Wiadomości prasowe

LIBIA: WŁADZE I ŻANDARMERIA WOJSKOWA ROZPRAWIAJĄ SIĘ Z CHRZEŚCIJANAMI

Nagrania pokazujące aresztowanych chrześcijan można obejrzeć na oficjalnych stronach rządowych

(Open Doors Polska) – Społeczność chrześcijańska w Libii przeżywa trudny okres po serii aresztowań. Wśród aresztowanych są zarówno chrześcijanie z zagranicy, jak i miejscowi. Opublikowanie nagrań pokazujących zatrzymanych wywołało wrzawę w mediach społecznościowych.

Afrykańscy migranci zarobkowi odprawiają nabożeństwo w Trypolisie
Afrykańscy migranci zarobkowi odprawiają nabożeństwo w Trypolisie

Władze ostrzegają przed antyislamskim spiskiem

Zdecydowana większość chrześcijan mieszkających w Libii pochodzi z zagranicy. W ciągu ostatnich trzech tygodni aresztowano trzech zagranicznych chrześcijan, z których jeden nadal przebywa w areszcie. Dwóch Amerykanów zostało zwolnionych w ostatni weekend i od tego czasu opuściło Libię. Ponadto służby zatrzymały siedmioro Libijczyków, jedną kobietę i sześciu mężczyzn. Zostali oskarżeni o apostazję (odejście od islamu) i prozelityzm (głoszenie wiary chrześcijańskiej). Większość z nich została wykorzystana do przygotowania nagrania wideo, w którym z zasłoniętymi twarzami, szczegółowo opisują, jak przeszli z islamu na chrześcijaństwo. Podają także szczegółowe informacje o środowisku chrześcijańskim.

Nagrania zostały opublikowane na oficjalnej stronie rządowej „Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego” (ISA) i dzięki temu są powszechnie dostępne. Z nagrań wynika, że Libia jest celem spisku z zewnątrz, który ma podważyć islamski charakter libijskiego społeczeństwa i państwa. Wywołało to w mediach społecznościowych kampanię nienawiści wobec chrześcijan.

Islamska jednostka specjalna w akcji przeciwko chrześcijanom

Za wszystkie aresztowania odpowiadała ISA, a przeprowadziła je „ar-Radaa”, specjalna islamska jednostka żandarmerii wojskowej powiązana z ISA. ISA zajmuje się zwykle zwalczaniem przestępczości zorganizowanej, ale również angażuje się w ściganie dysydentów politycznych i osób podejrzewanych o działalność antyislamską.

W Libii zarówno miejscowi chrześcijanie, jak i chrześcijańscy migranci z innych krajów (głównie migranci zarobkowi lub uchodźcy) są narażeni na skrajną przemoc. Brak silnego zcentralizowanego rządu pozwala na swobodne działanie ekstremistycznych bojówek islamskich oraz zorganizowanych grup przestępczych. Ich ofiarą często padają chrześcijanie.

Osoby, które otwarcie przyznają się do bycia chrześcijanami oraz dzielą się Ewangelią, narażone są na karę więzienia lub ataki islamistów. 

Prosimy, módl się za uwięzionych chrześcijan i za wspólnotę chrześcijańską w Libii!

  • Módl się, aby Jezus chronił chrześcijan w więzieniu i dał im odwagę i pokój.
  • Módl się o wszystkich tych, którzy wierzą w ukryciu, zarówno chrześcijan z zagranicy, jak i nielicznych chrześcijan miejscowych: aby w tych niebezpiecznych czasach w szczególny sposób odczuli obecność i działanie Jezusa Chrystusa w swoim życiu.
  • Módl się, aby Bóg wykorzystał zainteresowanie mediów chrześcijanami, aby jak najwięcej Libijczyków zainteresowało się Ewangelią. 
  • Módl się o prześladowców zarówno we władzach, jak i w społeczeństwie: aby Jezus dotknął ich serc i aby zmienili swoje nastawienie do chrześcijan.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

przekazywana Biblia

Dzięki Twojemu wsparciu Open Doors może pomagać prześladowanym chrześcijanom, realizując konkretne projekty. Tutaj można znaleźć informacje o darowiznach i sposobie ich wykorzystania.

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Bezpłatne materiały

Bezpłatny, miesięczny magazyn zawierający poruszające świadectwa i aktualne informacje z prześladowanego Kościoła wraz z Kalendarzem Modlitw.