Wiadomości prasowe

Erytrea: 27 chrześcijan zwolnionych z więzienia

Setki wierzących nadal przebywają w więzieniu / trauma zwolnionych

(Open Doors Polska) - Według raportu BBC na początku września rząd Erytrei uwolnił za kaucją 27 więźniów. Latami więzieni, często bez wyroków sądowych, przetrzymywani są w okrutnych warunkach. Trauma pobytu w więzieniu utrudnia im powrót do normalnego życia.

2020-09-18_Open_Doors_753x420_Erytrea_DetailPage.jpg

Erytrejskie chrześcijanki modlą się razem.

Niehumanitarne warunki

W dniach 4 i 8 września 19 mężczyzn i 8 kobiet opuściło więzienie w Mai Serwa w pobliżu stolicy Erytrei – Asmary. Choć niektóre doniesienia łączą ich uwolnienie z Covid-19, lokalne kontakty Open Doors nie potwierdzają tego. Dwudziestu siedmiu chrześcijan to członkowie kościołów ewangelickich i zielonoświątkowych. Zostali skazani na karę od czterech do szesnastu lat więzienia bez procesu.

Niemal niemożliwe jest określenie, ilu więźniów jest obecnie przetrzymywanych w Erytrei ze względu na przekonania religijne. Nie ma oficjalnych statystyk na ten temat, a więźniowie nigdy nie stają przed sądem. Według lokalnych źródeł, setki osób odbywa długie kary więzienia za swoje przekonania, a kolejne tysiące są przetrzymywane falami przez krótsze okresy, często w nieludzkich warunkach. W zeszłym roku Open Doors donosiło o fali aresztowań, w których zatrzymani byli przetrzymywani w podziemnych tunelach. Jako więzienia służą też często kontenery transportowe.

Cierpienie zwolnionych

Shiden* (35 lat) został zwolniony w 2017 roku po ponad dziesięciu latach więzienia. Został naśladowcą Jezusa Chrystusa jako nastolatek. Kiedy miał około 20 lat został aresztowany wraz z 40 innymi chrześcijanami przez tajne służby. Shiden spędził ponad dekadę w różnych więzieniach, zanim został ostatecznie zwolniony bez żadnego wyjaśnienia. Matka Shidena mówi, że syn wrócił do domu całkowicie wycieńczony. „Jąkał się, gdy mówił i był stale przygnębiony”. Jego brat John* dodaje: „Musieliśmy mieć go stale na oku, nawet w nocy, aby mieć pewność, że nie zrobi sobie krzywdy”.

„Modlitwy bardzo pomogły”

Trzy lata po wyjściu z więzienia Shiden radzi sobie dużo lepiej. John donosi: „Ostatnio często zachęcał mnie, przypominając mi o bohaterach wiary opisanych w liście do Hebrajczyków w rozdz. 11. »Będę służył Panu, aż umrę; będę bohaterem wiary i pewnego dnia w przyszłości otrzymam koronę sprawiedliwości, którą obdarzy mnie Pan.« Modlitwy bardzo pomogły”, podsumowuje John. „Proszę, nie przestawajcie się za niego modlić. Wierzę, że Bóg będzie nadal pomagał Shidenowi”.

W rankingu Światowego Indeksu Prześladowań 2020 Erytrea zajmuje 6. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

*imię zmienione

Źródła: BBC, World Watch Monitor, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Erytrei, zwłaszcza za tych, którzy przebywają w więzieniu:

  • Módl się za Shidena i chrześcijan, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji. Którzy ponoszą konsekwencje uwięzienia; aby Pan Jezus w cudowny sposób ukoił ich ból, pocieszył ich, i pomógł im cieszyć się życiem na wolności.
  • Módl się za chrześcijan przetrzymywanych w więzieniach, aby Jezus chronił ich i utrzymywał w zdrowiu, ale przede wszystkim, aby pozostali silni w wierze.
  • Módl się za kościoły i ich liderów; o działanie Ducha Świętego, dzięki któremu staną się światłem i solą ziemi.
  • Módl się za reżim prezydenta Afewerki, aby Bóg poruszył serca rządzących i aby tworzyli prawa, które uniemożliwią prześladowanie chrześcijan.