Wiadomości prasowe

INDIE: PONAD 300 KOŚCIOŁÓW SPALONYCH W MANIPURZE

Chrześcijanie głównymi ofiarami zamieszek etnicznych po wyroku sądu

(Open Doors Polska) – Pod koniec kwietnia w indyjskim stanie Manipur wybuchły zamieszki na tle etnicznym, w wyniku których dziesiątki tysięcy ludzi straciło dach nad głową. W wyniku gwałtownych walk wiele osób zostało rannych, a liczbę zabitych szacuje się na ponad 70. Zdemolowano i spalono ponad 300 kościołów oraz ponad 1000 prywatnych domów chrześcijan. 22 maja spłonął kościół. 

Jeden z kościołów zniszczonych w trakcie zamieszek
Jeden z kościołów zniszczonych w trakcie zamieszek

Napastnicy celowo niszczą domy chrześcijan

Atak z 22 maja zakończył okres względnego spokoju po tym, jak indyjska armia zdołała przejąć kontrolę nad bardzo trudną sytuacją. Oprócz kościoła ICI napastnicy spalili również budynek administracyjny kościoła oraz domy pastorów. Według relacji lokalnego chrześcijanina od początku zamieszek 400 członków kościoła ICI znalazło schronienie w obozach dla przesiedleńców, podczas gdy wielu innych uciekło do sąsiednich stanów. Ofiarami przemocy są także wyznawcy hinduizmu, jednak chrześcijanie zostali poszkodowani w znacznie większym stopniu.

Sąd Najwyższy nazywa decyzję sądu stanowego „całkowicie błędną”

Zamieszki zostały wywołane decyzją Sądu Najwyższy Stanu Manipur, który nakazał rządowi stanowemu przyznanie grupie etnicznej Meitei statusu „chronionej mniejszości”. Status ten został stworzony w celu zapewnienia członkom mniejszości etnicznych pewnych podstawowych praw, na przykład, minimalnej liczby miejsc na uniwersytetach lub miejsc pracy w organach publicznych, a tym samym przeciwdziałania dyskryminacji strukturalnej. Meitei stanowią jednak hinduistyczną większość mieszkańców Manipuru i kontrolują polityczne organy decyzyjne. Premier N. Biren Singh należy do hinduistycznej partii nacjonalistycznej BJP premiera Narendry Modiego. Mniejszość Kuki w Manipurze (w której większość stanowią chrześcijanie) obawia się, że decyzja Sądu Najwyższego Manipuru jest próbą rozszerzenia władzy większości hinduistycznej kosztem mniejszości chrześcijańskiej.

Z drugiej strony, niepokój wywołał fakt, że członkowie Kuki otrzymali nakaz opuszczenia swoich tradycyjnych miejsc zamieszkania na obszarach leśnych. Doprowadziło to do protestów. Kiedy siły bezpieczeństwa próbowały rozproszyć demonstrację Kuki, sytuacja zaostrzyła się. W międzyczasie Sąd Najwyższy Indii zajął się oceną decyzji Sądu Najwyższego Manipuru. Sędzia przewodniczący wydał orzeczenie 17 maja: „Musimy uchylić decyzję Sądu Najwyższego [Stanu Manipur]. Postanowienie sądu stanowego jest całkowicie ... błędne”.

Yohan Murray*, lokalny partner Open Doors, obawia się: „Jeśli sytuacja będzie się tak dalej rozwijać, wojna domowa jest nieunikniona. Hinduski nacjonalistyczny rząd jak dotąd nie podjął żadnych działań w celu ograniczenia przemocy. Nie było też takiej inicjatywy ze strony prohinduistycznego rządu stanowego i centralnego, chociaż w celu utrzymania pokoju i porządku wysłano tam oddziały indyjskiej armii”. Open Doors donosi, że hinduistyczne grupy ekstremistyczne wykorzystują zamieszki etniczne do atakowania chrześcijan – zarówno Kuki, jak i Meitei. „Jeśli naprawdę dojdzie do wojny domowej, sytuacja tylko się pogorszy, zginie więcej ludzi, zniszczone zostaną miasta, a mniejszości religijne będą otwarcie prześladowane” – powiedział Murray.

W Światowym Indeksie Prześladowań z 2023 r. Indie zajmują 11. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

*Imię zmienione

Źródło: The Indian Express, UCAnews, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Indiach!

  • Módl się o zakończenie walk w Manipurze i o ochronę ludności przed dalszymi atakami.
  • Módl się szczególnie o ochronę dla chrześcijan i o to, by ekstremiści nie wykorzystywali obecnej sytuacji do atakowania chrześcijan.
  • Módl się, aby chrześcijanie byli silni w wierze i przyczynili się do budowania pokoju.
  • Módl się za rząd i siły bezpieczeństwa, aby postępowały sprawiedliwie i wypełniały swoją odpowiedzialność na rzecz wszystkich obywateli, w tym mniejszości.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.