Wiadomości prasowe

DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA: PRZEMOC WOBEC CHRZEŚCIJAN NADAL ESKALUJE

Co najmniej 80 chrześcijan zabitych w ciągu tygodnia

(Open Doors, Polska) - We wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga (DRK) po raz kolejny doszło do niszczycielskich ataków na mieszkających tam chrześcijan. Lokalni partnerzy Open Doors donoszą, że między 4 a 10 czerwca co najmniej 80 chrześcijan zostało zabitych w serii ataków w prowincji Północne Kiwu.

DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA: PRZEMOC WOBEC CHRZEŚCIJAN NADAL ESKALUJE
Wkrótce po atakach ofiary zostały pochowane

Ataki w czasie żniw tworzą „atmosferę strachu”

4 czerwca o 8 rano uzbrojeni napastnicy zabili 16 chrześcijan (10 mężczyzn i 6 kobiet) w wiosce Masau na terytorium Beni w prowincji Kiwu Północne. Bandyci podpalili osiem domów. Kilka osób zostało uznanych za zaginione po tym incydencie.

Najpoważniejszy jak dotąd incydent w tym miesiącu miał miejsce 7 czerwca 2024 r. na obszarze Masala, Mahihi i Keme na terytorium Beni w prowincji Kiwu Północne. Pastor Kambale Aristote z lokalnego kościoła „CECA20” donosi: „ADF [Sojusz Sił Demokratycznych] zabił ponad 50 chrześcijan i spalił ich w drewnianych domach. Sprzęt używany do wydobywania ciał był tak przeciążony, że niektórych zmarłych trzeba było pozostawić w szczątkach ich domów”. Ofiary należały do czterech różnych kościołów; wiele z nich pracowało na swoich polach, gdy rozpoczął się atak. ADF zabiło ich maczetami i karabinami, a innych spaliło w ich domach.

Następnego dnia, 8 czerwca, ADF zaatakowało wioskę Makodu, a 10 czerwca nastąpił atak na wioskę Masuku. Według pastora Aristote w ostatnich atakach zginęło ponad 80 chrześcijan w ciągu zaledwie jednego tygodnia.

Przywódca kościoła z miasta Mangina powiedział lokalnym współpracownikom Open Doors, że z powodu powtarzających się ataków panuje „ogólna atmosfera strachu”.

Ataki pomimo operacji wojskowej - chrześcijanie wierzą tylko w modlitwę

Ataki miały miejsce pomimo trwającej na terytorium Beni operacji wojskowej. Zaangażowane są w nią zarówno siły pokojowe ONZ (MONUSCO) stacjonujące w kraju, jak i jednostki wojskowe z Ugandy i Demokratycznej Republiki Konga.

W oświadczeniu z dnia 10 czerwca 2024 r. rząd kongijski potwierdził, że doszło do ataków ze strony ADF, w wyniku których byli zabici i ranni, a także poniesiono znaczne straty materialne. Rząd potwierdził swoją determinację, aby pomóc rodzinom w pochówku bliskich zmarłych i zapewnić opiekę rannym.

Jo Newhouse, ekspertka ds. Afryki i rzeczniczka Open Doors na Afrykę Subsaharyjską, powiedziała: „Częstotliwość, z jaką ADF nadal atakuje społeczności chrześcijańskie we wschodniej części DR Konga, jest przerażająca. [...] Ciągłe ataki uderzają w chrześcijańskich rolników w czasie, gdy przygotowują się do żniw. Pozbawia to wiele rodzin środków do życia i zmusza je do ucieczki na obce terytoria. [...] Ponadto kościoły w zaatakowanych wioskach musiały zostać zamknięte. Wzywamy społeczność międzynarodową do zrobienia wszystkiego, co w jej mocy, aby wpłynąć na rząd DRK w celu zapewnienia niezawodnej i rozpoznawalnej ochrony wszystkim dotkniętym społecznościom oraz udzielenia przesiedleńcom wsparcia, którego potrzebują w tych okolicznościach”.

Pastor Aristote ma specjalną prośbę do chrześcijan: „Tak naprawdę chodzi o modlitwę, tylko o modlitwę. Jesteśmy przekonani, że celem ADF jest, aby wszyscy ludzie zostali muzułmanami. To dlatego prześladowania mają miejsce na tak dużą skalę. Prosimy wszystkich chrześcijan o dalszą modlitwę za nas!”.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2024 Demokratyczna Republika Konga zajmuje 41. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani z powodu wiary.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Demokratycznej Republice Konga:

  • Módl się o Boże pocieszenie i Jego nadprzyrodzony pokój dla rannych i rodzin zabitych.
  • Módl się, aby Jezus został uwielbiony w tej sytuacji, aby zamiast strachu pojawiła się atmosfera nadziei i aby przemoc ustała.
  • Módl się za władze kraju i żołnierzy stacjonujących w okolicy: aby Bóg użył ich do skutecznej ochrony i opieki nad ludnością.
  • Módlmy się, aby Jezus dał przywódcom kościelnym w tym regionie mądrość i odwagę do właściwego radzenia sobie z sytuacją i budowania Jego królestwa pomimo ogromu niebezpieczeństw.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Załóż grupę modlitewną

Grupa modlitewna Open Doors to wspólnota osób, które modlą się za prześladowanych chrześcijan. Gorąco zachęcamy do zakładania takich grup, ponieważ modlitwa ma wielką MOC.

Bezpłatne materiały

Bezpłatny, miesięczny magazyn zawierający poruszające świadectwa i aktualne informacje z prześladowanego Kościoła wraz z Kalendarzem Modlitw.