Wiadomości

Malezja: pastor Koh porwany przez agentów państwowych

Komisja Praw Człowieka publikuje sprawozdanie końcowe i oskarża o porwanie jednostkę specjalną

(Open Doors, Polska) - 3 kwietnia Malezyjska Komisja Praw Człowieka ("SUHAKAM") przedstawiła sprawozdanie końcowe z dochodzenia w sprawie uprowadzenia pastora Raymonda Koh, Joshui i Ruth Hilmy oraz Amri Che Mat, w którym odpowiedzialnością za porwanie obarcza władze malezyjskie. Komisja zwraca również uwagę na zarzuty wysuwane przez władze przeciwko dwóm ofiarom, które były zaangażowane w działalność antyislamską w okresie poprzedzającym porwanie.

Zdjęcie: Żona Amri Che Mat (na dole, po lewej) i Susanna Koh (na dole, po prawej)
Zdjęcie: Żona Amri Che Mat (na dole, po lewej) i Susanna Koh (na dole, po prawej)

Komisja dostrzega liczne dowody i poszlaki

Przewodniczący komisji, Dato' Mah Weng Kai, odczytał raport: "Komisja jednogłośnie uważa, że pastor Raymond Koh padł ofiarą brutalnego przestępstwa, które miało miejsce 13 lutego 2017 roku, około godziny 10:45. Bezpośrednie i poszlakowe dowody w sprawie pastora Raymonda Koh wskazują, że został uprowadzony przez funkcjonariuszy państwowych, a mianowicie Royal Police Special Forces Unit z siedzibą w Kuala Lumpur". Podobne oświadczenie zostało odczytane na temat działacza Amri Che Mat, muzułmanina szyickiego. Islam szyicki jest zakazany w Malezji. Żony dwóch uprowadzonych łączy głęboka przyjaźń, również z powodu licznych podobieństw między okolicznościami, w jakich zniknęli ich mężowie.

"Nie wiem, dlaczego zostali porwani".

Na zakończenie spotkanie, żona pastora Raymonda, Susanna Koh, powiedziała: "Cieszymy się, że dochodzenie doprowadziło do jasnego wniosku, że nasi mężowie padli ofiarą brutalnego przestępstwa. Jesteśmy wdzięczne za wszystko, co zostało zrobione. Ale chcemy przede wszystkim, aby nasi mężowie wrócili do domu bezpieczni i zdrowi. Żądamy utworzenia niezależnej specjalnej komisji [....] oraz otwarcia dokumentów objętych ustawą o tajemnicy państwowej (OSA). Chcemy spotkać się z Sekretarzem Spraw Wewnętrznych. [....] Chcemy, żeby prawda wyszła na jaw. Do dziś nie wiemy, dlaczego nasi mężowie zostali porwani. Malezja jest uznawana za kraj umiarkowanie muzułmański, rządy prawa powinny przeważać. Każdy powinien mieć możliwość praktykowania własnej wiary". Esther Koh, córka Raymonda, dodała: "Sytuacja jest dla nas bardzo trudna. Nic już nie jest takie samo od momentu jego zniknięcia. Dochodzenie policyjne było dla nas wszystkich bardzo stresujące. Niepewność sprawia, że jest to strata wielokrotna i powoduje stres psychologiczny".

Walka o wolność wyznania - dzięki wspólnocie chrześcijańskiej

Susanna Koh rozważa złożenie pozwu cywilnego przeciwko oskarżonej jednostce specjalnej, ale najpierw chce skonsultować się z prawnikami. Koh powiedziała: "To jest początek naszej walki o wolność religijną i prawa człowieka. [....] Jest to proces, który będzie wymagał czasu". Zanim zakończyła, podziękowała Bogu za pomoc, za to, że mogła doświadczyć Bożej obecności w tym trudnym czasie i On ją pocieszył. Dziękowała również chrześcijanom na całym świecie za ich modlitwy i wsparcie.

Według Światowego Indeksu Prześladowań Open Doors, Malezja zajmuje 42 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani.

Napisz do ambasadora Malezji

Zajmij stanowisko i aktywnie wypowiedz się w sprawie porwania pastora Raymonda Koh i wolności chrześcijan w Malezji. Napisz do ambasadora Malezji Chitra Devi Ramiah i wyraź swoje głębokie zaniepokojenie tym, że według śledztwa pastor Raymond Koh został porwany przez funkcjonariuszy państwowych (specjalną jednostkę policji królewskiej w Bukit Aman, Kuala Lumpur). Zwrócić się do rządu Malezji o podjęcie natychmiastowych działań w celu wdrożenia zaleceń komisji śledczej.

Adres pocztowy: Ambasada Malezji w Polsce, ul. Gruzińska 3, 03-902 Warszawa, Polska

Módl się o porwanych i ich rodziny:

  • Módl się, aby Bóg poprowadził Susannę w jej kolejnych decyzjach. Módl się również o mądrość dla jej prawników i wszystkich, którzy są bezpośrednio zaangażowani w sprawę.
  • Módl się o członków rodzin porwanych, którzy nadal pogrążeni są w żalu. Susanna i Norhayati, żona Amri Che Mat, płakały w trakcie postępowania, dzieląc się swoimi doświadczeniami i odczuciami.
  • Módl się o to, aby rząd zastosował się do zaleceń SUHAKAM w celu zwiększenia wolności religijnej, tak aby wszyscy obywatele mogli praktykować swoją wiarę bez obaw.
  • Módl się o wszystkich chrześcijan w Malezji, aby bez strachu praktykowali swoją wiarę i nie dawali się zastraszyć naciskom zewnętrznym.