Wiadomości prasowe

Indonezja: dwa kościoły zamknięte w wyniku nacisków islamistów

Islamscy ekstremiści domagają się od władz ograniczenia wolności wspólnot chrześcijańskich

(Open Doors, Polska) - W ostatnim miesiącu władze Indonezji nakazały zamknięcie dwóch kościołów w następstwie protestów ekstremistycznych grup islamskich. Organizacje ochrony praw człowieka i przywódcy kościołów zaapelowali do rządu, aby nie poddawał się naciskom.

Cofnięte pozwolenie na działalność

26 lipca władze Bantul w okręgu Yogyakarta cofnęły pozwolenie na prowadzenie działalności wydane społeczności protestanckiej w styczniu. Jeśli spotkania społeczności odbywają się w domu, a nie w budynku kościoła, jest to niezgodne z przepisami, argumentowano, jak donosi katolicka agencja prasowa UCAN. Halili, przedstawicielka Instytutu na Rzecz Demokracji i Pokoju SETARA, organizacji pozarządowej z siedzibą w Dżakarcie, skomentowała, że to uzasadnienie jest nielogiczne, ponieważ wspólnoty religijne muszą pokonać wiele innych biurokratycznych przeszkód, aby w ogóle uzyskać zezwolenie. Według doniesień mediów lokalne grupy ekstremistów islamistycznych wywierały presję na władze okręgu, aby nie zezwoliły na działanie tej społeczności.

Ten kościół w prowincji Jambi został zamknięty jesienią 2018 r. po protestach ekstremistycznych muzułmanów
Ten kościół w prowincji Jambi został zamknięty jesienią 2018 r. po protestach ekstremistycznych muzułmanów

Zakaz pomimo zgody mieszkańców

Podobny incydent miał miejsce kilka tygodni wcześniej, na początku lipca, kiedy ekstremistyczni muzułmanie w Dżakarcie Zachodniej wyszli na ulice i zażądali cofnięcia pozwolenia na działalność protestanckiemu kościołowi. Pastor Timothy Halim powiedział UCAN, że nie rozumie tego nagłego sprzeciwu, biorąc pod uwagę, że zgoda dla nowego kościoła została wydana po spełnieniu wszystkich wymagań i na podstawie porozumienia z lokalnymi mieszkańcami. Powiedział, że jedna z ekstremistycznych grup protestujących przeciwko kościołowi, „Islamski Front Obronny”, już wcześniej przyczyniła się do usunięcia tej społeczność z poprzedniego budynku kościoła. 5 lipca oficjalnie zakazano działalności kościoła.

Wzrost nastrojów ekstremistycznych

Utrudnianie życia kościołom przez grupy ekstremistyczne nie jest nowym zjawiskiem w Indonezji, ale widoczne jest jego nasilenie. W 2017 r. gubernator Dżakarty Ahok został skazany na dwa lata więzienia za rzekome „obrażanie islamu” po demonstracjach na dużą skalę prowadzonych przez ekstremistów islamskich. Wielu międzynarodowych obserwatorów skrytykowało wyrok i uznało go za dowód rosnącego wpływu islamskich ekstremistów w kraju. Prawdziwym wyzwaniem dla indonezyjskiego rządu prezydenta Jokowi, który rozpoczął swoją drugą kadencję po reelekcji w wyborach prezydenckich 17 kwietnia, nie jest sytuacja gospodarcza, lecz pojawienie się konserwatywnego i ekstremistycznego islamu wśród ludności, wyjaśnia Thomas Müller, analityk z World Watch Research, działu badań Open Doors.

Indonezja zajmuje 30. miejsce na liście 50 krajów, w których chrześcijanie doświadczają najsilniejszych prześladowań według aktualnego Światowego Indeksu Prześladowań.

Prosimy o modlitwę za chrześcijan w Indonezji:

  • Módl się za indonezyjskich chrześcijan, zwłaszcza za pastorów i przywódców kościołów, o mądrość i przychylność w kontaktach z władzami i lokalnymi środowiskami.
  • Módl się, aby rząd indonezyjski i władze lokalne wypełniały swą posługę mądrze i odpowiedzialnie, mając na celu dobro kraju oraz aby miały odwagę egzekwować prawo wbrew naciskom.
  • Indonezyjscy muzułmanie w przeszłości znani byli ze swojej tolerancyjnej postawy. Módl się, aby obywatele Indonezji nie przyłączali się do grup ekstremistów. Módl się o dobre relacje między muzułmanami i chrześcijanami.
  • Módl się za chrześcijan, o odwagę i umocnienie w wierze.