Wiadomości prasowe

IRAN: 10-LETNI WYROK DLA PASTORA SKRÓCONY DO 2 LAT

Josephowi Shahbazianowi pozostało 15 miesięcy pobytu w więzieniu, a następnie czas na wygnaniu

(Open Doors Polska) – Dobra wiadomość dla Josepha Shahbaziana i wszystkich modlących się za niego w ostatnich miesiącach: 24 maja Sąd Apelacyjny w Teheranie orzekł, że irańsko-ormiański pastor będzie musiał spędzić w więzieniu 2, a nie 10 lat, na które początkowo został skazany.  Już pod koniec lutego irański Sąd Najwyższy uchylił pierwotny wyrok z 7 czerwca 2022 roku. Pomimo tych dobrych wiadomości i kilku niedawnych zwolnień z więzień, irańskie sądownictwo nadal bardzo surowo rozprawia się z chrześcijanami.

Joseph Shahbazian, zanim trafił do więzienia, został tymczasowo zatrzymany w 2020 r. i zwolniony za wysoką kaucją (©articleeighteen.com)
Joseph Shahbazian, zanim trafił do więzienia, został tymczasowo zatrzymany w 2020 r. i zwolniony za wysoką kaucją (©articleeighteen.com)

Dwie próby odwołania się od wyroku

Shahbazian, który przebywa w więzieniu Evin w Teheranie od 28 maja 2022 r., złożył wniosek o rewizję otrzymanego wyroku. W uzasadnieniu wyroku z 7 czerwca 2022 r. oskarżono go m.in. o zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego poprzez angażowanie w chrześcijański kościół domowy, podburzanie ludności i obrazę uczuć religijnych. Oceniając fakty, Sąd Najwyższy doszedł do wniosku, że nie przedstawiono wystarczających dowodów na poparcie tak poważnych zarzutów. W związku z tym uznał, że maksymalny wymierzony wyrok jest nieuzasadniony i nakazał zmianę wymiaru kary. 

Apelacja pastora, która ostatecznie zakończyła się sukcesem, była już drugą; wcześniejsza apelacja Shahbaziana została odrzucona przez 36. wydział Sądu Rewolucyjnego. Nowy wyrok oznacza, że pastor pozostanie w więzieniu kolejne 15 miesięcy, po odbyciu już 9 miesięcy kary. Wyrok obejmuje także zakaz członkostwa w organizacjach społecznych i politycznych przez dwa lata, a po odbyciu kary Shahbazian będzie musiał udać się na wygnanie do irańskiego miasta Kahnuj. Nie wolno mu będzie także wyjeżdżać za granicę przez dwa lata.

Chrześcijanie karani surowiej niż skazani za przestępstwa gospodarcze

Sprawa Josepha Shahbaziana rzuca niepokojące światło na system sądowniczy Islamskiej Republiki Iranu, gdzie chrześcijanom grożą surowe kary, w tym długie wyroki więzienia i wygnanie. Pomimo obrony oskarżonych i wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy, w wielu przypadkach sądy podtrzymały pierwotne wyroki bez odpowiedniej weryfikacji.

Warto zauważyć, że w ostatnich latach chrześcijańscy obywatele byli karani nieproporcjonalnie częściej niż przestępcy w sprawach gospodarczych. Zarzucane im przestępstwa ograniczają się głównie do aktywnego członkostwa w kościołach domowych i posiadania literatury chrześcijańskiej w swoich domach.

W przypadku Josepha Shahbaziana zmniejszenie wyroku jest małym promykiem nadziei. Jednocześnie jego przykład pokazuje zagrożenie, na jakie narażeni są chrześcijanie w Iranie. Irańscy chrześcijanie potrzebują naszych modlitw i zapewnienia, że o nich pamiętamy.

Prosimy, módl się za Josepha Shahbaziana i uwięzionych chrześcijan w Iranie!

  • Podziękuj Jezusowi za decyzję Sądu Najwyższego i znaczne skrócenie wyroku.
  • Módl się za wszystkich uwięzionych chrześcijan, aby nie upadali na duchu i byli silni w wierze, niezależnie od ich osobistej sytuacji.
  • Módl się, aby Boży Duch nadal działał z mocą w wielu podziemnych kościołach i aby surowe wyroki nie były przeszkodą w rozprzestrzenianiu się Ewangelii.
  • Módl się, aby Jezus zmieniał serca prześladowców, zarówno sędziów, jak i wszystkich urzędników, którzy stają na drodze chrześcijanami.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Bezpłatne materiały

Bezpłatny, miesięczny magazyn zawierający poruszające świadectwa i aktualne informacje z prześladowanego Kościoła wraz z Kalendarzem Modlitw.