Wiadomości

IRAN: DWIE CHRZEŚCIJANKI SKAZANE NA KARĘ WIĘZIENIA

Kobiety zostały skazane na dwa lata więzienia za działalność chrześcijańską

(Open Doors Polska) – Dwie Iranki zostały skazane na karę pozbawienia wolności za prowadzenie działalności chrześcijańskiej, donosi chrześcijańska organizacja Article18. Zarówno Fariba Dalir, jak i Sakine (Mehri) Behjati, rozpoczęły odbywanie kary 16 kwietnia w Wielką Sobotę. Fariba Dalir spędzi dwa lata w więzieniu Evin w stolicy Iranu, Teheranie, a Mehri Behjati odbędzie dwuletni wyrok w więzieniu Lakan w północnym mieście Rasht.

 

Więzienie w Iranie
Więzienie Evin słynie z surowego traktowania więźniów (Copyright: SabzPhoto ( FlickrCC BY 2.0))

„Działalność przeciwko bezpieczeństwu narodowemu”

Fariba Dalir została aresztowana w Teheranie w lipcu 2021 r. wraz ze swoim mężem Soroushem i czterema innymi chrześcijanami. Ona, Soroush i dwie inne osoby zostały skazane na karę więzienia w grudniu. 17-latek został zwolniony po dziesięciu dniach spędzonych w izolatce i intensywnych przesłuchaniach w ośrodku Strażników Rewolucji. Szósta osoba z grupy nie została wymieniona w wyroku, a jej sytuacja nie była znana w momencie publikacji tego tekstu.

Fariba została skazana na dwa lata więzienia za „działalność przeciwko bezpieczeństwu narodowemu poprzez założenie i prowadzenie ewangelicznego kościoła chrześcijańskiego”. Trzej pozostali aresztowani otrzymali dziesięciomiesięczne wyroki za przynależność do kościoła domowego – ale ponieważ już wcześniej przebywali w areszcie, mogli zamienić karę więzienia na grzywnę w wysokości pięciu milionów tomanów (ok. 250 USD). Wśród osób zwolnionych z odbywania kary jest mąż Fariby. W oczekiwaniu na wyrok Soroush i Fariba wzięli ślub. Najbliższe dwa lata spędzą niestety rozdzieleni.

Nieprzewidywalność wymiaru sprawiedliwości

Mehri Behjati należała do innej grupy chrześcijan, którzy zostali aresztowani w lutym 2020 roku. Oskarżono ich o przynależność do kościoła domowego w Rasht i postawiono zarzuty „działania na szkodę bezpieczeństwa narodowego” oraz „szerzenia syjonistycznego chrześcijaństwa”.  Aresztowani zostali skazani na kary więzienia od dwóch do pięciu lat. Behjati została skazana na dwa lata więzienia, a jej apelacja została odrzucona przez Sąd Najwyższy Iranu. Zezwolono jej jednak na spędzenie irańskiego Nowego Roku z rodziną i rozpoczęcie odbywania kary 16 kwietnia. Podczas gdy dwoje z czworga aresztowanych chrześcijan z Rasht – małżeństwo – nadal czeka na rozpoczęcie odbywania kary więzienia, trzecia osoba miała rozpocząć czteroletni wyrok na początku tego roku.

Sprawy Fariby Dalir i Mehri Behjati, a także innych powiązanych z nimi chrześcijan, pokazują nieprzewidywalność wymiaru sprawiedliwości w Iranie. W lutym sąd apelacyjny w Teheranie uniewinnił dziewięciu chrześcijan i członków kościoła domowego, którzy zostali uwięzieni pod podobnymi zarzutami. Istniały „niewystarczające dowody” na to, że popełnili oni zarzucane im przestępstwa.
W raporcie dla Rady Praw Człowieka ONZ na początku 2022 roku specjalny sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka w Iranie, Javaid Rehman, powiedział, że jest zaniepokojony „ciągłymi represjami wobec mniejszości religijnych”, w tym 53 osobami aresztowanymi za praktykowanie wiary w okresie od 1 stycznia do 1 grudnia 2021 roku.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2022 Iran zajmuje 9. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Źródło: Artykuł18, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Iranie!

  • Podziękuj za chrześcijan w Iranie, którzy mimo prześladowań głoszą Ewangelię.

  • Módl się za Faribę i Mehri, które przebywają obecnie w więzieniu.

  • Módl się także za innych uwięzionych chrześcijan i ich krewnych, aby nie zniechęcali się i trwali mocni w wierze.

  • Módl się za wszystkich prześladowców chrześcijan, aby Jezus otworzył im oczy na swoją prawdę i miłość i aby uwierzyli w Niego.

 

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Opis Kraju

poprzednia pozycja Iran

Czytając profil kraju można uzyskać więcej informacji na temat źródeł i przyczyn prześladowań chrześcijan w Iranie oraz ich wpływu na codzienność.

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.