Wiadomości

INDIE: HINDUSKI NACJONALISTA WZYWA DO ŚCINANIA GŁÓW CHRZEŚCIJANOM

Przemówienie hinduskiego duchownego podburza do nienawiści – liczne ataki na chrześcijan

(Open Doors Polska) - Znany indyjski duchowny zachęcał do przemocy wobec tych, którzy rzekomo pod przymusem nawracają hindusów na chrześcijaństwo. Hinduscy nacjonaliści kilkakrotnie atakowali chrześcijan w październiku. Od miesięcy w środkowych Indiach odbywają się wiece i masowe protesty przeciwko chrześcijanom i ich rzekomej działalności konwersyjnej.

 

Świątynia hinduistyczna w stanie Chhattisgarh
Świątynia hinduistyczna w stanie Chhattisgarh

„Czasami ważne jest, aby rozpalić ogień”

„Ścinajcie głowy tym, którzy przychodzą nawracać!”, żądał nauczyciel religii i hinduski nacjonalista Swami Parmatmanand na wiecu, jak podaje The Wire, indyjski portal informacyjny. „Teraz powiecie, że szerzę nienawiść, mimo że jestem świętym” – kontynuował. „Ale czasami ważne jest, aby rozpalić ogień”. Wiec odbył się 1 października w indyjskim stanie Chhattisgarh, gdzie od kilku tygodni trwają masowe protesty przeciwko chrześcijanom, których oskarża się o zmuszanie hindusów do przyjęcia chrześcijaństwa. Na nagraniu wideo z przemówienia widać wśród słuchaczy kilku czołowych przedstawicieli hinduistycznej partii nacjonalistycznej BJP, do której należy również premier Indii.

Politycy z innych partii odrzucają zarzuty stawiane chrześcijan jako bezpodstawne. Mahendra Chhabda, członek rządu stanowego, powiedział brytyjskiemu dziennikowi „The Guardian”, że przymusowe konwersje nie są problemem w tym stanie i że nikt nie był w stanie udowodnić ani jednego takiego przypadku. Z kolei Brijmohan Agrawal, były minister za rządów BJP w Chhattisgarh, bronił kampanii przeciwko przymusowym konwersjom: „Podnosimy to głośno, ponieważ zmieni to skład populacji w kraju i jest zagrożeniem dla prawa i porządku”.

„Sposób, w jaki [hinduscy nacjonaliści] szerzą przesłanie nienawiści poprzez te wiece i protesty, jest niewiarygodny” – powiedział Open Doors jeden z miejscowych chrześcijan. „Krzyczą hasła takie jak 'Bij chrześcijan', 'Połóż kres nawracaniu na chrześcijaństwo', 'Ocal swój kraj' i 'Ocal swoją religię'. Wykrzykują też obelgi. Chrześcijanie [w Chhattisgarh] żyją w ciągłym strachu”.

Ataki na chrześcijan również w innych stanach

Nienawiść podsycana dezinformacją i pogłoskami o rzekomym przymusowym nawracaniu wielokrotnie skutkowały atakami na wspólnoty chrześcijańskie i ich liderów – także w innych stanach. Na przykład 19 października kilku hinduskich nacjonalistów wtargnęło przemocą do kościoła w południowym stanie Karnataka i oskarżyło pastora oraz innych chrześcijan o zmuszanie ludzi do nawrócenia; 3 października tłum liczący prawie 300 osób zaatakował kościół w Roorkee (Uttarakhand).

Kilka osób zostało pobitych oraz zniszczono mienie kościelne. Władze nie dążą do ukarania napastników, a wręcz podejmują działania przeciwko chrześcijanom. Na przykład 10 października ponad 50 chrześcijan zostało aresztowanych w północnym stanie Uttar Pradesh za rzekome naruszenie ustawy antykonwersyjnej. Siedem osób nadal przebywa w areszcie.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2021 Indie zajmują 10 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Źródła: Open Doors, The Wire, The Guardian

Prosimy, módl się za chrześcijan w Indiach!

  • Poproś Jezusa Chrystusa, aby pocieszył, wzmocnił i uzdrowił chrześcijan, którzy doświadczyli wrogości i ataków.
  • Módl się za władze i policję, aby chroniły chrześcijan i zapewniły im wolność religijną.
  • Módl się, aby skutkiem protestów nie była nienawiść do chrześcijan, ale zaciekawienie chrześcijaństwem i chęć poznania Jezusa Chrystusa.
  • Módl się za Swamiego Parmatmananda i innych hinduskich nacjonalistów, aby Duch Święty przemienił ich serca.

 

 

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

SIP

Światowy Indeks Prześladowań

Lista pięćdziesięciu krajów, w których chrześcijanie prześladowani są najbardziej.