Zachęta do modlitwy

Kenia: Chrześcijanie wstrząśnięci po brutalnym ataku

Terroryści z Al-Shabaab zabili 11 pasażerów autobusu.

(Open Doors Polska) - 6 grudnia w północno-wschodniej Kenii przy granicy z Somalią bojownicy z islamskiej grupy Al Shabaab zatrzymali dalekobieżny autobus z Nairobi, nakazali opuścić pasażerom pojazd i zabili 11 z nich. Zabici nie pochodzili z tego regionu kraju i wszystko wskazuje na to, że byli to chrześcijanie.

2019-12-20_Open_Doors_753x370_Kenia_DetailPage

Zdjęcie archiwalne: Wdowy, których mężowie zginęli w ataku Al-Shabaab we wschodniej Kenii,

Wśród ofiar jest ośmiu pracowników służby bezpieczeństwa, dwóch nauczycieli i jeden lekarz

„Większość ludności w tym regionie to muzułmanie. Zabici pochodzili z innych części kraju i zdecydowanie byli chrześcijanami” - powiedział Nicholas Mutua, rzymskokatolicki ksiądz z Garissy we wschodniej Kenii, w wywiadzie telefonicznym dla serwisu informacyjnego World Watch Monitor.
Napastnicy zmusili wszystkich pasażerów do opuszczenia autobusu i pytali o ich pochodzenie. Następnie utworzyli dwie grupy, „miejscowych" i „obcych". 11 z 56 osób należało do tej drugiej grupy. Kazano im położyć się twarzą do ziemi, a następnie terroryści strzelali do nich z bliskiej odległości. Pozostałym kazano wracać do autobusu i kontynuować podróż.
Wśród zabitych było ośmiu kenijskich pracowników służby bezpieczeństwa: Athanas Kiti, Enos Odhiambo, Kevin Mandela, Mądry Meli, Tikane Kasale i Francis Mbuvi, Emmanuel Barasa i Nathan Bett. Zginął także Rodger Machuka, lekarz; Leonard Mukanda, nauczyciel oraz jeszcze jeden nieznany z nazwiska nauczyciel. Obydwaj nauczyciele byli ewangelicznymi chrześcijanami, natomiast lekarz był członkiem zgromadzenia Africa Inland Church.
Al Shabaab, somalijska komórka Al-Kaidy w Afryce Wschodniej, przyznała się do ataku i zabicia kenijskich „pracowników służby bezpieczeństwa i rządu".

„Próba usunięcia chrześcijan"

Ksiądz Mutua postrzega atak jako próbę zwiększenia napięć między chrześcijanami i muzułmanami. „Jednak to się nie uda, ponieważ mamy dobre relacje z muzułmanami”. Kierownik Open Doors w regionie informuje: „Pierwsze wiadomości, które otrzymaliśmy po ataku, pochodziło od zaufanego partnera w okolicy, który skarżył się: „Zaatakowali nas ponownie, jak zwykle! Chrześcijanie spodziewają się takich ataków, gdy rozpoczyna się okres świąteczny, jak Boże Narodzenie i Wielkanoc. Nawet jeśli media niechętnie mówią o tym wprost, atak ten można z pewnością postrzegać jako kolejną próbę usunięcia chrześcijan na tym zdominowanym przez muzułmanów obszarze Kenii. ... Ataki takie jak ten wywołują silny niepokój wśród chrześcijan i spychają potajemnie wierzących [chrześcijan pochodzenia muzułmańskiego] jeszcze dalej do podziemia. Bardzo doceniamy wasze modlitwy za chrześcijan w tym regionie”.
Na liście Światowego Indeksu Prześladowań Kenia zajmuje obecnie 40. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę.

Prosimy o modlitwę za chrześcijan w północno-wschodniej Kenii:

  • Módl się o Boże pocieszenie i wiarę dla rodzin zabitych, szczególnie w związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia.
  • Módl się za chrześcijan żyjących w tym regionie, aby Jezus uwolnił ich od strachu i prowadził ich bezpiecznymi ścieżkami.
  • Módl się za wszystkich urzędników rządu kenijskiego odpowiedzialnych za ten region, aby Jezus pomógł im utrzymywać porządek i bezpieczeństwo.
  • Módl się za napastników, aby Duch Boży otworzył im oczy na prawdę i uwolnił ich od nienawiści.