Świadectwa wiary

Etiopia: Bóg, który buduje domy

Choć otacza ich wrogość, Hiwot wierzy, że Pan Bóg opiekują się nią i jej rodziną

(Open Doors Polska) - Odwiedzamy Hiwot*, wdowę i matkę ośmiorga dzieci w małej wiosce w Etiopii. Życie Hiwot nigdy nie było łatwe. Od czasu, kiedy rodzina nawróciła się na chrześcijaństwo, cierpią z powodu prześladowań i szykan ze strony mieszkańców wioski. Wiara Hiwot wydaje się być niezachwiana. Jednak martwi się o przyszłość i bezpieczeństwo swoich dzieci. Chciałaby, żeby dorastały w spokoju, dlatego rozważa zmianę miejsca zamieszkania.

2020-07-01_Open_Doors_753x420_Etiopia_DetailPage.jpg

„Mam Boga i jestem szczęśliwa” – wiara Hiwot przetrwała wiele prób

Kościół aktywny w działaniu

Po śmierci męża odpowiedzialność za rodzinę i ciężar opieki nad ósemką dzieci spadł na barki Hiwot. Pomimo ciężkiej pracy w polu, rodzina ledwo wiązała koniec z końcem. Pewnego dnia Hiwot zachorowała. „Nie mogłam już pracować. Kiedy się pochylałam, ból w plecach stawał się nie do zniesienia", wspomina. „Błagałam Boga, ‘Proszę, daj nam coś do jedzenia’. Nie miałam nic, co mogłabym dać moim dzieciom”.

Wspólnota Hiwot poinformowała Open Doors o trudnej sytuacji rodziny. Pracownicy OD byli w stanie zorganizować im najpotrzebniejszą pomoc. Po jakimś czasie Hiwot wyzdrowiała, a to wywarło duże wrażenie na jej nienawróconych krewnych. „Jestem jedyną osobą w mojej rodzinie, która poszła za Jezusem. Ale moja rodzina naprawdę cieszy się, że się nawróciłam, bo byłam chora i miałam wiele problemów. Teraz już nie nękają mnie z powodu mojej religii".

„Boże, proszę, zbuduj dom dla mnie i moich dzieci”

Niestety nie można powiedzieć tego samego o sąsiadach Hiwot, którzy na wiele sposobów utrudniają życie rodziny. W zeszłym roku mieszkańcy wsi podpalili ich dom. Cała rodzina była wtedy w domu i spała. „Jeden z moich synów obudził mnie wczesnym rankiem. Powiedział mi, że widział kogoś z latarką przed naszym domem. „Nie myślałem o tym zbyt wiele... Kto może być przed domem o tej porze? Więc znowu zasnęliśmy. Wtedy płomienie pojawiły się we wnętrzu. Obudziliśmy się i krzycząc, wybiegliśmy na zewnątrz”. Dom spłonął doszczętnie. Hiwot opisuje swoją rozpacz: „W mojej głowie pojawiło się wiele czarnych myśli. 'Nie mam wsparcia... Czy znajdę pracę? Jak zapłacę za materiały na odbudowę domu? Przez trzy dni się martwiłam, ale wtedy przypomniałam sobie, że wszystko jest w rękach Boga. Modliłam się: „Proszę, zbuduj mi dom, gdziekolwiek chcesz, miejsce, gdzie zamieszkam z moimi dziećmi."

A Bóg wysłuchał jej modlitwy. Dzięki aktywnej pomocy lokalnego kościoła i wsparciu Open Doors w ciągu trzech tygodni stanął nowy dom. Hiwot mówi: „Uklękłam i modliłam się: 'Panie, pozwól mi być wierną Tobie'. Jesteś moją nagrodą. Nawet moi krewni mi nie pomogli, ale Ty Boże mi pomogłeś. Pomagasz poszkodowanym i wyrzutkom. A tu jest mój dom. Niech będzie błogosławione imię Pana!"

„Dlaczego nie możesz być taka jak my?"

Niestety sytuacja w wiosce nie uległa poprawie. Hiwot i jej dzieci regularnie czują, że nie są akceptowani przez lokalną społeczność. Przy okazji wspólnych zgromadzeń, jak np. pogrzeby, zawsze pojawia się pytanie: „Dlaczego nie możesz być taka jak my?" Hiwot wie, że patrzą na nich z góry. „Nie obchodzi mnie to, mam Pana. Mam Boga i jestem szczęśliwa". Ale bardziej niż ataki na jej osobę, zasmucają ją szykany i nękanie, z którymi muszą radzić sobie jej dzieci. Troska o rodzinę, sprawiła, że Hiwot poważnie rozważa wyjazd do stolicy, Addis Abeby. Ma nadzieję, że w nowym miejscu, ich życie stanie się znośniejsze.

* imię zmienione

Prosimy, módl się za Hiwot i jej rodzinę:

  • Podziękuj Jezusowi za niezachwianą wiarę Hiwot, która przeprowadziła ją przez tak wiele trudnych sytuacji.
  • Módl się szczególnie za jej dzieci; o wiarę i siłę i ufność w Boże prowadzenie.
  • Mód się za mieszkańców wioski, aby zmienili swój stosunek do rodziny; aby chcieli poznać Boga, któremu zaufała Hiwot.
  • Módl się o mądrość i przewodnictwo Ducha Świętego dla Hiwot, aby była pewna drogi, którą ma podążać w swoim życiu.