Wiadomości prasowe

IRAN: DWOJE CHRZEŚCIJAN ZWOLNIONYCH Z WIĘZIENIA

Uwięzieni chrześcijanie przeżyli przerażający pożar; nie odnieśli żadnych obrażeń

(Open Doors Polska) – Irańscy chrześcijanie Nasser Navard Gol-Tapeh (61) i Fariba Dalir (51) zostali niespodziewanie zwolnieni z więzienia. Oboje są byłymi muzułmanami i z tego powodu zostali skazani na karę pozbawienia wolności, którą odbywali w teherańskim więzieniu Evin. Nie jest jasne, czy ich wcześniejsze zwolnienie ma jakiś związek z niedawnym pożarem w więzieniu, czy też z protestami przeciwko reżimowi.

Fariba Dalir i Nasser Navard Gol-Tapeh wracają do swoich rodzin
Fariba Dalir i Nasser Navard Gol-Tapeh wracają do swoich rodzin

Niespodziewana decyzja

Nasser Navard Gol-Tapeh został skazany na dziesięć lat więzienia w 2017 roku po tym, jak sąd uznał jego oraz trzech innych oskarżonych za winnych zarzutów takich jak: „zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”, „działalność misyjna” i „syjonistyczne chrześcijaństwo”. Po pięciu latach w więzieniu zupełnie nieoczekiwanie, 17 października rano dowiedział się, że został ułaskawiony. Wkrótce po tym w rozmowie telefonicznej przekazał zaskakujące wieści rodzinie i poprosił o odebranie go z więzienia. Nasser Navard Gol-Tapeh jest już w domu razem z rodziną.

Podczas prawie 2000 dni spędzonych w więzieniu Nasser złożył kilka wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy lub zwolnienie warunkowe i napisał wiele listów otwartych, w których pytał między innymi o to, w jaki sposób przynależność do kościoła domowego zagraża bezpieczeństwu narodowemu. Jednak wszystkie jego prośby, a nawet emocjonalny apel jego matki o uwolnienie syna z zeszłego roku, nie odnosiły oczekiwanego rezultatu.

„Piekielna noc”

18 października Fariba Dalir również otrzymała radosną wiadomość o swoim wcześniejszym zwolnieniu. Po raz pierwszy została aresztowana w lipcu ubiegłego roku, a od Wielkiej Soboty 2022 roku przebywała w więzieniu Evin. Sąd skazał ją na dwa lata więzienia za „działanie na szkodę bezpieczeństwa narodowego poprzez założenie i prowadzenie ewangelicznego kościoła chrześcijańskiego”. Z ponad 200 dni pobytu w areszcie ponad miesiąc spędziła w izolatce. Fariba, jej mąż Soroush i ich 20-letnia córka Arezoo, są szczęśliwi, że znowu mogą być razem.

Tymczasem co najmniej 10 chrześcijan nadal przebywa w więzieniu Evin. Według oficjalnych źródeł w sobotę (15 października) wybuchł tam pożar, w którym zginęło osiem osób. Według Article18 telewizja państwowa początkowo podała nawet liczbę 40 ofiar, ale szybko ją wycofała.

Członek rodziny jednego z uwięzionych chrześcijan powiedział w rozmowie z Article18: „To była dla nas piekielna noc. Nie wiedzieliśmy, co się dzieje. Kiedy w końcu mogliśmy porozmawiać, usłyszeliśmy strzały i zostaliśmy rozłączeni. Płakaliśmy do rana”. W międzyczasie na ulicach wokół więzienia rozgrywały się chaotyczne sceny w związku z protestami po zamordowaniu przez policję młodej Kurdyjki Mahsy Amini.

W Światowym Indeksie Prześladowań z 2022 roku Iran zajmuje 9. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Źródło: Article18, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Iranie!

  • Podziękuj za niespodziewane uwolnienie Fariby i Nassera.
  • Módl się za chrześcijan, którzy nadal przebywają w więzieniu oraz ich rodziny, aby doświadczyli Bożego pocieszenia i aby wszyscy niewinnie uwięzieni zostali zwolnieni.
  • Szczególnie w obliczu niepokojów w kraju módl się, aby chrześcijanie byli prowadzeni przez Boga i rozumieli, jak postępować.
  • Módl się o pokojowe zmiany w kraju, ale przede wszystkim o to, by Jezus przygotował swój Kościół na wszystko, co wydarzy się w nadchodzącym czasie.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.

przekazywana Biblia

Dzięki Twojemu wsparciu Open Doors może pomagać prześladowanym chrześcijanom, realizując konkretne projekty. Tutaj można znaleźć informacje o darowiznach i sposobie ich wykorzystania.