Wiadomości

Indie: Tłum atakuje chrześcijan – policja bezradna

Alians Ewangeliczny w Indiach kieruje list otwarty do władz

(Open Doors Polska) – W dniach 22 i 23 września tłum liczący między 2 000 a 3 000 osób w indyjskim stanie Chhattisgarh zaatakował 15 rodzin chrześcijańskich. Wielu chrześcijan zostało rannych, a ich domy zostały częściowo lub całkowicie zniszczone. Policjanci obecni podczas ataku nie byli w stanie zapanować nad sytuacją.

Ze względu na wzburzony tłum, policja zachowała dużą ostrożność

Chrześcijanie odpowiedzialni za „gniew bogów”

Zanim doszło do zaognienia konfliktu, chrześcijanie we wsi Singanpur zostali wezwani na publiczne spotkanie. Zostali tam oskarżeni o przyjęcie obcej religii.
Według chrześcijan nawet 3 000 osób zebrało się i zaatakowało ich domy. Niektórym poszkodowanym trzeba było zapewnić opiekę medyczną. Wezwana policja nie była w stanie powstrzymać tłumu. Napastnicy krzyczeli: „Odkąd zostaliście chrześcijanami, nasi bogowie są na nas źli! Nie odpowiadają już na nasze modlitwy!” Jeden z miejscowych chrześcijan powiedział: „Gdyby nie policja, byłyby ofiary śmiertelne”. Wielu mieszkańców wsi było pijanych i przyniosło ze sobą pałki.
Materiał video z ataku został udostępniony na portalach społecznościowych.

„Tak, boimy się, ale Bóg jest z nami”

Większość poszkodowanych jeszcze nie wróciła do swoich domów. Jeden z lokalnych chrześcijan powiedział: „Mieszkają w wioskach lub w domach w pobliżu. Te domy również zostały zniszczone, ale są bezpieczniejsze. Ze względu na szkody nie zapewniają one dużej ochrony przed ulewnym deszczem, którego doświadczamy w tych tygodniach. Na szczęście nie dochodzi już więcej do aktów przemocy. Jednak sytuacja jest nadal napięta. W wiosce ciągle przebywają policjanci”.
Nagły wybuch przemocy wstrząsnął chrześcijanami, ale nie zachwiało to ich wiary. Jeden z nich powiedział: „Nie, nie opuszczę Chrystusa. Uwierzyłem, kiedy Bóg uzdrowił mnie z choroby, która sprawiała, że bolało mnie gardło i klatka piersiowa. Moja żona miała problemy z nogą. Oboje zostaliśmy uzdrowieni po modlitwie. Tylko Jezus daje uzdrowienie. Tylko On jest prawdą. Tak, boimy się, ale tylko trochę. Bóg jest z nami”. Jeden z liderów kościelnych zacytował Izajasza 41: „Nie lękaj się, bo jestem z tobą; nie trwóż się, bo jestem Bogiem twoim. Umacniam cię jeszcze i wspomagam, podtrzymuję cię moją prawicą sprawiedliwą”.

List do premiera: chrześcijanie w niebezpieczeństwie

W odpowiedzi na incydent Alians Ewangeliczny Indii (EFI) wysłał list otwarty do gubernatora stanu Chhatisgarh. EFI wzywa rząd do postawienia sprawców przed sądem i krytykuje działania władz: „Pomimo że o ataku i jego konsekwencjach został powiadomiony posterunek policji w Kondagaonie i komisarz policji, nie podjęto żadnych konkretnych działań przeciwko wandalom. Zamiast tego władze naciskają na ofiary, by zgodziły się na „kompromis”. Oni nadal są w strachu i szoku po tym, jak napastnicy grozili im śmiercią, jeśli nie porzucą nowej wiary”, mówi list.

Na liście Światowego Indeksu Prześladowań 2020 Indie zajmują 10. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Indiach:

  • Módl się za wszystkich chrześcijan, którzy zostali ranni lub stracili dach nad głową w wyniku ataków; aby Pan Jezus uzdrowił ich ciało i duszę, i aby w Nim znaleźli odwagę i pocieszenie.
  • Módl się o szybką naprawę domów i o Boże zaopatrzenie, aby wyrządzone szkody zostały jak najszybciej naprawione – szczególnie teraz podczas pory monsunowej.
  • Mód się, aby Pan Jezus objawi się napastnikom, aby odłożyli na bok swoją nienawiść do chrześcijan.
  • Módl się za rząd gubernatora Bhupesha Baghela i lokalne władze, aby poważnie traktowały swój obowiązek ochrony chrześcijan i postępowały sprawiedliwie.