Wiadomości prasowe

IRAN: KARA DLA UŁASKAWIONEGO CHRZEŚCIJANINA - CHŁOSTA I WYGNANIE

Po pięciu latach spędzonych w więzieniu lider kościoła domowego wkrótce ponownie będzie musiał rozstać się z rodziną

(Open Doors, Polska) – Pięć lat więzienia i chłosta  – taka była kara Saheba za picie komunijnego wina! Teraz 42-letni przywódca kościoła domowego został wychłostany po raz drugi i musi odbyć karę wygnania. Oznacza to kolejny bolesny okres rozłąki z żoną Marjan i 16-letnią córką Martą. Rodzina potrzebuje naszych modlitw.

Saheb wkrótce będzie musiał udać się do Nehbandan (na zdjęciu), 1600 kilometrów od swojego rodzinnego miasta Rasht
Saheb wkrótce będzie musiał udać się do Nehbandan (na zdjęciu), 1600 kilometrów od swojego rodzinnego miasta Rasht

Zaskakująca wiadomość 

W niedzielę 25 czerwca Saheb Fadaie udał się ze swojego domu w Rasht w północnym Iranie do Teheranu. Pierwotnie skazany na dziesięć lat więzienia mężczyzna został zwolniony na mocy ogólnej amnestii w lutym 2023 roku. W Teheranie Saheb chciał odzyskać akt własności, który dawno temu został przekazany władzom w ramach kaucji. Jednak w trakcie załatwiania formalności Saheb dowiedział się, że mimo „ułaskawienia” w jego aktach pozostały jeszcze do wykonania dwa wyroki: 50 batów za spóźniony powrót do więzienia po przepustce oraz dwa lata wygnania w mieście Nehbandan – 1600 kilometrów od domu. Według władz oba wyroki były częścią innego wyroku za „Szerzenie propagandy przeciwko reżimowi”.

Ponowne rozstanie

Saheb otrzymał 50 batów, a następnie usłyszał, że „w ciągu najbliższych kilku dni” ma się stawić w Nehbandan w pobliżu granicy z Afganistanem. Marjan była gotowa udać się na wygnanie razem z mężem, ale Saheb nie chce, by jego rodzina ponosiła karę razem z nim, ponieważ oddzieliłoby ich to od domu i przyjaciół. Rodzina musi przygotować się na kolejną rozłąkę; Marjan sama będzie musiała poprowadzić sklep, który otworzyli po uwolnieniu Saheba.

Modlitwa to ważne wsparcie dla wielu rozdzielonych rodzin w Iranie

Przyjaciel Saheba i były współwięzień pastor Yousef Nadarkhani również został wychłostany po zwolnieniu z więzienia. Podobnie jak w przypadku Saheba była to kara za spóźniony powrót z przepustki. Teraz grozi mu dwuletnia banicja do Nikshahr, 800 kilometrów na południe od Nehbandan. Nikshahr i Nehbandan znajdują się w prowincjach, które należą do najbiedniejszych w Iranie, co oznacza, że podczas wygnania chrześcijanie będą mieli trudności ze znalezieniem pracy.

Módlmy się za wszystkich chrześcijan w Iranie, którzy przebywają na wygnaniu. Jest im bardzo ciężko – daleko od rodzin żyją pod presją społeczną, zmagając się z codziennymi trudnościami związanymi z koniecznością zapewnienia sobie bytu.

Prosimy, módl się za Saheba, jego rodzinę i chrześcijan w Iranie!

  • Módl się  o Bożą interwencję, tj. skrócenie lub zniesienia kary wygnania.
  • Módl się za 16-letnią Martę, która dużą część swojego życia przeżyła bez ojca, a teraz znowu grozi im rozłąka.
  • Módl się o Boże zaopatrzenie dla wszystkich rodzin w Iranie dotkniętych uwięzieniem i wygnaniem – zarówno pod względem emocjonalnym, jak i we wszystkich innych dziedzinach życia.
  • Módl się, aby rząd Iranu przestał karać chrześcijan i wyznawców nieuznawanych przez państwo religii.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.