Wiadomości

INDIE: POLICJA „RADZI” CHRZEŚCIJANOM, ABY ODWOŁALI SPOTKANIA

Stan Karnataka rozważa wprowadzenie własnego prawa antykonwersyjnego

(Open Doors Polska) - Jak donosi The News Minute (TNM), policja w indyjskim stanie Karnataka poradziła przywódcom kościelnym, aby na razie zaprzestali organizowania spotkań. Powiedzieli, że nie mogą zagwarantować zgromadzeniom ochrony przed bojówkami hinduskich nacjonalistów. W ostatnich tygodniach w stanie Karnataka doszło do kilku ataków ekstremistów hinduistycznych na chrześcijańskie spotkania modlitewne.

 

chrześcijanie na spotkaniu
Hinduska chrześcijanka na spotkaniu opowiada o prześladowaniach, których doświadczyła

„Społeczna harmonia” zagrożona przez nabożeństwa w kościele?

„Okoliczni pastorzy zostali wezwani i powiedziano im, aby nie organizowali spotkań modlitewnych, ponieważ mogą zostać zaatakowani przez grupy nacjonalistyczne, a policja nie będzie w stanie ich chronić” – powiedział TNM pastor Thomas Johnson. „To nie był nakaz, bo nie dostaliśmy nic na piśmie, ale mówią, że chodzi o utrzymanie harmonii społecznej” – relacjonował, dodając, że zalecenie dotyczyło głównie spotkań w wynajętych salach lub prywatnych domach, a nie w oficjalnych budynkach kościelnych.

Według informacji TNM ponad 25 pastorów w okręgu Belagavi otrzymało polecenie, aby nie spotykać się do 24 grudnia. Te instrukcje i „zalecenia” pojawiają się w bardzo bolesnym dla chrześcijan czasie: „W miarę zbliżania się świąt Bożego Narodzenia kościoły w Indiach chcą się częściej spotykać, ale rośnie też liczba ataków” - powiedział Open Doors jeden z miejscowych chrześcijan.

Ataki na spotkania modlitewne

Na początku listopada członkowie prawicowej grupy hinduistycznej, Sri Ram Sene, zakłócili spotkanie modlitewne w Belagavi i trzymali wiernych w zamknięciu, dopóki nie uwolniła ich policja. Napastnicy zarzucili pastorowi, że zwodził ubogich hindusów i namawiał ich do przejścia na chrześcijaństwo.

29 listopada zwolennicy hinduskiej grupy nacjonalistycznej Bajrang Dal wtargnęli na spotkanie modlitewne w Belur i oskarżyli obecnych o przymusowe nawracanie hindusów. Na nagraniu wideo z incydentu od prywatnej osoby widać kobiety stawiające czoła napastnikom. Policja musiała interweniować, aby zapobiec dalszej eskalacji.

Chrześcijanie są również zaniepokojeni ankietą ogłoszoną przez rząd stanu Karnataka, która ma na celu zebranie informacji na temat działalności chrześcijan, przywódców kościelnych, miejsc kultu i organizacji chrześcijańskich.

Nowa ustawa antykonwersyjna

Oczekuje się, że kiedy parlament stanu Karnataka zbierze się w tych tygodniach na zimową sesję w Belagavi, pod dyskusję poddane zostanie również wprowadzenie ustawy antykonwersyjnej. Główny minister Karnataki Basavaraj Bommai dał jasno do zrozumienia, że popiera takie prawo i chce, aby zostało ono wkrótce uchwalone. Karnataka byłaby dziesiątym indyjskim stanem z takimi przepisami. Hinduskie grupy nacjonalistyczne wykorzystują je jako pretekst do ataków na chrześcijan.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2021r. Indie zajmują 10 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Źródła: The News Minute, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Karnataka!

  • Módl się o odwagę dla wszystkich chrześcijan, którzy cierpią z powodu gróźb ekstremistów.
  • Módl się o mądrość dla wszystkich pastorów i przywódców duchowych, którzy muszą planować spotkania i nabożeństwa oraz podejmować trudne decyzje.
  • Módl się o Bożą ochronę dla wszystkich spotkań modlitewnych i nabożeństw.
  • Módl się, aby Jezus prowadził policjantów i polityków, a przez nich błogosławił chrześcijan w Karnataka.

 

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

SIP

Światowy Indeks Prześladowań

Lista pięćdziesięciu krajów, w których chrześcijanie prześladowani są najbardziej.