Świadectwa wiary

Demokratyczna Republika Konga: Życie toczy się dalej

Wieloletni lider kościoła zabity przez islamskich rebeliantów

(Open Doors Polska) - 29 stycznia 2020 r. był dniem jak każdy inny dla Francoise (52) i jej męża, pastora Batsemire-Ngulongo Yese (67). Razem z wnukiem byli w drodze do swojej farmy, położonej około 55 km na północ od miasta Beni w prowincji Północne Kivu. Nie wiedzieli, że spotkają się z bojownikami islamskiej grupy ADF (Sojusz Sił Demokratycznych). Tego dnia Yese stracił życie, a Francoise swojego męża.

2020-05-20_Open_Doors_753x420_Demokratyczna_Republika_Kongo_DetailPage

Francoise

Muzyka zagłuszyła strzały

Życie w tej części Kongo nie jest bezpieczne. Tysiące mieszkańców, w tym głównie chrześcijan, zostało stąd w ostatnich latach wysiedlonych w wyniku gwałtownych ataków różnych grup rebeliantów. Jednak Yese nieustannie chwalił Pana i na cały glos śpiewał pieśń, którą puszczał z telefonu komórkowego. Pieśń o „podróży” życia, jako naśladowca Jezusa, i celu, którym było bycie z Bogiem w wieczności: „W czasie naszej podróży musimy być pokorni, nie wolno nam popaść w samozadowolenie. Musimy korzystać z każdej okazji, aby czcić i wielbić Boga", tak brzmiały słowa piosenki.

Zasłuchani w głośną muzykę, podróżujący za późno usłyszeli strzały. „Kiedy usłyszeliśmy dwa strzały w pobliżu, mój mąż zrozumiał, że dzieje się coś złego”. Francoise rozmawia z pracownikami „Open Doors”. Siedzi na glinianej podłodze swojej chaty i bardzo powoli wypowiada każde słowo. Żal z powodu śmierci męża przytłacza ją; prawie szepcze, więc odwiedzający muszą się do niej pochylić, aby zrozumieć, co mówi.

W nadziei, że uda im się ukryć przed uzbrojonymi mężczyznami, cała trójka szukała schronienia w gęstych zaroślach. Rozdzielili się i kiedy Françoise i jej wnuk wyszli z ukrycia około 45 minut później, nie mogli znaleźć Yese. „Próbowaliśmy dzwonić do niego na komórkę, ale telefon był wyłączony. Kiedy wróciliśmy do domu, nie było go tam”. Wkrótce potem żołnierze znaleźli jego ciało. Yese służył swojej społeczności przez ponad 30 lat. Osierocił dziewięcioro dzieci.

Chrześcijanie w potrzebie

Od śmierci męża Francoise cierpi z powodu nadciśnienia, bóli brzucha i głowy. Członkowie rodziny na zmianę spędzają z nią czas, aby pomóc jej w żałobie.

ADF walczy o ustanowienie własnego kalifatu. Uniemożliwia to Francoise i innym mieszkańcom tego obszaru uprawę pól. Dopiero niedawno Open Doors udało się sprowadzić do regionu zapasy pomocy, aby ulżyć w cierpieniu ludzi.

Prosimy, módlcie się za Francoise i cierpiących chrześcijan w D.R. Konga:

  • Podziękuj za wieloletnią służbę i świadectwo życia Yese, który do końca swoich dni chwalił Jezusa.
  • Módl się o Bożą pociechę dla Francoise i jej dzieci; módl się o zdrowie i wewnętrzny pokój dla Francoise.
  • Módl się o Bożą ochronę i opiekę dla wszystkich mieszkańców spornych terenów oraz o zaprzestanie przemocy.