Wiadomości

INDIE: CHRZEŚCIJANIE POBICI PODCZAS SPOTKANIA MODLITEWNEGO

W czasie pandemii ataki nie ustają

(Open Doors Polska) - 22 kwietnia troje członków kościoła zostało poważnie rannych w ataku hinduskich ekstremistów w północno-indyjskim stanie Bihar. Napastnicy wtargnęli do domu pastora Rama Niwasa i jego żony Pinky, pobili ich oraz jeszcze jednego mężczyznę. Troje chrześcijan zostało zabranych do szpitala, gdzie udzielono im pomocy.

 

Procesja „Kanwar"
Procesja „Kanwar”: wielu młodych pielgrzymów należy do ekstremistycznych organizacji hinduistycznych (zdjęcie symboliczne)

Bracia wśród napastników

Pomimo zbierającej śmiertelne żniwo pandemii w Indiach nadal dochodzi do ataków na kościoły i chrześcijan. Organizacja Christian Solidarity Worldwide (CSW) poinformowała o opisanym powyżej incydencie, który miał miejsce w mieście Sitamarhi (Bihar) niedaleko granicy z Nepalem. Pastor Ram Niwas i jego żona modlili się, kiedy jego czterej bracia i jeszcze jeden mężczyzna wyważyli drzwi ich domu. Wszyscy pięcioro są członkami Bajrang Dal, hinduskiej organizacji ekstremistycznej. Kijami zaatakowali małżeństwo, podczas gdy tłum zwolenników Bajrang Dal czekał na zewnątrz. Tymczasem w domu pojawił się jeden z członków wspólnoty, Narender, który zamierzał dołączyć do modlącej się pary. Narender zdał sobie sprawę z sytuacji i pospieszył im na ratunek. W szpitalu stwierdzono, że pastor Niwas ma złamany obojczyk, a jego żona i Narender doznali poważnych obrażeń głowy.

„Jeśli chcesz zostać, musisz zostać hinduistą”

Pastor Niwas, który jest niepełnosprawny z powodu wypadku, któremu uległ w dzieciństwie, od sześciu lat pracuje wśród dalitów* w Sitamarhi. Z powodu swojej pracy od 2018 roku wielokrotnie otrzymywał groźby śmierci od hinduskich nacjonalistów. Oskarżyli go o nakłanianie hindusów do konwersji i zmuszanie ludzi do jedzenia wołowiny (krowy są święte dla hindusów). Podczas jednego z incydentów ostrzeżono go słowami, „Jeśli chcesz tu zostać, ty i wszyscy, których nawróciłeś na chrześcijaństwo, będziecie musieli ponownie nawrócić się [na hinduizm]”.

Atak z 22 kwietnia został zarejestrowany na kamerze monitoringu zainstalowanej w domu pastora. Jednak nagranie oraz kamera wideo zostały przechwycone i przekazane lokalnemu liderowi hinduskiej nacjonalistycznej partii rządzącej BJP.

Już w 2020 roku grupa 20 zwolenników Bajrang Dal próbowała przeprowadzić atak na pastora Niwasa. Nawet po tym, jak Niwas złożył oficjalną skargę, domagając się przeprowadzenia dochodzenia w tej sprawie, urzędnicy pozostali bezczynni i nie podjęli żadnych działań, aby go chronić.

W raporcie na temat sytuacji chrześcijan w Indiach Open Doors wskazuje na powszechne zaniechanie przez lokalną policję prowadzenia dochodzeń w sprawie wiarygodnych zarzutów nietolerancji religijnej i prześladowań. „Brak zarzutów karnych wobec sprawców przyczynia się do powstania atmosfery bezkarności” – dodaje.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2021 Indie zajmują 10 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

*Dalici, znani również jako „niedotykalni”, należą do najniższej klasy w indyjskim systemie kastowym.


Źródła: CSW, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Indiach:

  • Módl się za pastora Niwasa, jego żonę Pinky oraz Narendera; o fizyczne i duchowe uzdrowienie; o pełnię wiary i ufności.
  • Módl się za chrześcijan wśród dalitów, którzy odnaleźli wiarę dzięki posłudze Niwasa, aby trwali w wierze pomimo wrogiego nastawienia ludzi w ich otoczeniu.
  • Módl się za zwolenników Bajrang Dal, aby Duch Boży działał wśród nich i otworzył ich oczy na Jezusa Chrystusa.
  • Módl się, aby Jezus zmiłował się nad wieloma cierpiącymi ludźmi w Indiach w czasie obecnej pandemii i aby wielu doświadczyło Jego zbawczej interwencji.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

SIP

Światowy Indeks Prześladowań

Lista pięćdziesięciu krajów, w których chrześcijanie prześladowani są najbardziej.