Wiadomości prasowe

KAMERUN: „ŚWIADOMOŚĆ, ŻE O MNIE WIECIE, DODAJE MI SIŁ”

(Open Doors, Polska) – Adija nigdy nie zapomni 7 lipca 2022 roku. W ciągu zaledwie jednej nocy terroryści z Boko Haram zastrzelili cztery osoby z rodziny Adiji, a 25-latka została wdową. Od tamtego tragicznego wydarzenia lokalni partnerzy Open Doors są obecni w życiu Adiji i wspierają ją na różne sposoby.

Adija z córką

Adija i Isaac pobrali się w 2017 r. Młoda para mieszkała z czteroletnim synem Gabrielem, dwuletnią córką Matah i ojcem Isaaca w wiosce w dystrykcie Mayo-Sava w regionie Dalekiej Północy. Wioska Adiji była w poprzednich latach wielokrotnie atakowana przez Boko Haram. Napastnicy zazwyczaj wdzierali się do wiosek i strzelali, zmuszając mieszkańców do ucieczki. „Kiedy wracaliśmy, okazywało się, że nasz dobytek i żywność zostały zrabowane. Musieliśmy zaczynać wszystko od nowa” – mówi Adija.

Jednak atak z 7 lipca 2022 r. był inny. „Tego dnia nie słyszeliśmy żadnych strzałów. Nagle weszli do naszego domu i bez ostrzeżenia strzelili do mojego teścia” – opowiada Adija. „Postanowili go zabić, ponieważ był głową domu i chrześcijaninem”. Podczas wcześniejszych ataków, trzy razy udało im się uciec. „Więc teraz mój mąż bez zastanowienia chwycił na ręce naszego syna i zaczął uciekać. Został jednak trafiony kulą i obaj upadli na ziemię. Próbowałam uciec z naszą córką, ale została śmiertelnie postrzelona. Po prostu biegłam dalej, by ratować siebie i moje nienarodzone dziecko”. Adija ukryła się, a kiedy sytuacja się uspokoiła, wróciła do domu. Mąż, córka i teść nie żyli. Syn zmarł w szpitalu tego samego dnia.

Ciężarna Adija zamieszkała w wiosce swojego ojca. Pracowała na jego farmie. Jednak od czasu ataku cierpiała z powodu silnego bólu i nie była w stanie długo pracować. Życie młodej wdowy było bardzo ciężkie. Zaufała jednak Panu. Otrzymała wsparcie od lokalnego kościoła i tamtejszych chrześcijan.

We wrześniu 2022 r. Adija i 400 chrześcijańskich rodzin, które zostały przesiedlone w wyniku ataków Boko Haram, otrzymali żywność i produkty pierwszej potrzeby od lokalnych partnerów Open Doors. Kiedy w październiku otrzymała również wsparcie finansowe, spodziewając się narodzin dziecka, powiedziała: „Wasze działania pokazują mi, że mnie znacie, troszczycie się o mnie i cierpicie razem ze mną”. W listopadzie Adija urodziła córkę. Podczas ostatniego spotkania w marcu 2023 r. Adija podziękowała Bogu i wszystkim braciom i siostrom za to, co dla niej uczynili. Dzięki wsparciu finansowemu założyła mały sklep, w którym sprzedaje orzeszki ziemne.

Kamerun zajmuje 45. miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors. Prosimy o modlitwę za chrześcijan dotkniętych przemocą i wysiedleniami w tym kraju.

Uwaga: 17 stycznia 2024 roku Open Doors opublikuje nowy Światowy Indeks Prześladowań. Módl się, aby ten raport pomógł poprawić ochronę prześladowanych chrześcijan. 

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.