Wiadomości prasowe

DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA: „WASZE MODLITWY SĄ DLA NAS BARDZO WAŻNE!”

Co najmniej 35 osób zginęło w ataku w mieście Oicha

(Open Doors, Polska) – „Kiedy usłyszeliśy pierwsze strzały, pomyśleliśmy, że to złodzieje. To nic niezwykłego. Ale kiedy atak nie ustawał, wiedzieliśmy, że to ADF”. W ten sposób Mumbere, chrześcijański lider młodzieżowy, opisuje niszczycielski atak rebeliantów w kongijskim mieście Oicha. Lokalni chrześcijanie pilnie proszą nas o modlitwę.

Ulica w miejscowości na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga (zdjęcie symboliczne)

Protesty społeczne wywołane poczuciem zagrożenia

Wieczorem 23 października terroryści, prawdopodobnie członkowie islamistycznej grupy rebelianckiej o nazwie „Sojusz Siły Demokratycznych” (ADF), zaatakowali miasto Oicha na wschodzie kraju. Około godziny 21:30 uzbrojeni mężczyźni zaatakowali położoną około dwóch kilometrów od centrum miasta dzielnicę Masosi zamieszkaną głównie przez chrześcijan. Islamiści nie mieli litości dla mieszkańców. Zabijali uciekających ludzi maczetami lub strzałami z broni palnej. Część ofiar została spalona żywcem w swoich domach. Zginęło co najmniej 35 osób, a wiele wciąż uznaje się za zaginione.

Dzień po tym przerażającym incydencie mieszkańcy Oicha wyszli na ulice. Nieśli ciała ofiar, aby unaocznić władzom ich sytuację. Protesty spowodowały wstrzymanie codziennych zajęć w szkołach i na targowiskach. Sytuacja była bardzo napięta. Wielu mieszkańców nie zdecydowało się na powrót do swoich domów w Masosi w obawie przed kolejnymi atakami. 

Przemoc rodzi zwątpienie

Od kilku lat we wschodnich prowincjach Ituri i Kiwu Północne regularnie dochodzi do śmiertelnych ataków na ludność cywilną, często wymierzonych w chrześcijan i chrześcijańskie instytucje.

Paluku Bagheni Joseph, pastor i nauczyciel w szkole biblijnej w Oicha, opisuje, jakie emocje targają tutejszymi chrześcijanami: „Chrześcijanie z Oicha są zdesperowani i rozczarowani. Mówi się, że niektórzy z nich kwestionowali Bożą obietnicę ochrony swoich dzieci”.

Inny współpracownik Open Doors dodaje: „Podobnie jak w przypadku poprzednich incydentów, sytuacja ta może doprowadzić do tego, że chrześcijanie powrócą do tradycyjnych religii w poszukiwaniu ochrony dla swoich rodzin”.

„To Kościół jest atakowany”

Wielebny Gabriel, pastor kościoła w Oicha, podczas pogrzebu ofiar 28 października powiedział: „Wielu z tych ludzi było chrześcijanami. Wśród nich byli słudzy Boży i nauczyciele w naszych szkołach... To Kościół jest atakowany”. Jednocześnie wskazał, skąd należy czerpać nadzieję w tak trudnej sytuacji: „Wzywamy cały świat do modlitwy za nas, za region Beni, za prowincje Kiwu Północne i Ituri!”. Nauczyciel szkoły biblijnej Paluka podkreśla: „Wasze modlitwy są dla nas bardzo ważne w tym czasie, który jest dla nas tak pełen bólu”.

Open Doors współpracuje z lokalnymi partnerami w tym środkowoafrykańskim kraju od 2016 roku. Prowadzą oni seminaria przygotowujące chrześcijan na prześladowania, oferują kursy uczniostwa, pomoc psychologiczną dla osób dotkniętych traumą i projekty, które pozwalają uczestnikom na prowadzenie różnych form działalności gospodarczej.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Demokratycznej Republice Konga:

  • Módl się o zakończenie przemocy.
  • Módl się o pocieszenie i uzdrowienie dla wszystkich, którzy ucierpieli w ataku w Oicha i innych, podobnych incydentach.
  • Módl się, aby Duch Boży wzmocnił wiarę chrześcijan i aby w swoim cierpieniu znaleźli schronienie i bezpieczeństwo w Jezusie.
  • Módl się, aby Jezus objawił się bojownikom ADF i aby zeszli ze złej drogi. 

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Bezpłatne materiały

Bezpłatny, miesięczny magazyn zawierający poruszające świadectwa i aktualne informacje z prześladowanego Kościoła wraz z Kalendarzem Modlitw.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.