Wiadomości

Kamerun: Ofiary śmiertelne po atakach Boko Haram

Ataki islamistów zagrażają pokojowemu współistnieniu chrześcijan i muzułmanów

(Open Doors Polska) - 6 stycznia bojownicy Boko Haram zaatakowali trzy wioski w pobliżu granicy z Nigerią (Hitawa, Hitere i Moudouko). Zabili trzech chrześcijan, porwali przynajmniej troje chrześcijańskich dzieci i splądrowali ponad 200 domów. 7 i 8 stycznia dalsze ataki i grabieże dotknęły sąsiednie wioski.

2020-01-31_Open_Doors_753x420_Kamerun_DetailPage

Zdjęcie archiwalne: Budynki zniszczone przez Boko Haram w Kamerunie

Wiele dzieci zostało pozbawionych ojców

Islamska grupa Boko Haram od pewnego czasu znacznie rozszerza swoją działalność w regionie Dalekiej Północy. Wielokrotnie dokonywano tu ogromnych zniszczeń i przeprowadzano ukierunkowane ataki na chrześcijan, o czym donosiliśmy już wcześniej.
Atak 6 stycznia trwał od 22:00 wieczorem do 5:00 rano, jak powiedziała nam lokalna osoba kontaktowa. Chrześcijanie zabici w Moudouko to 21-letni Kidkaye Antoine, 62-letni Medge Guidkaye, ojciec czternastu dzieci i 50-letni Shele Ndouvagui, który osierocił siedmioro dzieci.
W Hitere zginęli Wabayé Viché (40) i Teweshé Ezechiel, ojciec dwunastu dzieci. Jeden z jego synów, Hawadak Teweshé, został porwany wraz z dwoma innymi chłopcami, Wardą Josue z Moudouko i Feuleongwi Yadak z Hitere.

Dwukrotnie zmuszeni do ucieczki

Napastnicy wracali kilka razy w dniach po pierwszym ataku. 7 i 8 stycznia zaatakowali wioski Nguedjele i Gochime. Również tutaj, zgodnie z tym, co wiemy od osoby kontaktowej, splądrowali wiele domów, zabrali jedzenie i ubrania. Atak zmusił ludzi z Hitawa, którzy schronili się w Gochime, do ponownej ucieczki. Przynajmniej jedna osoba została zabita w Nguedjele, ale jej tożsamość pozostaje nieznana. Pracownicy Open Doors odwiedzili ten region i dostarczyli dotkniętym prześladowaniami społecznościom pomoc materialną w listopadzie zeszłego roku.
Chociaż Kamerun ogólnie charakteryzuje się tolerancją religijną, nasilone ataki islamistów przywołują wspomnienia gwałtownego rozprzestrzeniania się islamu w minionych wiekach. Wówczas Fulani prowadzili dżihad w północnych regionach, co zmusiło miejscową ludność do przyjęcia islamu. Obecne działania Boko Haram zagrażają pokojowym stosunkom między chrześcijanami i muzułmanami w Kamerunie.
W Światowym Indeksie Prześladowań Kamerun zajmuje obecnie 48. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najsilniej prześladowani z powodu swojej wiary.

Prosimy o modlitwę za chrześcijan w Kamerunie:

  • Módl się o pocieszenie i Boże zaopatrzenie dla rodzin zamordowanych.
  • Módl się za wszystkich mieszkańców zaatakowanych wiosek, aby zdołali przezwyciężyć traumę spowodowaną tym, co przeżyli i znaleźli pociechę i schronienie w Jezusie.
  • Módl się, aby Bóg zapobiegał dalszym atakom, aby ludzie byli bezpieczni i mogli żyć w pokoju.
  • Módl się o działanie Ducha Świętego wśród członków Boko Haram, aby zaprzestali swoich destrukcyjnych działań i uznali Jezusa Chrystusa za swojego Pana.