój w Jezusie.
  • Módl się za rząd DRK, aby Bóg uzdolnił go do utrzymania pokoju i porządku w kraju; módl się również, aby szerząca się korupcja została ukrócona.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

SIP

Światowy Indeks Prześladowań

Lista pięćdziesięciu krajów, w których chrześcijanie prześladowani są najbardziej.