Wiadomości

Demokratyczna Republika Konga: ledwo ocalała przed śmierci, zbawiona przez Boga

Ramona ma nadzieję na pojednanie z rodziną / Coraz więcej ataków na chrześcijan

(Open Doors Polska) - W 2014 roku Ramona musiała uciekać bezpowrotnie z własnej rodziny - jej powrót do wiary chrześcijańskiej został uznany za hańbę nie do zniesienia. Z pewną pomocą udało jej się ułożyć życie, ale nadal bardzo tęskni za rodziną. W Demokratycznej Republice Konga, zwłaszcza w prowincji Ramona w Północnym Kiwu, wielu chrześcijan doświadczyło w ostatnich miesiącach masowych aktów wrogości.

Zdjęcie: Chrześcijanie z prowincji północnego Kiwu
Zdjęcie: Chrześcijanie z prowincji północnego Kiwu

Ucieczka z okna

Tego dnia, w 2014 roku, Ramonę obudził głos jej ojca, który najwyraźniej poprosił nieznajomego o pomoc w kontaktach z córką. Gdy weszła do salonu, jej wzrok utkwił na bardzo ostrej meczecie leżącej na stole. Zdała sobie sprawę z zaistniałej sytuacji: jej ojciec chciał ją zabić, ponieważ opuściła islam i stała się chrześcijanką. Ponieważ tylne drzwi były zamknięte, Ramona wyskoczyła przez okno w pokoju, aby się uratować. To był koniec jej życia w bezpiecznej rodzinie.
"Do dziś nawet mnie nie witają na ulicy, dlatego cały czas płakałam - mówi młoda kobieta. Jej Wspólnota udzieliła jej wsparcia: "Pocieszali mnie. Pomogliście mi żyć moją wiarą pomimo wszystkich gróźb i odrzucenia ze strony mojej rodziny". Pojawiło się też pytanie: Jak Ramona ma teraz żyć? Dzięki niewielkiej pomocy z Open Doors mogła otworzyć sklep z odzieżą, który teraz zaspokaja jej potrzeby. Pozostaje jednak tęsknota za pojednaniem z rodziną.

Wielu chrześcijan zabitych

Podczas gdy cała republika jest wstrząśnięta niepokojami, w lutym i marcu miało miejsce kilka ataków na głównie chrześcijańską ludność prowincji Północnego Kiwu, w których zginęło wiele osób. Open Doors monitoruje rosnące prześladowania chrześcijan w niektórych częściach kraju, które nie zostały jeszcze uwzględnione w Światowym Indeksie Prześladowań.

Proszę, módlcie się za chrześcijan w Kongo:

  • Dziękujemy Jezusowi Chrystusowi za to, że zachęcał Ramonę poprzez innych chrześcijan i dawał jej nowe perspektywy w prowadzeniu sklepu.
  • Módlmy się, aby rodzina Ramony przez Jezusa doświadczyła pokoju z Bogiem i pojednania między sobą.
  • Módlmy się o pokój i ochronę chrześcijan w Północnym Kiwu oraz o uzdrowienie wszystkich ofiar przemocy.