Wiadomości prasowe

INDIE: PARLAMENT UE WZYWA DO POŁOŻENIA KRESU PRZEMOCY W STANIE MANIPUR

Po zdjęciu blokady na korzystanie z internetu dowiadujemy się więcej o przemocy wobec chrześcijan

(Open Doors, Polska) – 13 lipca Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie sytuacji w Manipurze. Wzywa w niej władze Indii do podjęcia wszelkich niezbędnych środków i dołożenia wszelkich starań, aby szybko położyć kres trwającej przemocy na tle etnicznym i religijnym. Po zniesieniu blokady na korzystanie z internetu w północno-wschodnich Indiach do wiadomości opinii publicznej przenika coraz więcej szczegółów na temat brutalnych ataków na chrześcijan.

 

W Manipurze zniszczono setki kościołów. Na zdjęciu: spalone Biblie

Uznanie religijnego wymiaru konfliktu

To, co zaczęło się jako konflikt etniczny, nabrało charakteru religijnego: Zgodnie z tekstem rezolucji UE, co najmniej 120 osób zginęło, a 50 000 zostało wysiedlonych, ponad 1700 domów zostało spalonych, a ponad 250 kościołów zniszczonych w konflikcie w północno-wschodnim indyjskim stanie Manipur, który trwa od końca kwietnia. Lokalni partnerzy Open Doors szacują, że liczba zniszczonych kościołów jest nieco wyższa i wynosi około 380.

W swojej rezolucji parlamentarzyści UE przyznają, że „nietolerancja wobec mniejszości religijnych, w tym chrześcijan” przyczyniła się do wybuchu przemocy i wzywają władze Indii do położenia kresu przemocy i „ochrony wszystkich mniejszości religijnych, takich jak wspólnota chrześcijańska w Manipurze”. Indie powinny również zezwolić na poprowadzenie niezależnego dochodzenia w sprawie przemocy, walczyć z bezkarnością i znieść blokadę internetową w stanie Manipur.

Rezolucja UE jest „zdecydowanym krokiem politycznym”, mówi Anastasia Hartman, rzeczniczka Open Doors International. Indyjskie ministerstwo spraw zagranicznych nazwało rezolucję „ingerencją w wewnętrzne sprawy Indii”, która jest niedopuszczalna i odzwierciedla kolonialny sposób myślenia.

Ujawnienie zbrodni

W lipcu Sąd Najwyższy Manipuru nakazał zdjęcie blokady internetowej. W rezultacie w ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiło się wiele nagrań i zdjęć przedstawiających brutalne zajścia między stronami konfliktu. Jest między nimi np. nagranie, na którym dwie chrześcijanki z plemienia Kuki zostały wyciągnięte z radiowozu przez rozwścieczoną grupę mężczyzn Meitei, rozebrane do naga i zbiorowo zgwałcone. Nagranie to wywołał ogólnokrajowe oburzenie. Rząd centralny nie może już dłużej ignorować i lekceważyć powagi konfliktu. Po raz pierwszy od wybuchu zamieszek premier Narendra Modi przerwał milczenie i zapowiedział podjęcie surowych działań przeciwko sprawcom przestępstw.

Rachel Reddy*, lokalna partnerka Open Doors, mówi, że takich przestępstw jest dużo więcej, ale nie trafiały one do mediów z powodu 80-dniowej blokady Internetu w Manipurze. „Chrześcijanie są uciskani ze wszystkich stron [...]. Prawa człowieka są rażąco naruszane i niewytłumaczalna jest trauma, przez którą przechodzą kobiety, dzieci i inne ofiary”.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2023 Indie zajmują 11. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

*Imię zmienione

Źródła: Parlament Europejski, BBC, The Times of India, Open Doors.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Indiach!

  • Módl się za kobiety, które stały się ofiarami przemocy seksualnej w incydencie uwiecznionym na filmie, o uzdrowienie fizyczne i emocjonalne.
  • Módl się za wszystkich chrześcijan w Manipurze, którzy stracili bliskich, zostali wypędzeni ze swoich domów i stracili dorobek swojego życia. Proś o pocieszenie dla nich.
  • Módl się, aby rząd Indii podjął odpowiednie kroki w celu przywrócenia pokoju i bezpieczeństwa w Manipurze.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Bezpłatne materiały

Bezpłatny, miesięczny magazyn zawierający poruszające świadectwa i aktualne informacje z prześladowanego Kościoła wraz z Kalendarzem Modlitw.