Wiadomości

Kamerun: Boko Haram niszczy kościoły

Przywódca Kościoła: "Jesteśmy zmęczeni nieustanną ucieczką".

(Open Doors Polska) - Późnym wieczorem 15 stycznia fanatycy  islamscy z  Boko Haram spalili dwa kościoły i dziesiątki prywatnych domów w czasie kilku ataków dokonanych w północnym Kamerunie. Cztery osoby zginęły w płomieniach. Lokalna gazeta określa rozmiar strat opisując zniszczenie 93 domów, 20 budynków magazynowych i 11 motocykli.

Kamerun
Obrazek: Jeden z domów podpalonych (po lewej) i zniszczony kościół Union des Eglise Evangelique (po prawej).

Chrześcijanie oraz instytucje chrześcijańskie na celowniku

Kamerun ma 1600 km granicy z sąsiadującą Nigerią - krajem, z którego wywodzi się  Boko Haram. Jednak od czasu, gdy wojsko nigeryjskie zintensyfikowało swoje działania w walce przeciwko islamskim fundamentalistom w krajach sąsiednich coraz częściej dochodzi do ataków na ludność cywilną. Preferowanymi ofiarami są chrześcijanie i chrześcijańskie instytucje. Lokalny przywódca kościoła opisuje rozpacz i rezygnację poszkodowanych: "Słyszymy atak i to prawie nic dla nas nie znaczy. Próbowaliśmy uciekać, ale jesteśmy po prostu zmęczeni ciągłym uciekaniem".

Zagrożone warunki życia

Kościoły zniszczone w dniu 15 stycznia to kościół Unii Eglissa Evangéliques (UEEC) oraz kościół katolicki w Roum, w okręgu Majo-Tsanaga na dalekiej północy Kamerunu. Tego samego wieczoru zaatakowano kościelny ośrodek UEEC. Podczas najazdów żywność i zwierzęta gospodarskie są często kradzione, co stwarza bezpośrednio zagrożenie dla przetrwania mieszkańców tych terenów.

Módlmy się za chrześcijan w Kamerunie:

  • Módlmy się za krewnych zmarłych i za kościoły, które straciły swoje budynki.

  • Módlmy się o ochronę i opiekę dla wszystkich ludzi w dotkniętym regionie.

  • Módlmy się o niezłomność i mocną wiarę dla wszystkich chrześcijan, którzy mieszkają na tym obszarze i w każdej chwili oczekują nowych ataków.

  • Módlmy się, aby Jezus pracował między bojownikami Boko Haram, aby mogli się do Niego nawrócić.