Wiadomości prasowe

LIBIA: CHRZEŚCIJANIN SKAZANY NA ŚMIERĆ

Młodemu konwertycie grozi kara śmierci za apostazję

(Open Doors Polska) – W zachodniej Libii skazano na śmierć za apostazję chrześcijanina nawróconego z islamu – mimo że według libijskiego prawa apostazja nie jest karalna. Niestety w czasie wojny domowej nie ma jednolitej jurysdykcji, a duże obszary kraju znajdują się pod kontrolą różnych grup zbrojnych, które egzekwują tworzone przez siebie prawo.
 

Ulica w stolicy Libii, Trypolisie
Ulica w stolicy Libii, Trypolisie

Kilkakrotnie aresztowany i nękany

Młody człowiek nawrócił się na chrześcijaństwo około czterech lat temu i od tego czasu był kilkakrotnie zatrzymywany przez milicję i zmuszany do wyrzeczenia się nowej wiary. Mężczyzna został wezwany do powrotu na islam podczas ostatniego aresztowania, a kiedy odmówił, miejscowy sąd skazał go na śmierć. Ponadto chrześcijanin został zmuszony do ogłoszenia tego wyroku w lokalnej gazecie i lokalnej rozgłośni radiowej. Podczas procesu oskarżony nie miał dostępu do adwokata.

Wyrok sądu na podstawie zniesionych przepisów

Zgodnie z obowiązującym prawem, apostazja od islamu nie jest w Libii karalna. Jednak obecnie w Libii nie ma centralnego rządu, który egzekwowałby prawo i porządek w kraju, więc jurysdykcja nie jest jednolita. Uzasadnienie wyroku wykorzystywało przepisy, które obowiązywały w latach 2012-2014 i zostały zniesione przez rząd wybrany w 2014 roku. Od obalenia Muammara Kaddafiego w 2011 roku Libia jest pogrążona w wojnie domowej; różne grupy plemienne i ekstremistyczne ugrupowania islamskie kontrolują część terytorium kraju. Ta sytuacja doprowadziła do bardzo wysokiego poziomu przemocy wobec chrześcijan.

Chrześcijanie muszą się ukrywać

Większość chrześcijan w Libii to migranci z krajów Afryki Subsaharyjskiej, którzy są prześladowani i dyskryminowani zarówno z powodów rasowych, jak i religijnych. Są też prześladowani przez islamskie grupy ekstremistyczne i zorganizowane grupy przestępcze. Chrześcijanie są także wśród migrantów zarobkowych z Egiptu. Ze względów bezpieczeństwa wszyscy chrześcijanie muszą zachować swoją wiarę w tajemnicy.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2022 Libia zajmuje 4. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę.

Źródło: Middle East Concern, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Libii!

  • Podziękuj Jezusowi Chrystusowi za to, że działa w życiu młodego chrześcijanina. 
  • Poproś Jezusa, aby dodał mu otuchy i napełnił go siłą, pokojem i mądrością.
  • Módl się o to, by wyrok śmierci nie został wykonany. Módl się o sprawiedliwy proces i zapewnienie dostępu do adwokata oraz zmianę wyroku.
  • Módl się za chrześcijan, z którymi ten młody człowiek miał kontakt, o mądrość i wskazówki Ducha Świętego, aby wiedzieli, co najlepiej teraz zrobić.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.