Wiadomości prasowe

INDIE: GORĄCA ATMOSFERA WYBORCZA – ATAKI NA CHRZEŚCIJAN

Przemówienia kampanii wyborczej podsycają nastroje przeciwko mniejszościom religijnym

(Open Doors, Polska) – Od 19 kwietnia do 1 czerwca w Indiach odbywają się ogólnokrajowe wybory parlamentarne. W trakcie kampanii wyborczej zauważalnie wzrosła liczba antychrześcijańskich ataków. W przemówieniach wyborczych politycy atakują nie tylko swoich przeciwników, ale także mniejszości religijne. Chrześcijanie i muzułmanie padają ofiarą mowy nienawiści. Poniżej opisujemy kilka incydentów z ostatnich dni, podczas których chrześcijanie odczuli konsekwencje gorącej atmosfery wyborczej.

INDIE: GORĄCA ATMOSFERA WYBORCZA - ATAKI NA CHRZEŚCIJAN
Wybory potrwają jeszcze trzy tygodnie – napięty czas dla chrześcijan

Ogromna presja na chrześcijan

Pastor Ravi* i kilku innych chrześcijan ze środkowych Indii zostało brutalnie zaatakowanych przez hinduistycznych ekstremistów religijnych. Napastnicy oskarżyli ich o nakłanianie ludzi do przejścia na chrześcijaństwo. Policja aresztowała kilkoro chrześcijan. Po miesiącu wszyscy zostali zwolnieni za kaucją. Ekstremiści zgromadzili się w wiosce pastora Raviego i zażądali, by chrześcijanie wyrzekli się swojej wiary, bo w przeciwnym razie zostaną poddani ostracyzmowi i pozbawieni dostępu do wody i elektryczności. Według portalu informacyjnego ETV Bharat ekstremiści tak długo i skutecznie wywierali presję na chrześcijan w wiosce, aż 152 z nich przeszło na hinduizm. Wiele osób nie poddało się presji, ale, aby uniknąć dalszej presji, opuścili wioskę i przenieśli się z rodzinami do sąsiednich wiosek. Sytuacja w regionie jest bardzo napięta.
Partner Open Doors, Rahul Singh*, mówi: „W każdej wiosce ekstremiści są indoktrynowani ideologią Hindutva i szkoleni do przeprowadzania konwersji. Staramy się dotrzeć do społeczności chrześcijańskiej z programami i szkoleniami, aby przygotować ich na prześladowania. Kościół potrzebuje naszych modlitw i wsparcia, aby pozostać niezłomnym w trudnych i wymagających czasach”.

Codzienne incydenty – chrześcijanie nigdzie nie są bezpieczni

W stanie Pendżab pastor Ramandeep* i jego brat Amandeep* zostali zaatakowani przez sikhijskich ekstremistów. Ramandeep służy w tym regionie od 13 lat. Przez ostatnie sześć miesięcy otrzymywał groźby i nakazy zaprzestania pracy na rzecz społeczności chrześcijańskiej. W zeszłym miesiącu, w drodze do pracy, Amandeep został napadnięty przez kilkuosobową grupę ekstremistów, którzy użyli mieczy i noży. Ramandeep usłyszał zamieszanie i pospieszył bratu z pomocą. Obaj mężczyźni doznali poważnych obrażeń dłoni.

Priya Sharma*, partnerka Open Doors, donosi: „Incydenty są zgłaszane każdego dnia. Chrześcijanie są prześladowani w całych Indiach. Nie ma ani jednego stanu, który byłby dla nich bezpieczny. Pastorzy i inni wierzący są atakowani, zastraszani i aresztowani pod fałszywymi zarzutami, a kościoły i instytucje chrześcijańskie są atakowane lub zmuszane do zamknięcia. Nienawiść i dyskryminacja społeczności chrześcijańskiej trwa nieprzerwanie”.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2024 Indie zajmują 11. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

*Imię zmienione

Źródła: ETV Bharat, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Indiach:

  • Módl się o pocieszenie, uzdrowienie i posilenie dla wszystkich chrześcijan, którzy byli ofiarami lub świadkami ataków na osoby w ich najbliższych otoczeniu.
  • Módl się za duchowych przywódców takich jak pastor Ravi czy pastor Ramandeep – o ochronę oraz odwagę podczas wypełniania służby.
  • Módl się za kościoły, których miejsca spotkań są atakowane lub których życie kościelne jest atakowane – aby nie uległy naciskom i nie poddały się strachowi.
  • Módlmy się o dalszy przebieg wyborów i ich wynik: aby Bóg ustanowił rząd, który stawi czoła nienawiści i będzie skutecznie chronił chrześcijan i innych członków mniejszości religijnych.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Bezpłatne materiały

Bezpłatny, miesięczny magazyn zawierający poruszające świadectwa i aktualne informacje z prześladowanego Kościoła wraz z Kalendarzem Modlitw.

Załóż grupę modlitewną

Grupa modlitewna Open Doors to wspólnota osób, które modlą się za prześladowanych chrześcijan. Gorąco zachęcamy do zakładania takich grup, ponieważ modlitwa ma wielką MOC.