Wiadomości prasowe

KIRGISTAN: PROBLEMY Z POCHÓWKIEM CHRZEŚCIJAŃSKICH KONWERTYTÓW

Coraz częstsze ataki i przejawy dyskryminacji wobec chrześcijan

(Open Doors Polska) – W położonym w centralnej Azji Kirgistanie nasilają się ataki na mniejszość chrześcijańską. Według doniesień norweskiej organizacji Forum 18 naciskom poddawani są przede wszystkim chrześcijanie nawróceni z islamu. Ponieważ sprawcy przemocy nie są ścigani, czują się bezkarni i to zachęca ich do kolejnych ataków. Problematyczna staje się również kwestia miejsca ostatecznego spoczynku zmarłych konwertytów z islamu.

Zdjęcie symboliczne: kobieta czytająca Biblię
Zdjęcie symboliczne: kobieta czytająca Biblię

Brak ochrony chrześcijan przez władze

Według informacji Forum 18 gwałtowny wzrost liczby ataków nastąpił w 2022 roku, w tym „groźby ze strony tłumów w całym kraju, aby siłą nawrócić etnicznych kirgiskich chrześcijan na islam”, wyjaśnił jeden z chrześcijan, który chciał pozostać anonimowy z obawy przed represjami władz.

W trakcie jednego z zajść w północno-wschodnim regionie Yssykköl w listopadzie 2022 roku chrześcijanie usłyszeli groźby wpędzenia z domów, jeśli odmówią przejścia na islam. Napastnicy określali islam jako „naszą tradycyjną religię”, a społeczność chrześcijańska w ich ocenie miałaby być dla niej zagrożeniem. Władze lokalne „uspokoiły napastników i skłoniły obie strony do zawarcia rozejmu” – opowiadają dalej chrześcijanie. Sprawcom zamieszek nie postawiono jednak żadnych zarzutów. Wiele osób jest przekonanych, że część odpowiedzialności za ataki spada na lokalne władze, które nie dążą do zatrzymania i ukarania winnych przemocy. Ze względu na powszechną bezkarność i strach przed możliwymi represjami, chrześcijanie zazwyczaj nie mają odwagi szukać pomocy u władz.

Problemy pojawiają się również w przypadku pochówku chrześcijańskich konwertytów. Raz po raz środowisko muzułmańskie uniemożliwia chrześcijanom pochowanie zmarłych bliskich na miejscowym cmentarzu, twierdząc, że jest on zarezerwowany dla muzułmanów. W niektórych przypadkach chrześcijanie byli zmuszani do przejścia na islam, aby móc pochować swoich krewnych.

Mąż chrześcijanki uznany za „niewiernego”

Nina* była muzułmanką i bez wiedzy swojego męża Olega* postanowiła zostać chrześcijanką. Potajemnie uczestniczyła w nabożeństwach, ale kiedy mieszkańcy wsi odkryli jej sekret, poinformowali Olega i powiedzieli mu, że po śmierci, nie będzie mógł zostać pochowany w swojej rodzinnej wsi, gdyż w ich oczach on również jest teraz „niewierny”. Oleg, ogarnięty wściekłością z powodu wstydu, jaki przyniosła mu żona, pobił ją tak mocno, że przez pięć dni nie mogła wyjść z domu, a następnie przez osiem dni przebywała w szpitalu. Ponieważ w kościele matce towarzyszył syn, on także został pobity przez ojca. Oleg nakazał Ninie wyrzec się Jezusa Chrystusa i zabronił jej chodzenia do kościoła, ale ona odmówiła i pozostała nieugięta. W rezultacie Oleg odszedł od żony, która obecnie mieszka sama z synem. W wyniku pobicia Nina straciła słuch w prawym uchu.

Kirgistan nie znajduje się na liście 50 krajów Światowego Indeksu Prześladowań 2023, należy jednak do rozszerzonej grupy „krajów pod obserwacją”.

*imię zmieniono

Źródła: Forum 18, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Kirgistanie! 

Módl się o Ninę i jej syna, o Boże pocieszenie oraz uzdrowienie fizyczne i duchowe.
Módl się o to, aby chrześcijanie nie poddali się rosnącej presji, ale trwali silni w wierze.
Módl się o jedność kościołów,  o trwanie we wspólnocie i wzajemne wspieranie się w potrzebie.
Módl się o Boże działanie wśród urzędników państwowych i ekstremistów islamskich w tym kraju: aby Duch Święty zmieniał ich serca, aby byli przychylni chrześcijanom i uznali Jezusa Chrystusa za swojego Zbawiciela.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Bezpłatne materiały

Bezpłatny, miesięczny magazyn zawierający poruszające świadectwa i aktualne informacje z prześladowanego Kościoła wraz z Kalendarzem Modlitw.