Wiadomości

Libia: Wezwanie do zwiększenia ochrony dla chrześcijan

Open Doors apeluje do Komitetu Praw Człowieka ONZ / Śmierć egipskiego chrześcijanina

(Open Doors Polska) – Sytuacja chrześcijanie w Libii, gdzie od 9 lat toczy się wojna domowa, jest bardzo niekorzystna. W październiku Komitet Praw Człowieka ONZ zajmie się kwestią praw człowieka w państwach Afryki Północnej. Przy tej okazji Open Doors, we współpracy z organizacjami Middle East Concern i World Evangelical Alliance, zwróciło się do komitetu o zbadanie problemu wolności religijnej w Libii, kwestii pominiętej w poprzednim raporcie.

2020-08-28_Open_Doors_753x420_Libia_DetailPage.jpg

Zaledwie kilka tygodni przed śmiercią – Roma Adly Ayoub

Podejrzewa się porwanie i zabójstwo na tle religijnym

Open Doors szacuje, że wśród około 36.000 chrześcijan w Libii jest bardzo niewielu rdzennych Libijczyków. Większość to uchodźcy lub gastarbeiterzy. Wielu przyjechało z sąsiedniego Egiptu. 27-letni Roma Adly Ayoub pochodził z egipskiej wioski El Wadi. Po emigracji w 2014 r. otworzył sklep odzieżowy, aby wspierać krewnych w domu. W styczniu rodzina nagle straciła kontakt z Romą. Według lokalnego źródła rodzina zaalarmowała władze i otrzymała informację, że Roma został rzekomo porwany i zabity przez islamską grupę bojowników Ansar al-Sharia.

Także Libijczycy, którzy przechodzą z islamu na chrześcijaństwo, stoją w obliczu wielkich niebezpieczeństw. „Nasze źródła potwierdzają, że są oni często zatrzymywani i więzieni pod zarzutem bluźnierstwa za dzielenie się chrześcijańskimi materiałami w Internecie”, podaje raport, przygotowany wspólnie przez Open Doors, Middle East Concern i World Evangelical Alliance i przedstawiony Komitetowi Praw Człowieka ONZ. „Policja i członkowie rodziny wywierają na nich psychiczną i fizyczną presję, by powrócili do islamu. Zakłada się, że wszyscy Libijczycy są muzułmanami. Każdy, kto opuszcza Islam, jest narażony na przemoc i ataki ze strony rodziny i społeczności, a także państwa”.

Ekstremalnie wysoki poziom przemocy wobec chrześcijan

Lata wojny domowej w Libii doprowadziły do tego, że szczególnie grupy mniejszościowe, takie jak chrześcijanie, znalazły się w ogniu krzyżowym konfliktu. W aktualnym raporcie „Open Doors” czytamy: „Brak rządu centralnego, który egzekwowałby prawo i porządek w kraju, sprawiły, że sytuacja chrześcijan jest bardzo niepewna. Poziom przemocy wobec chrześcijan w Libii można sklasyfikować jako ekstremalnie wysoki”.

W rankingu Światowego Indeksu Prześladowań 2020 Libia zajmuje 4. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najsilniej prześladowani z powodu swojej wiary.

Źródło: Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Libii:

  • Módl się, aby Jezus chronił chrześcijan przed ich prześladowcami.
  • Módl się, aby chrześcijanie oparli się naciskom islamskiego otoczenia i trwali mocni w wierze.
  • Módl się, aby Komitet Praw Człowieka ONZ poruszył kwestię sytuacji chrześcijan i innych mniejszości i aby miało to pozytywny wpływ na ich sytuację.
  • Módl się, aby, pomimo niezwykle wrogiego nastawienia, Ewangelia dotarła do ludzi w Libii.