Wiadomości prasowe

DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA: TYLKO W MARCU ZABITO 50 CHRZEŚCIJAN

Jak możemy pomóc chrześcijanom w obliczu ekspansjonistycznego programu islamistów?

(Open Doors, Polska) – Co najmniej 50 chrześcijan zostało zabitych w atakach islamskiej ekstremistycznej grupy rebelianckiej ADF w marcu 2024 roku. Wiele osób zostało rannych oraz uprowadzonych. Ataki miały miejsce w prowincji Kiwu Północne na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga (DRK). ADF dąży do ustanowienia kalifatu na terenach Ugandy i DRK i od lat brutalnie atakuje chrześcijan. „Tylko modlitwa może pomóc w obliczu niekończącej się przemocy”, powiedział Open Doors jeden z tutujszych przywódców kościelnych.

DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA: TYLKO W MARCU ZABITO 50 CHRZEŚCIJAN
Kościół we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga; w tej części kraju rebelianci ADF atakują kościoły i chrześcijańskie wioski oraz zabijają i uprowadzają chrześcijan.

Powtarzające się ataki, co najmniej 50 zabitych

Ataki, do których doszło w zeszłym miesiącu, miały miejsce w mieście Beni i  okolicach. W nocy 1 marca dwóch chrześcijan zostało zamordowanych przez bojowników Sojuszu Sił Demokratycznych (ADF) w wiosce Ngite-Mavivi, kilka osób zostało rannych. Zaledwie kilka dni później, 5 marca, co najmniej dziewięć osób zostało zabitych w wiosce Vemba-Kinyamusehe. Lokalna organizacja społeczeństwa obywatelskiego „Convention pour le respect des droits de l'homme” (CRDH) zwróciła uwagę, że szkoły i ośrodki zdrowia w okolicy pozostają zamknięte z powodu ataków, które trwają od stycznia 2024 roku.

Marcowe ataki najbardziej dotknęły Mulekerę, dzielnicę administracyjną miasta Beni. Rebelianci ADF zabili tam w zeszłym miesiącu co najmniej 39 chrześcijan. Trzy osoby zostały zamordowane, a kilka zostało uprowadzonych w ataku 17 marca. 23 marca bojownicy ADF splądrowali domy chrześcijan, podpalili je i zabili jednego chrześcijanina. W kolejnym ataku w Niedzielę Palmową, 24 marca, zginęło co najmniej 13 chrześcijan. Napastnicy spalili również kilkanaście domów. Następnego dnia w buszu znaleziono ciała kolejnych 22 chrześcijan.

26 marca bojownicy ADF zaatakowali wioskę Mulwa. Uprowadzili niepotwierdzoną jeszcze liczbę chrześcijan.

Sytuacja bezpieczeństwa jest katastrofalna od lat

ADF jest jednym z ponad 100 ugrupowań zbrojnych działających na wschodzie DRK. Według UNHCR sytuacja na miejscu jest „jednym z najbardziej złożonych kryzysów humanitarnych na świecie”. Podczas gdy większość grup realizuje przede wszystkim cele gospodarcze lub etniczne, ADF dołączył do IS jako „Prowincja Państwa Islamskiego w Afryce Środkowej”. Ich celem jest ustanowienie kalifatu we wschodniej części DRK i sąsiedniej Ugandzie. Islamscy ekstremiści atakują chrześcijan z niezwykłą brutalnością. W okresie sprawozdawczym Światowego Indeksu Prześladowań 2024 co najmniej 261 chrześcijan zostało zabitych w Demokratycznej Republice Konga na tle religijnym (od 1 października 2022 r. do 30 września 2023 r.). Oznacza to, że tylko w Nigerii zamordowano więcej chrześcijan. Ostatnie ataki i seria ataków ze stycznia 2024 r. pokazują, że sytuacja raczej nie ulega poprawie. „Potrzebujemy modlitw chrześcijan na całym świecie, ponieważ nic innego już nie pomoże” – mówi pastor Kambale, pastor kościoła CECA 20 w Mangina w Kiwu Północnym i lokalny partner Open Doors.

W ostatnich latach rządowi nie udało się zaprowadzić pokoju w regionie. 1 kwietnia 2024 r. Judith Suminwa Tuluka została mianowana na stanowiska premiera. W przemówieniu w krajowej telewizji obiecała działać na rzecz „pokoju i rozwoju”, jak donosi Deutsche Welle.

Jo Newhouse*, rzeczniczka Open Doors w Afryce Subsaharyjskiej, komentuje sytuację bezpieczeństwa we wschodniej części DRK: „Skala trwających ataków ADF na wspólnoty chrześcijańskie jest przerażająca. [...] Tysiące ludzi jest wypędzanych ze swoich domów, ziemi, tracąc źródło utrzymania. Wzywamy społeczność międzynarodową do zrobienia wszystkiego, co w jej mocy, aby rząd DRK zapewnił ochronę wszystkim pokrzywdzonym grupom społecznym, a przesiedleńcy otrzymali pomoc, której potrzebują w tych okolicznościach”.

*Imię zmienione

Źródła: Open Doors, CRDH, Radio Okapi, UNHCR, Deutsche Welle

Prosimy, módl się za chrześcijan w DRK:

  • Módl się o zakończenie przemocy i ochronę przed atakami.
  • Módl się o uwolnienie uprowadzonych.
  • Módl się o pocieszenie dla krewnych zabitych chrześcijan. Proś również Jezusa o wewnętrzne odnowienie dla wszystkich ludzi, którzy doznali traumy w wyniku przemocy.
  • Módl się, aby Jezus Chrystus objawił się jako Bóg i Zbawiciel islamskim ekstremistom.
  • Módl się za nową premier i jej rząd o mądrość i wytrwałość w zaprowadzaniu pokoju we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Projekt Kwiecień 2024

Lokalni partnerzy Open Doors w Wietnamie prowadzą różnorodne szkolenia i seminaria, które mają na celu wzmocnienie miejscowych chrześcijan w ich wierze i codziennym życiu.

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.