Świadectwa wiary

DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA: „SZKOLENIE PRZYSZŁO W SAMĄ PORĘ”

Kiedy w jednej z kongijskich wiosek chrześcijanie uczą się, jak nie poddać się przemocy, w sąsiedniej miejscowości giną niewinni ludzie

(Open Doors Polska) – „Szkolenie odbyło się w samą porę, ponieważ nasz region przeżywa obecnie bardzo chaotyczny okres z powodu braku bezpieczeństwa i powtarzających się ataków ADF. Traktujemy to szkolenie jako Boże przygotowanie.... Musimy nauczyć się pokładać ufność w Panu, który obiecuje, że nigdy nas nie opuści, nawet wtedy, gdy przechodzimy przez trudne chwile”.

Chrześcijanie z Demokratycznej Republiki Konga biorą udział w seminarium
Chrześcijanie z Demokratycznej Republiki Konga biorą udział w seminarium

Obszary zamieszkane przez chrześcijan znajdują się pod kontrolą islamistów

Tymi słowami pastor Kambale zareagował na śmiertelny atak, do którego doszło kilka dni temu na północy Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Pastor Kambale był jednym z 65 uczestników seminarium, które odbyło się w pobliżu miejsca przestępstwa. Dowiedzieli się o zdarzeniu jeszcze w trakcie wyjazdu. „Sesje szkoleniowe dodały nam odwagi, aby ufać naszemu Stwórcy” – wyjaśnił.
Tematem szkolenia było „uczniostwo”. Jednak w obliczu coraz częstszych ataków ze strony ekstremistycznych Sojuszniczych Sił Demokratycznych (ADF), prowadzący kurs postanowili włączyć do programu moduły z materiałów szkoleniowych dotyczących przygotowania na prześladowania, zatytułowanych „Silni w czasie burzy”.

W przeciwieństwie do wielu grup rebelianckich o bardziej politycznym programie ADF realizuje islamską strategię ekspansji. Czynią to z wielką brutalnością, często używając prymitywnej broni. Obecnie kontrolują duże obszary prowincji Północne Kivu i Ituri na wschodzie kraju, zamieszkane głównie przez chrześcijan.

Kościoły jako miejsca schronienia są przeciążone

Niebezpieczeństwo jest jeszcze większe w rejonach, gdzie ludzie uprawiają pola na skraju dżungli. Wielu z nich nie ma już odwagi wychodzić na swoje pola i grozi im głód. Inni są wypędzani ze swoich domów w wyniku ataków; oprócz środków do życia tracą także poczucie wspólnoty. Tak wiele wdów i sierot szuka schronienia w kościołach w regionie, że nie wszystkim można zapewnić pomoc. Równocześnie wzrasta przestępczość i prostytucja. Ten cykl jest bardzo trudny do przerwania.

Oprócz oczywistych potrzeb materialnych, które ma Kościół Jezusa, istnieje także ogromna potrzeba wsparcia duchowego. Lokalni duszpasterze mówią o tym, że Ciało Chrystusa nie jest dobrze przygotowane do radzenia sobie z prześladowaniami i traumą, która często z nich wynika. Dlatego oprócz praktycznej pomocy Open Doors coraz częściej prowadzi seminaria na temat uczniostwa i przygotowania do prześladowań.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Demokratycznej Republice Konga:

  • Módl się o zakończenie przemocy, szczególnie w prowincjach Północne Kivu i Ituri.
  • Módl się, aby Jezus stał się uzdrowicielem i żywicielem uciekinierów, którzy stracili wszystko, co posiadali.   
  • Módl się, aby Jezus chronił kościoły w tym regionie i wyposażył je we wszystko, co jest im potrzebne, aby mogły służyć jako miejsca schronienia dla wypędzonych.
  • Módl się o ochronę i powodzenie wszystkich działań pomocowych, zarówno tych związanych z zaopatrzeniem, jak i duchowym wyposażeniem.
  • Módl się za bojowników ADF, aby Duch Boży zmieniał ich serca, aby dzięki Bożej miłości zostali uwolnieni od strachu i nienawiści.
  • Chrześcijanie z Demokratycznej Republiki Konga biorą udział w seminarium

 

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz równiż

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Akcje Pisania

Wystarczy kilka osobistych słów czy nawet kolorowy rysunek wykonany przez dzieci, by tchnąć nadzieją, dodać siły i pocieszyć naszych braci i siostry w wierze. Nasza solidarność z nimi pokazuje im, że nie są w tym cierpieniu osamotnieni! Ich los nie jest nam obojętny.

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.