Wiadomości prasowe

Indie: Brutalne zabójstwo 14-latka

Pomimo narodowej kwarantanny chrześcijanie w Indiach nie mogą czuć się bezpiecznie na ulicach swoich miast

(Open Doors Polska) - 14-letni Sombaru Madkami został zabity w nocy z 4 na 5 czerwca. Zbrodnia miała miejsce w okręgu Malkangiri w stanie Odisha.

W sąsiednim stanie Dżarkand postrzelona na progu własnego domu Neelam Purty przeżyła próbę zamachu na jej życie.
Powyższe tragedie świadczą o tym, że nawet w czasie pandemii chrześcijanie w Indiach doświadczają brutalnych prześladowań.

2020-06-12_Open_Doors_753x420_Indie_DetailPage.jpg

Żarliwość dla Jezusa kosztowała 14-letniego Sombaru Madkami życie

Wzrost wspólnoty przyczyną niezadowolenia hinduistów

4 czerwca wieczorem kilku mężczyzn odwiedziło dom 14-letniego Sombaru. Doskonale wiedzieli, że chłopiec był sam w domu. Namówili go, aby wraz z dwoma innymi chrześcijanami z wioski towarzyszył im na spotkanie. Grupa składała się z kilku mieszkańców wsi oraz, jak się późnej okazało, hinduistycznych ekstremistów spoza wsi. Mężczyźni byli uzbrojenie w kije, noże i inną broń. W połowie drogi na miejsce rzekomego spotkania doszło do ataku na chrześcijan. Dwóm starszym chrześcijanom, którzy podejrzewali, że grozi im niebezpieczeństwo, udało się uciec. Niestety mężczyźni schwytali i zamordowali Sombaru. Jego ciało zakopali na pobliskim wzgórzu.

Ponieważ ojciec Sombaru przebywał poza domem w wieczór przestępstwa, zaginięcie chłopca zgłosił na policję lider wspólnoty. Funkcjonariusze aresztowali podejrzanych, którzy przyznali się do popełnienia przestępstwa. Dzięki ich informacjom udało się odnaleźć ciało i zrekonstruować przebieg przestępstwa.

Sombaru i jego ojciec nawrócili się na chrześcijaństwo trzy lata temu i aktywnie uczestniczyli w życiu lokalnego kościoła. W przeszłości chrześcijanie we wsi byli wielokrotnie zastraszani i szykanowani. Zamordowany nastolatek był pełen pasji dla Chrystusa. Często opowiadał historie biblijne dzieciom i młodzieży w wiosce.

„Niczego się nie nauczyliście”

W miejscowości Sandih (Dżarkand) mieszka Neelam Purty. Jej ojciec był liderem w lokalnym kościele i został z tego powodu zamordowany w 2015 roku. Uważa się, że zamachu na życie chrześcijanki dokonali zabójcy jej ojca. 16 kwietnia kobieta została postrzelona w udo. Według miejscowych chrześcijan przyczyną ataku na Neelam były spotkania modlitewne organizowane w jej domu. Wchodząc do domu, napastnicy mieli powiedzieć: „Twój ojciec został zabity, ale wy niczego się nie nauczyliście. Nadal licznie zbieracie się na chrześcijańskie modlitwy. Gdzie jest ta kobieta, która pracuje jako szpieg?"

Na liście Światowego Indeksu Prześladowań 2020 Indie zajmują 10. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę.

Źródło: Persecution Relief, International Christian Concern

Prosimy, módlcie się za chrześcijan w Indiach:

  • Módl się za rodziny Neelam i Sombaru, aby uporali się z szokiem wywołanym atakami i doświadczyli Bożego pocieszenia.
  • Módl się za wszystkich chrześcijan w Indiach, którym grozi niebezpieczeństwo i szykany ze strony najbliższych sąsiadów, aby byli niezłomni w wierze i doświadczali Bożej ochrony.
  • Módl się za prześladowców chrześcijan, aby Jezus otworzył im oczy na niegodziwość ich działań.
  • Módl się za wszystkich chrześcijan w Indiach, którzy zmagają się z brakiem środków do życia w związku z pandemią, aby Jezus opiekował się nimi i przeprowadził ich przez ten trudny czas.