Wiadomości prasowe

Iran: pięć lat więzienia dla dziewięciu chrześcijan

Sędzia nazywa Biblię oszustwem

(Open Doors Polska) - Irańscy chrześcijanie proszą o modlitwę za dziewięciu mężczyzn z miasta Rasht, członków lokalnego „Kościoła Iranu”, którzy zostali skazani na pięć lat więzienia z powodu swojej wiary i działalności na rzez kościoła, jak donosi organizacja chrześcijańska Middle East Concern.

2019-10-23_Open_Doors_753x420_Iran_DetailPage

Wielu chrześcijan przebywa w owianym złą sławą więzieniu Evin w Teheranie

Sędzia odwołuje adwokata oskarżonych

Abdolreza (Matthias) Haghnejad jest pastorem i został aresztowany 10 lutego przez irańską Straż Rewolucyjną. Do zatrzymania doszło podczas nabożeństwa w kościele domowym w Rasht, gdzie głosił pastor Matthias Haghnejad. Funkcjonariusze skonfiskowali Biblie i telefony komórkowe.
Khalil Dehkanpour, Hossein (Elizeusz) Kadivar, Kamal Naamanian, Mohammad Vafada, Shahrooz Eslamdous, Babak Hosseinzadeh, Mehdi Khatibi i Behnam Akhlaghi należą do tego samego kościoła; zostali aresztowani między 31 stycznia a 23 lutego. W marcu siedmiu oskarżonych zwolniono za kaucją w wysokości 150 milionów Toman (12 500 USD), tylko Matthias i Shahrooz pozostali w areszcie. 24 lipca pastor Matthias i pozostałych ośmiu mężczyzn usłyszeli zarzut zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego i promowanie syjonizmu. Sędzia Mohammed Moghiseh odwołał adwokata reprezentującego pięciu oskarżonych.
Oskarżeni nie zgodzili się na reprezentowanie przez wyznaczonego przez sąd obrońcę publicznego. Sędzia przeniósł pięciu mężczyzn do więzienia Evin w Teheranie. 28 lipca pozostałe cztery osoby - Mohammad, Kamal, Hossein (Elizeusz) i Khalil – stanęli przed sądem i zostały im postawione te same zarzuty.
Sędzia Moghiseh nazwał Biblię oszustwem i oskarżył zatrzymanych o promowanie syjonizmu. W ostatniej rozprawie 23 września wziął udział adwokat oskarżonych. Wyrok ogłoszony 13 października skazał chrześcijan na pięć lat więzienia za zagrażanie bezpieczeństwu narodowemu. Skazani odwołali się od wyroków.

Prosimy o modlitwę za chrześcijan w Iranie.

  • Módl się, aby Jezus pocieszył dziewięciu mężczyzn i ich rodziny i umacniał ich w wierze.
  • Módl się, aby apelacja od wyroku zakończyła się sukcesem, a niesprawiedliwy wyrok został anulowany.
  • Módl się, aby władze irańskie nie postrzegały chrześcijaństwa i osób wierzących jako „zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego” oraz aby chrześcijanie irańscy nie byli więzieni z powodu swoich przekonań religijnych.