Wiadomości prasowe

MOZAMBIK: APEL O MODLITWĘ PO ATAKACH TERRORYSTYCZNYCH

Doniesienia o zakończeniu islamistycznej rebelii okazały się przedwczesne

(Open Doors, Polska) – W ostatnich tygodniach doszło do licznych brutalnych ataków islamistów w północnej prowincji Mozambiku, Cabo Delgado. Doniesienia te zaprzeczają twierdzeniom obserwatorów, jakoby islamistyczna rebelia wkrótce miała się zakończyć. Oprócz posterunków wojskowych celem ataków byli chrześcijanie i chrześcijańskie instytucje. Pastor z regionu wystosował apel o pomoc do chrześcijan z całego świata i prosi o modlitwę.

MOZAMBIK: APEL O MODLITWĘ PO ATAKACH TERRORYSTYCZNYCH
Chrześcijańscy uchodźcy podczas nabożeństwa w Cabo Delgado (zdjęcie archiwalne)

Morderstwa, podpalenia i nowa strategia islamistów

Według organizacji Church in Need 9 lutego zwolennicy IS zaatakowali trzy wioski w Cabo Delgado. Zabili i uprowadzili nieznaną liczbę osób. Setki osób zostało zmuszonych do ucieczki.

12 lutego terroryści przeprowadzili atak na miasto Mazeze, gdzie podpalili między innymi lokalny kościół i biura „Misji Matki Bożej Afryki”. W wyniku ataku zniszczony został szpital i targ. Serwis Fides uważa, że winnymi ataków są dżihadyści powiązani z grupą „Ahl al-Sunnah wa al-Jamma'ah”.

W połowie miesiąca wioska Quissanga została zajęta przez islamistów. Mieszkańcy wioski donoszą o zmianie strategii napastników: zamiast zabijać cywilów, nakładany jest na nich „podatek”, który ma chronić ich życie i mienie.

Chrześcijanie publicznie wzywani do przejścia na islam

Ataki na posterunki wojskowe, a także kościoły i chrześcijan miały już miejsce w północnych prowincjach Mozambiku pod koniec stycznia. Kilka dni temu lokalni partnerzy Open Doors rozmawiali z pastorem Mario*, który mieszka i pracuje w tym regionie. Powiedział: „W Mozambiku my, chrześcijanie, jesteśmy celem wielu prześladowań, wielu wierzących padło ofiarą przemocy, nawet morderstw, niszczone są nasze kościoły i domy. Ostatnio islamscy terroryści wezwali ludność chrześcijańską do przejścia na islam... 31 stycznia pięciu chrześcijan zostało zaatakowanych, gdy wracali z polowania w wiosce Chai w Makomii. Młody mężczyzna został schwytany, gdy próbował bronić swojego ojca, któremu terroryści ścieli głowę”. Trojgu dzieciom, które były świadkami tego wydarzenia, udało się uciec i poinformować o zajściu lokalną policję. Podczas operacji poszukiwawczej znaleziono ciało ojca, ale nie zdołano uwolnić syna.

Konsekwencje tych ataków dla Kościoła w regionie są druzgocące. Wielu pastorów zmaga się z wątpliwościami. Nie potrafią służyć wysiedlonym chrześcijanom, ponieważ oni sami nie potrafią pogodzić się z atakami. Według Agencji ONZ ds. Uchodźców w północnym Mozambiku jest 668 939 osób wewnętrznie przesiedlonych z powodu trwających ataków.

Pastor Mario powiedział nam także: „Dlatego prosimy naszych braci i siostry o wstawiennictwo za pogrążonymi w żałobie rodzinami i za Cabo Delgado. Módlmy się o ochronę i pokój dla Kościoła w Mozambiku”.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2024 Mozambik zajmuje 39. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.
*Imię zmienione

Źródło: Fides Service, Aid to the Church in Need, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w północnym Mozambiku:

  • Módl się o zakończenie ataków i o ochronę dla ludzi w tym regionie.
  • Módl się o pocieszenie i uzdrowienie dla wszystkich, którzy zostali ranni lub stracili bliskich w atakach.
  • Módl się o potężne działanie Ducha Bożego, aby chrześcijanie byli zachęcani i wzmacniani w wierze – pomimo ogromu przemocy.
  • Módl się szczególnie za pastorów, aby Bóg uzdolnił ich do służenia ludziom w mocy Ducha Świętego.
  • Módl się za islamistów, aby Bóg zmienił ich postawę, aby przestali krzywdzić innych ludzi i zawarli pokój z Bogiem.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.