Świadectwa wiary

Kolumbia: zamordowany 24-letni lider

Drugie zabójstwo duchownego w krótkim czasie wstrząsa chrześcijanami na miejscu

(Open Doors Polska) - Wieczorem 9 lutego Leider Molina został zabity pięcioma strzałami, gdy opuszczał kościół. Do zdarzenia doszło w północno-zachodniej Kolumbii. We wrześniu 2018 w tym samy regionie został zamordowany inny lider Galarza (donosi raport Open Doors).

Chrześcijanie uciekają, duszpasterze nadal głoszą, mimo gróźb śmierci

Molina miał 24 lata i był nieżonaty. Uważany był za niesamowitego kaznodzieję, który aktywnie uczestniczył w życiu młodzieży ze swojego miasta. Jego pogrzeb odbył się w ostatni poniedziałek. Chrześcijanie w okolicy są przerażeni wydarzeniem. Niektórzy z nich uciekli całymi rodzinami. Inni postanowili pozostać i mają nadzieję, że władze będą interweniować w celu zapewnienia im bezpieczeństwa. Tymczasem przywódcy chrześcijańscy kontynuują swoją ewangelizacyjną pracę pomimo istniejących zagrożeń śmiercią.

Zdjęcie symboliczne: Chrześcijanie w Kolumbii
Zdjęcie symboliczne: Chrześcijanie w Kolumbii

Eskaluje przemoc - chrześcijanie jako "wrogowie" karteli narkotykowych

W ciągu ostatnich czterech miesięcy w regionie wokół Kaukazu doszło do bezprecedensowej eskalacji przemocy. Wynika to z działań zbrojnych grup przestępczych walczących o kontrolę nad handlem narkotykami i obszarami ich uprawy.

Derek*, koordynator Open Doors odpowiedzialny za działania w Ameryce Łacińskiej, wyjaśnia sytuację chrześcijan w Kolumbii: "Chrześcijański Kościół w Kolumbii od wielu lat doświadcza prześladowań i przemocy ze strony nielegalnych grup zbrojnych, takich jak partyzanci komunistyczni, grupy paramilitarne, gangi przestępcze i kartele narkotykowe. Grupy te postrzegają Kościół chrześcijański jako wroga, którego należy wymazać. Powszechnie wiadomo, że tam, gdzie Kościół chrześcijański wywiera silny wpływ, ludziom trudniej jest przyciągnąć do takich grup. Dzięki kazaniom i odważnemu przykładowi duszpasterzy różnych denominacji, wielu młodych ludzi pozostaje z dala od konfliktów zbrojnych i działalności przestępczej. To sprawia, że Kościół chrześcijański jest zagrożeniem dla karteli i ich celów. W odpowiedzi grupy te kierują swoje ataki do przywódców duchowych".
W tym niechcianym konflikcie chrześcijanie w Kolumbii, a szczególnie w regionach północno-zachodnich, potrzebują wsparcia Kościoła Jezusa Chrystusa z całego świata.

* Imię zmienione

Prosimy módlcie się za chrześcijan w Kolumbii:

  • Dziękujmy Bogu za wszystkich odważnych kaznodziei i liderów, którzy nie ustają w głoszeniu dobre Nowiny zmimo bardzo realnych zagrożeń.
  • Prośmy Boga o ochronę chrześcijan, a zwłaszcza przywódców kościołów przed dalszymi atakami.
  • Módlmy się za krewnych Moliny, a także za rodzinę Galarza, który został zamordowany w ubiegłym roku.
  • Prośmy Boga, aby dotykał grupy przestępcze, by Duch Boży przenikał do ich serc i pomógł im spotkać Jezusa.