Wiadomości prasowe

Erytrea: po 11 latach pozbawienia wolności lider kościoła jest wolny

Koniec długiego okresu cierpienia promykiem nadziei dla uwięzionych chrześcijan

(Open Doors Polska) - Po jedenastu latach więzienia Oqbamichel Haiminot został zwolniony w Erytrei Wschodniej Afryki. Przywódca kościoła protestanckiego Kale Hiwot ("Słowo Życia") w stolicy Asmarze został aresztowany w 2007 roku i od tego czasu przebywał w więzieniu bez postawienia mu zarzutów. Jego uwolnienie jest promykiem nadziei dla wielu uwięzionych chrześcijan w tym kraju (donosi  Open Doors).

Erytrea uwolnienie Oqbamichel Haiminot
Zdjęcie: Oqbamichel Haiminot (źródło: Release International)

Poprzednio aresztowany dwukrotnie za prowadzenie nabożeństw

Haiminot był już dwukrotnie aresztowany, ostatnio w styczniu 2005 r., podczas wesela w Barentu. Aresztowano również pozostałych 66 uczestników, ale w odróżnieniu od duchownego, wkrótce zostali oni zwolnieni. Według katolickiego portalu informacyjnego "La Croix" otrzymał "specjalne traktowanie" i był odizolowany, ponieważ uporczywie odmawiał wyparcia się swojej wiary. Miejscowi chrześcijanie poinformowali World Watch Monitor, że spędził 10 miesięcy w izolatce, a następnie musiał pracować przymusowo w obozie wojskowym.
Oqbamichel Haiminot przez jakiś czas był więziony w słynnym obozie "Mitire", znanym z łamania praw człowieka, w którym przetrzymywani są przede wszystkim zwolennicy grup religijnych znajdujących się na indeksie.

Brak pewności rodzin

Nie ma oficjalnych danych na temat liczby chrześcijan przetrzymywanych w takich obozach. Z reguły nie ma oskarżeń, wiele obozów ma charakter nieformalny i służy jednocześnie, jako wojskowe ośrodki treningowe i karne. Krewni często nie wiedzą, czy dana osoba odbywa regularną karę więzienia, czy też musi pracować w ramach przymusowej rozszerzonej obowiązkowej służby wojskowej. Niektórzy chrześcijanie popadają w depresję z powodu trudności związanych z uwięzieniem i cierpią z powodu trwałych szkód psychicznych. Inni po uwolnieniu donoszą, że byli w stanie doprowadzić innych więźniów do nawrócenia na chrześcijaństwo.

W obecnym Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors, Erytrea zajmuje 6 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani.

Źródła: World Watch Monitor, Open Doors

Proszę, módl się za chrześcijan w Erytrei i za ich kraj:

 • Módl się za Oqbamichela Haiminota, aby dobrze poradził sobie z konsekwencjami swego uwięzienia i odzyskał siły zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
 • Módl się za pozostałych chrześcijan, którzy przetrzymywani są od ponad 10 lat:
  • Haile Naigzhi, dyrektor Kościoła Ewangelii Erytrei (uwięziony od 2004 r.).
  • Kiflu Gebrakekel, założyciel i duchowny Południowo-Zachodniego Kościoła Pełnej Ewangelii (od 2004 r.).
  • Milion Gebreselasie, dr med. i duchowny kościoła Rhema Massawa (od 2004).
  • Tekleab Menghisteab, dr med. i duchowny (od 2004 r.).
  • Gebremedhin Gebregiorsis, duchowny (od listopada 2004 r.).
  • Kidane Weldou, duchowny Kościoła Ewangelii (zaginiony w 2005 r., ale prawdopodobnie uwięziony).
  • Abune Antonios, patriarcha erytrejskiej Cerkwi Prawosławnej (przebywa w areszcie domowym od 2007 r.).