Wiadomości prasowe

Kolumbia: zastrzelony na oczach rodziny

Napastnicy zabijają pastora w jego domu.

(Open Doors, Polska) - W ostatnią sobotę, 10 sierpnia, nieznani mężczyźni zamordowali pastora Plinio Rafaela Salcedo, który razem z rodziną mieszkał w La Caucana w północno-zachodniej Kolumbii, w regionie, w którym od pewnego czasu trwa walka o władzę między oddziałami milicji i antyrządowymi grupami partyzanckimi.

Pastor Plinio Rafael Salcedo
Pastor Plinio Rafael Salcedo

„Pełen pasji ambasador Ewangelii"

39-letni Plinio Rafael Salcedo został zamordowany, kiedy odpoczywał w swoim domu. Nagle do mieszkania wtargnęli uzbrojeni mężczyźni i oddali liczne strzały w kierunku pastora, czego świadkami były jego dzieci i żona. Pastor Salcedo prowadził kościół Światowego Ruchu Misyjnego i cieszył się dużym szacunkiem lokalnej społeczności. Jeden ze współpracowników Open Doors osobiście znał pastora Salcedo i opisuje go jako pełnego pasji ambasadora Ewangelii, przepełnionego miłością do Chrystusa i Jego Słowa. Zespół Open Doors zamierza wkrótce odwiedzić rodzinę pastora, aby pomóc wdowie i zaoferować praktyczną pomoc.

Grupy przestępcze obawiają się wpływów chrześcijańskich.

Według raportów z lutego 2019 r., w regionie zamordowanych zostało wcześniej kilku pastorów. Rossana Ramirez, ekspert Open Doors ds. Ameryki Południowej, komentuje wzrost przemocy wobec duchownych i działaczy na rzecz praw człowieka: „Nie ma wątpliwości co do znaczenia pracy lokalnych kościołów w najbardziej zaniedbanych regionach Kolumbii. Także prezydent Kolumbii wspomniał w swoim ostatnim wystąpieniu o wkładzie kościelnych pracowników socjalnych w zapobieganie szerzenia się przemocy [...]. Przywódcy kościelni często znajdują się na celowniku, ponieważ potępiają działalność grup przestępczych oraz apelują o prawdziwą zmianę stylu życia. Utrudnia to szerzenie się przestępczości i działania rekrutacyjnych sieci przestępczych. Chociaż statystyki dotyczące incydentów z użyciem przemocy są wysokie, wiele incydentów nie zostanie nigdy zgłoszonych z powodu obawy przed odwetem".

Prosimy o modlitwę za chrześcijan w Kolumbii:

  • Módl się za wdowę po pastorze Salcedo i jego dzieci, o Boże pocieszenie, wewnętrzny spokój i opiekę.
  • Módl się również za jego kościół i chrześcijan żyjących w szczególnie niepewnych regionach kraju.
  • Módl się przede wszystkim za przywódców duchowych, aby Bóg ich chronił i aby nadal dawali niezafałszowane świadectwo Ewangelii.
  • Módl się za prześladowców, o Boże błogosławieństwo i nowe życie wolne od przemocy.